22. 9. 2017

Argema 2017 (aneb kde jsou ty časy…)

Argema vydala novou desku. Kde jsou ty časy, kdy toto suché konstatování znamenalo válku mezi fans kapely na jedné a hudební kritikou na druhé straně. Troufám si říct, že tohle období je dávno pryč – a je to jen dobře, protože i po několika posleších má nové album pořád co nabídnout a šmahem ho hodit do koše, protože „Argema“, by bylo hodně mimo.

Jo, kde jsou ty časy, kdy Argema definovala tancovačkový (pop)rock, jako pro někoho symbol pokleslého nevkusu, pro jiného zas kapela zpívající skladby o životě, jaký opravdu je. Současná Argema si sice pořád drží svoji tvář, ale výrazem je už maličko jinde. Moravský cit pro melodiku zůstal, tu a tam na nás zablýskané nabroušená kytara, která potěší srdce fanouška i trošku tvrdšího rocku. I v textových tématech se neřeší variace na „ona a on“, osobně jsem názoru, že stojí za to věnovat v bookletu pozornost i jim. Vše je korunováno dobře zapamatovatelnými refrény, které si člověk brouká už i při druhém poslechu. Kvalitní zvuk je u kapely na úrovni Argemy jen samozřejmostí.

Zkrátka, Argemě to hraje. Aby také ne, protože kde jsou ty časy, kdy co cd, to jiná sestava. Pokud se nemýlím, tak Argema 2017 je poprvé, kdy stejná sestava natočila tři řadová cd pohromadě. A je to znát. Bubeník a kapelník Pepa Pavka je letitou oporou, bez něhož by to nejspíš nešlo, klávesák Dan Škrášek(druhý služebně nejstarší, v kapele je od alba Z Prlova do NYC) se nebojí tu moderních zvuků, tam klavíru, či akordeonu, paleta zvuků, co používá je skutečně široká. Kytarista Ivoš Ledabyl umí zariffovat i zasólovat a basák Kamil Hanáček potvrzuje, že basa tvrdí muziku. Nad vším vládne zpěv „nováčka“ Jaromíra Hnilici(po věčných odchodech a návratech Filgase a Plška třetí Jarek u mikrofonu), který je krásnou ukázkou toho, že i talentové soutěže mohou svým účastníkům nabídnout víc, než pět minut slávy a pak sem tam nějaký muzikál. Jeho výkonu na cd není co vytknout a nakolik znám koncerty kapely, tak nic nešidí ani naživo. A že pánové spolu hrají už několik let, je vidět právě na jejich vystoupení. Sehranost a pohodu publikum vycítí samo a podle toho taky reaguje.

A že má na co. Kde jsou ty časy, kdy Argema natočila třeba patnáctiskladbové cd, ale sem tam se nějaký ten kousek, co jsem v přehrávači přeskakoval, přece jen našel. Nové sice nabízí skladeb jen deset, ale raději méně a kvalitně, než více, ale s vycpávkami. Autorsky se činili kytarista Ledabyl a zpěvák Hnilica, z bývalých členů pak pánové Horák a Březina, každý po jednom kousku. Kdybych měl vypíchnout některé ze skladeb, tak asi hned otvírák Kudy z nudy začínající jasnou ostrou kytarou a disponující refrénem, který se pod kůži vryje už během prvního poslechu a – tak trochu jako protipól divokosti úvodní skladby – například píseň závěrečná, Vášeň. Pomalejší kousek postavený na klávesách, akustickém sólu a silné melodické lince. Určitě také nepřeslechnete skladbu Československo, kde zpívá jako host i Nina Balkova – o této zpěvačce sice slyším poprvé, ale určitě si o ní zkusím najít víc. Co říci závěrem? Kde jsou ty časy, kdy Argemu poslouchali a nová alba vítali hlavně ti, kteří věděli, která bije. Nové cd Argema 2017 se povedlo, že může oslovit i lidi, kteří Argemu nejen třeba neznají, ale i ty, kteří ji třeba i úplně nemusí. Protože muzika je ve výsledku buď dobrá, nebo špatná a tahle deska, tak ta dobrá opravdu je.


Interpret:Argema
Album:2017
Sestava: Jaromír Hnilica
Josef Pavka
Daniel Škrášek
Ivoš Ledabyl
Kamil Hanáček
Počet stop:10
Rok vydání:21.04.2017
Seznam skladeb:1. Kudy z nudy
2. Stěhovaví ptáci
3. Československo feat. Nina Balková
4. Představ si svět
5. Transylvánská opera
6. Čas
7. Kamenná křídla
8. Deset nocí
9. Tanečnice
10.Vášeň


Autor článku: Carlos Sanchez


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist