9. 9. 2016

Aleš All Levý: Dark Gamballe - Svět za dekou

Vyškovští Dark Gamballe obětují své tvorbě opravdu hodně, což potvrzuje mimo jiné pohled na obsáhlou diskografii souboru. Může se ale stát příběh této, bezesporu osobité, kapely také nosným tématem knihy?

Odpověď na tuto otázku nabízí Dark Gamballe - Svět za dekou, knižní debut Alla Levého, dlouholetého fanouška skupiny a zároveň hudebního publicisty, známého také jako zakladatele R.U.M. Zinu. Na čtyřech stovkách stran tento dokument zachycuje vývoj skupiny od deathmetalových počátků až po loňskou desku Panoptikaria.

Úloha samotného Alla Levého se jeví spíše jako editorská, kniha je totiž postavená hlavně na výpovědích letitého tahouna a frontmana souboru Jiřího “Destítky” Sedláčka. Jeho pohledem tedy v knize sledujeme jeho cestu k extrémnímu metalu, velký úspěch debutu skupiny Dark, následné radikální změny hudebního směřování a opadávání zájmu veřejnosti i opětovný vzestup.

Spolu s dalším důležitým členem Dark Gamballe, Tomášem Šlápotou, potom v této kapelní kronice odhalují pozadí jednotlivých desek a často i skladeb. Rozebírají některé texty, uvádějí hudební inspirační zdroje, zpětně hodnotí své tehdejší výkony a prozrazují jiné detaily, které mohou posluchače nasměrovat a prosvětlit temná zákoutí tvorby skupiny.

Biografie Dark Gamballe může potěšit nejen letité fanoušky skupiny, ale paradoxně také začínající hudebníky, kteří toho o skupině moc neví. Desítka si totiž často nebere servítky a představuje peripetie, kterými si jeho kapela musela projít a kterými si prochází dodnes. Nebojí se přitom být adresný a ve svých úvahách také často odbočuje z hlavní linie knihy ke svým obecnějším názorům na hudbu i na svět.

Na druhou stranu je nutno zmínit, že některé výpovědi se v průběhu knihy v různých obdobách opakují a ne všechny veselé historky z natáčení mohou fungovat i mimo úzký okruh skupiny a jejích nejbližších přátel.

Svět za dekou přesto má smysl číst. Ukazuje totiž příběh skupiny, která se vždycky snažila dělat věci jinak a dost dobře možná také poctivěji než většina ostatních. Zároveň se jedná o čtivého průvodce zákulisím osobitého gamballského sci-fi světa. Takže odpověď na mou úvodní otázku zní “Ano, příběh Dark Gamballe se může stát nosným tématem knihy.”

Autor             Aleš All Levý

Název             Dark Gamballe - Svět za dekou

Rok vydání     2016

Počet stran     396 stran

Vydavatelství  Vlastní náklad ve spolupráci s Redblack a X Production

Autor článku: šrája  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist