Reklama
30. 4. 2017

Araxa - 40 let s bigbítem

Protivínská kapela Araxa slaví 40 let a jak jinak než na pódiu. S Lubošem Polákem jsme probrali historii kapely, existující album, plány do budoucna a mnoho dalšího, co se kolem Araxy děje...


 

Ahoj Luboši, 40 let to je nejlepší věk, puberta je za námi...

Tak muzikantská puberta je již určitě za námi a jestli u kapely je 40 let nejlepší věk, tak to opravdu nevím. Je pravdou, že za ty dlouhé roky jsme získali už tak trochu nadhled a víme co chceme hrát, ale na druhé straně těžko už od nás lze čekat nějakou hudební progresi, roky si držíme svůj styl a nepodléháme a ani nechceme žádným různým hudebním módním trendům .. ale trochu ve mně vyvolává údiv nebo i úsměv jak např. na Bandzone je potřeba se zařadit do nějaké škatulky a co dnes existuje odrůd rocku ,metalu nebo nevím čeho ještě.. pro mne je muzika buď dobrá nebo špatná a nepotřebuji přesné odrůdové zařazení asi tak jako s vínem ..

 


Araxa 40 let - účinkující

 

 

V živé paměti mám ještě protivínskou sokolovnu a rok 1997...

Tak naší Sokolovnu si také všichni pamatujeme, protože byla mnoho let naším druhým domovem a zázemím, měli jsme tam zkušebnu skoro od počátku , odehráli tam plno vystoupení a v neposlední řadě oslavili v roce 1997 20 let naší existence, bohužel poslední akci jsme tam odehráli v roce 2002. V témže roce byla uzavřena pro nevyhovující statický stav a dodnes zatím marně čeká na rekonstrukci. Když jsme před 10 lety slavili 30 let, tak jsme v duchu doufali, že pokud budeme ještě dalších 10 let hrát, tak se tam na 40. výročí vrátíme,ale ne vždy se přání vyplní ..

 

 

V jaké sestavě vstupuje Araxa do 40. sezóny?

Do letošní sezony vstupujeme v 6 let nezměněné sestavě tj. Luboš Polák starší a mladší – kytary, Čája Blahůšek – baskytara, Milan Brůžek – klávesy, Franta Cempírek – bicí, Janík Lazarov a David Petrus – zpěv. Navíc jsem k realizaci výroční akce oslovil a přizval některé svoje bývalé spoluhráče, kteří buď ještě aktivně jinde hrají nebo stále úctyhodně vládnou nástroji a hlasu …

 


Araxa 40 let - pozvánka plakát

 

 

To vidím na velkou párty. Kdy a kde?

Tak určitě bychom byli rádi, aby to trochu velká párty byla a povedla se jako ta před 10 lety.

Akce se bude konat v sobotu 29.4.2017 již od 19:00 hodin v Divadle Pod Čarou v Písku.

Srdečně všechny zveme, máme pro Vás připravený 6 - hodinový program poctivého bigbeatu o který se postarají různé muzikantské sestavy Araxy a i dvě hostující kapely.

 


Araxa současná

 

 

Určitě to budou zajímaví hosté, ale nejdřív se prý dostaví i bývalí hráči, mužem nějaké vzpomenout?

Kromě nynější sestavy Araxy vystoupí 12 ex-členů a to jsou bratři Honza a Jindra Pejšové, Jirka Vojík, Luděk Kvíčala,Pavel Mára, Standa Vlach, ve svých 72 letech !!! strakonická legenda Petr Lexa, Martin Jaroš, Luboš Kopecký, Petr Kučera, Robert Flek, Martin Kozák.

S některými se vídám často i v osobním životě, s jinými méně, ale určitě jsme spolu kus muziky udělali a zažili, tak mohu říci, že si teď to zkoušení na výroční párty obrovsky užíváme. Musím se přiznat, že mne při tom chytá trochu nostalgie i euforie, když vidím,kolik super hráčů a zpěváků už kolem mne bylo a znovu mají chuť se alespoň na chvíli vrátit ..

 

A teď hosté, kdo to bude? A proč zrovna jste vybrali tyto hosty?

Hosté budou protivínský Krypton a pražský legendární Orient. A proč zrovna oni? Důvodů je více. Jeden může být, proč něco měnit, když se to tak společně před 10 lety povedlo, ale hlavní důvod jsou i naše osobní přátelské vztahy. U Kryptonů jsem rád, že nejsme jedinou protivínskou rockovou kapelou a že v nich tak trochu vidím naše pokračovatele a Orient je srdeční záležitost z dob mezi mým 15-18 věkem,kdy jsme jako Araxa ještě nemohli večer veřejně vystupovat, protože jsme neměli přehrávky pro naší nezletilost a tak jsme pilně objížděli zábavy, když hrál někde v okolí Orient a bylo, co se učit. A to, že dnes Jindru Pavlištu mohu považovat za svého kamaráda, je pro mne též muzikantská pocta.

 


Araxa v roce 1979

 

 

No, myslímm že Jindra letos má taky nějaké výročí...

Tak to přesně nevím, kapela asi výročí nemá a jestli on osobně ..? To je asi ostuda, že to nevím..?

 


Araxa v roce 1987

 

 

Pojďme zpátky k Araxe, prvním poznávacím znamením jsou dva zpěváci, bylo tomu tak vždy?

V úplných počátcích jsme neměli přímo sólové zpěváky, zpívali jsme sami při hraní na kytaru, ale později, myslím tak kolem roku 1986, jsme už 2 měli a i s tím odlišným hlasovým zabarvením, jak je tomu dodnes. Myslím, že i naším dalším poznávacím znamením jsou dvojhlasná kytarová sóla a ty jsme hráli už od úplného začátku.

 

 

 

Jaká nejstarší píseň je v současném repertoáru?

Nejstarší písní ve stabilním běžně hraném repertoáru je ,, V požáru noci´´ z roku 1983 a teď ve výročním repertoáru ,,Lidský osud´´ z roku 1980.

 

 

Ted možná trochu kriticky. Není jedna deska za 40 let málo? Nedostatek vlastních věcí nebo peníze?

Jedna deska za 40 let je z dnešního pohledu rozhodně málo. Ale pravdou je, že v totalitě nás ani nemohlo napadnout, že by bylo množné vůbec něco nahrát a tak jsme se soustředili jen na živé hraní. Vlastních věcí bylo a je rozhodně víc než těch 10 na CD Strach z roku 2005. Některé dodnes běžně hrajeme, k dalším jsme se vrátili při zkoušení na výročí a pak jsou i takové, co už nás nebaví nebo se už nezdají dobré, tak se k nim nevracíme. Ale co si budeme nalhávat, stárnutím invence nepřibývá, zato sebekritiky ano, takže nové věci moc rychle na svět nejdou, co by dříve bylo námi považováno za ,,pecku´´ k okamžitému nahrání, tak dnes je přezkoumáváno, jestli už nevykrádáme sami sebe, jak mi to dnes přijde i u mnohem slavnějších a světových kapel. A finance v tom samozřejmě hrají také značnou roli, když si vše platíme sami a s minimální pomocí sponzorů.

 


Araxav roce 2003

 

 

Když jsem vás posledně slyšel tuším v Kainu, mimochodem velice povedeny večírek, mluvilo se o nové desce. Jaká je situace?

Máš pravdu, mluvilo se o nové desce, která by měla být takovou retrospektivou našich vlastních věcí za celou existenci Araxy. Původně jsem ji chtěl natočit do výročního koncertu a na něm ji pokřtít, ale to se nám bohužel časově nepovedlo a tak to snad dopadne na podzim. Některé skladby bych chtěl natočit s původními zpěváky popř. muzikanty a tak jsme je nazkoušeli a zahrajeme i teď na výročí.

 

 

Letošní rok se ponese v duchu 40. výročí nebo se vše odehraje na akci v Písku?

Že by měla letos být nějaká ,,40 let Araxa Tour´´, tak o tom jsem přímo neuvažoval, ale nevylučuji, že při nějaké letošní větší akci, by se někteří naší bývalí kolegové mohli společně s námi objevit na podiu.

 

 

 

Nějaký vzkaz, motto či heslo nebo přímo pozvánka do Písku.?

TĚŠÍME SE NA VÁS, TAK NEVÁHEJTE A PŘIJĎTE 29.4. TO S NÁMI OSLAVIT DO PÍSKU – 40 LET JE JEN JEDNOU !!!

 

 

Přeji vám spoustu fanoušku a plné sály do dalších let a děkuji za rozhovor

Autor článku: zdenek svoboda


Komentáře:

30. 4. 2017 14:21
Mates
Pěknej článek, jen trochu škoda, že vyšel až den po akci na kterou se v článku zve.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist