Stríbrné prívesky na Darkont.cz
23. 3. 2009

Bast - profil kapely

Vraťme se v čase o víc než patnáct let zpět do dědiny s názvem Deblín. Tak jako v každé vísce, i zde žilo spoustu kluků, kteří chodili po zábavách a říkali si, jaké by to bylo založit vlastní kapelu. V našem případě to byl Dejan s Martinem Vítem, kteří položili základní kámen kapely Bast.

Psal se rok 1993 a v době, kdy byli Arakaini v nejlepší formě, Helloween v rozkladu a Metallica slavila úspěchy s albem Black, vznikají ve zkušebně, kterou se stal sklep na chalupě u Dejanových rodičů, první songy. Kapela v té době působila v sestavě Dejan-kytara, Vítek – basa,zpěv, Česťa-bicí.

První oficiální akcí byla tzv. Bečkyáda, to už na postu sólového zpěváka působil Luboš Sojka. Tomu se po čase zalíbila hra na kytaru, takže se výsledný zvuk kapely posunul zase o něco dopředu. V září 1993 vzniká první demo (živě) s názvem „Krajina smutku“. Tímto se uzavírá první období kapely.


V roce 1994 kapela buduje novou zkušebnu, vylepšuje vybavení a přichází nový zpěvák, textař Bohy. Jenže tak jak to už v kapelách chodí, občas začnou vztahy skřípat a je zle.

Po neshodách Vítka s Lubošem opouští druhý jmenovaný kapelu a na jeho místo nastupuje Patrik Herzán, veliký to talent (jedna z prvních věcí co se měl naučit bylo solo v Metallica-Seek and destroy).

Další rok jsou Basti víc ve zkušebně, než na pódiu a skládají nové vály. Na rockovém festivalu ve Štěpánovicích se dostávají do širšího povědomí veřejnosti a na podzim 1996 účinkují na dvoudenním festivalu v Kuřimi.

Kvůli častým absencím na zkouškách, odchází z kapely zpěvák Bohy, kterého nahrazuje Lála. Ten ale vydrží necelé dva roky a v květnu 2000 je vyhozen. Svým zpěvem se však podepsal na demosnímku, který byl natočen přes Patrikův počítač a poprvé v historii Bastů byl zaznamenaný na CD.


Dalším zpěvákem se stal Olda Florian, který v kapele působí dodnes. Pro ty, kdo ho slyšeli zpívat, netřeba dále představovat. Stává se rázem trumfem kapely a posouvá ji hned o kus dopředu. Změna proběhla i na postu bicích, Česťa odchází z rodinných důvodů. Nahrazuje ho Titán (Mlat Drumson).

V průběhu roku 2000 Basti pořizují kvalitní ozvučovací aparát a na jaře 2001 vzniká další demo „Zahrada stínů“.

V roce 2002 kapela mění prakticky celé vybavení, postupem času dokupuje různé drobnosti – kvalitní zvukovou kartu, signálové procesory, mixpult. Výsledkem je to, že má kapela k dispozici poměrně slušně vybavené studio.

Další rok Bast koncertuje po klubech jak v Brně, tak i v pražském Kainu, vrcholem je však vystoupení na pardubickém Fantasy Metalfestu, kde účinkuje mimo jiné Blind Guardian.

Koncem roku 2003 se pak začíná nahrávat první oficiální CD s názvem „Stopy v kameni“, obsahuje dvanáct songů a určitě stojí za poslech.

V dalších letech Bast koncertuje po celé ČR, hraje s velikány jako Root, Debustrol, Solfernus, dostává se mezi 33 kapel v České rockové lize, jinými slovy, popularita stále stoupá.


Dnes je tomu již 16 let, co kapela existuje, v listopadu 2008 přidala další desku, která ji katapultovala zas o stupínek výš. Určitě se objeví spousta otázek, jestli dvě placky za šestnáct let není málo… Na to existuje snad jedna odpověď, kdo slyšel debutové album „Stopy v kameni“ a novou desku „Země vlků“, určitě mu kvalita obou CD nahradí onu kvantitu.

Autor článku: Hrb  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Konec Rockmagu?
(30. 11. 2017 - 17:12)
Rozhovor s Jarkem Filgasem
(27. 11. 2017 - 19:32)
Invader a Headfire Tour 2017
(20. 11. 2017 - 12:11)
Komentáře ke kapelám:
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
D. Rock
(27. 8. 2017 - 10:09)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Autodoc.cz
https://www.AutoDoc.CZ
Nejnovější kapely
Hledáme !
Hledáme redaktory, kteří by měli zájem dělat rozhovory či recenze CD.
kontaktujte nás zde...
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Máte své CD?
Vydala vaše kapela vlastní CD? A chcete aby se o něm vědělo? Pošlete nám ho k recenzi.
Kontaktujte nás!
Antikvariát:
Darkont.cz
Punkshop:
Plastelína:
Odkazy

Hudební inzerce
TOPlist