Reklama
23. 8. 2009

Aleš Brichta - koncert k padesátinám

Jako by to bylo včera, kdy někdejší neoficiální guru českých metalových mániček Aleš Brichta bořil sály s textem „Nechte mi mý mládí, vždyť mi není šedesát.“ Čas běží a brzy bude nutno zacházet s touto citací poněkud opatrněji. Do šedesátky nějaký čas sice chybí, ale padesátiletým strejdou už se Aleš letos stal. Ale nelekejte se, další odstavce už budou předchozí nezdvořilou větu jen vyvracet.

Záměr uskutečnit tuto akci v holešovické sportovní hale byl dost odvážný, ale naštěstí jednoznačně vyšel. Při mém příjezdu se po parkovišti procházely skupinky mániček a vše nasvědčovalo, že atmosféra bude výborná. V samotné hale se začalo plnit prostranství mezi pódiem a mixážním pultem, další lidé zamířili na místa k sezení. Po osmé hodině už bylo před pódiem relativně plno, a tak na to mohl vlítnout AB Band. Dnešní večer se loučící se bubeník Lukáš Pavlík začal svým charakteristickým rozevlátým stylem vybombardovávat úvodní fázi Metalománie a šou mohla začít. Na pódiu hráli všichni tři kytaristé (Petr Roškaňuk, Miloš Knopp a Jiří Urban ml.) a kromě zmíněného bubeníka Lukáše Pavlíka, basáka Karla Adama a klávesisty Zdeňka Vlče se k ansáblu přidaly i dvě sličné sboristky. První třetina koncertu se nesla především v tvrdším duchu alb „Nech si to projít hlavou“ a „Divadlo snů“. Dav pod pódiem měl evidentně naposloucháno, a tak si s chutí s bouřlivě přivítaným Alešem zapěl vše, co mu bylo naservírováno, ať se jednalo o vydařenou hitovku „Poslední legionář“, nebo profláknutější „Peklo už čeká“. Kapela hrála s nesmírnou chutí a energií, což si dovoluji vyzdvihnout zejména v porovnání s Alešovou bývalou kapelou. V AB Bandu zřejmě vládne pohoda, která se pak přenáší i na ty pod pódiem. Ke konci setu nechyběla dlouhá a vydatná směsice z největších hitů z Alešových sólovek, při které jsem si uvědomil, kolik hitovek už vlastně Aleš se svými kumpány stvořil a na kolik by to asi vydalo koncertů, kdyby je měli všechny hrát celé. A když si uvědomíme, že přitom ani neloví ve studnici zásob arakainovského repertoáru, která je ještě mnohem hlubší, dá se kromě smeknutí snad jenom uznat, že něco takového nemá na české (a možná ani na světové) scéně obdoby.

Druhá třetina koncertu patřila dalším projektům s Alešem za mikrofonem. Obzvláště vystoupení ZEMĚTŘESENÍ bylo spojeno s velkým očekáváním, které zanedlouho bylo naplněno měrou vrchovatou. Přičinila se o to především úchvatná kytarová hra Miloše Dodo Doležala. Jsou kytaristé, u nichž vám přejde mráz po zádech hned, jakmile hrábnou do strun, a jmenovaný k nim jednoznačně patří. Těžko popisovat vše, co předvedl, jeho hra je zkrátka plná života a nikoliv jen přehranými notami. Kdo umí, ten umí. Sestavu doplnili baskytarista Vlasta Henych a bubeník Štěpán Smetáček, kdysi nejrychlejší metalová mlátička v republice, dnes se pohybující spíše na klubové scéně. Sestava, která byla zárukou toho, že staré hity z repertoáru Jiřího Schelingera nemůžou zestárnout. Některé polohy byly trochu za hranicí Alešových hlasových možností, ale to je jen malý detail na skvělém nezapomenutelném vystoupení. Další sestavou na pódiu byl HATTRICK. Nevím, zda by měl být tento projekt vůbec předmětem hudební publicistiky, nenáročným popěvkům příliš na kráse nepřidalo ani dosti nepřesvědčivé (a to používám velmi mírná slova) provedení. Zástupy venku u občerstvovacích pultů byly každopádně v tuto dobu o dost početnější.

Třetí třetina, kterou otevřel famózní otvírák „Deratizér“, už patřila znovu AB BANDu (za bicí soupravou už seděl Klaudius Kryšpín) a hostům. Avizovaní Karel Gott, Jiří Urban ani Mirek Mach bohužel nedorazili, ale i tak došlo na početný zástup gratulantů. Prvním byl exkytarista skupiny Grizzly Robin Davídek, který dal vzpomenout na zapomenutou pecku „Není nutný plakat“. Příjemným překvapením byla účast bývalého kytaristy Arakainu - Marka Podskalského, k jehož vřelému přijetí publikem přispěla striktní máničkovská image i autorství kultovní balady „Ztráty a nálezy“, kterou si s kapelou na místě zahrál. Grácii dodal koncertu i pěvecký výkon Kamila Střihavky. Jistě nejsem sám, kdo by přivítal návrat jednoho z nejlepších rockových hlasů k tvrdší hudbě, ale obávám se, že už se toho asi nikdy nedočkáme. Mezi gratulanty samozřejmě nemohl chybět Petr Janda, který si s Alešem střihl duet „Co hledá klaun“.

Zůstaneme-li u příležitosti místa konání u hokejové terminologie, po třech třetinách nechybělo ani prodloužení, ve kterém zazněla „Slečna závist“ a nakonec i krylovské „rytí držkou v zemi“, při které už byl na pódiu jen Aleš s akustickou kytarou.

Sečteno, podtrženo, fanoušci nenechali svého někdejšího metalového guru ve štychu a v hojném počtu s ním oslavili jeho kulatiny, přičemž mu připravili nádhernou a nezapomenutelnou atmosféru. Aleš jim na oplátku předložil tříhodinový koncert, při kterém ani jednou nesešel z pódia, což je úctyhodný výkon. Absolutorium si zaslouží i klávesista Zdeněk Vlč, který po celou dobu bravurně zpíval vícehlasy s Alešem. Měl jsem možnost nahlédnout přes rameno na displeje kameramanů. Po tom, co jsem na nich spatřil, mohu říci, že jsem na avizované DVD ještě více natěšený. Koncert zastihl AB BAND ve vrcholné formě a muzikanti si akci evidentně užívali (Jiří Urban dokonce odměnil publikum gymnastickým kouskem, kdy dvakrát udělal hvězdu, aniž by ze sebe sundal kytaru). Myslím, že je načase, aby současná tvorba Aleše Brichty a jeho kapely byly doceněna tak, jak si zaslouží. A na závěr bych se rád připojil ke gratulantům a popřál Alešovi všechno nejlepší. Jeho poslední počiny i právě skončený koncert svědčí o tom, že nás i v dalších letech obdaruje ještě pořádnou porcí skvělé hudby.

Autor článku: Topi  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist