Stríbrné prívesky na Darkont.cz
16. 2. 2011

Blanka Šrůmová - rozhovor

Blanka Šrůmová je česká zpěvačka, textařka, skladatelka a hráčka na klávesové nástroje a kytaru, rozhovor s ní přinášíme právě teď a tady.


Ahoj. Vzhledem k tomu, že tento rozhovor je první pro naše stránky, tak bych si dovolil rozhovor začít od samého počátku hudební kariéry. Můžeš zavzpomínat na své úplné začátky ve skupině Balet, kde jsi nahradila Ivetu Bartošovou popř. spolupráci s Víťou Vávrou?
To už je tak dávno, že se mi na to ani nechce vzpomínat…něco jako mateřská školka…sbírala jsem zkušenosti a dostávala různé nabídky, hrála jsem i po nočních podnicích, prostě kde mě vzali. Zpívala jsem profesionálně už od šestnácti let.

Pak přišla zásadní Tichá Dohoda….Taky už toho bylo napsáno dost, pro mě to byla v devadesátých letech nejzásadnější kapela českého indie-rocku. Já jsem v té době jako dvacetiletý poslouchal prakticky jenom punk a přesto mě TD nesmírně oslovila a s celou partou jsme sjezdili všechny koncerty v širokém okolí. V čem podle Tebe byla TD ve své době tak vyjímečná?
Děkuju :) ….Daniel měl původně kapelu První liga, taky hrál na kytaru ve skupině Dr. Max a pak zpíval v první sestavě Tiché dohody, byla to jeho kapela. Seznámil nás Pepa Vondrášek ze skupiny Letadlo (posléze Jižní Pól). Já jsem v té době dělala typickou českou pop-music, ale normálně jsem chodila na Abraxas, Kratochvílovou, na koncerty na Chmelnici a postupně jsem vsublimovala mezi lidi, kterých jsem si mohla vážit. Mezi „Janečkama“ jsem žít opravdu nemohla, krom toho jsem se jim stejně nehodila do krámu. Říkali o mě, že jsem drzá.

A co vy jako TD, ovlivnil vás punk, popř. které kapely?
Ovlivnilo nás všechno včetně punku, hlavně The Cure, The Clash, Bowie, U2, ale i Psychedelic Furs, Japan, Ferry….tenkrát sehnat desky s takovouhle muzikou nebylo nic jednoduchýho… Nedá se ale říct, že bychom cokoli kopírovali, písničky vznikaly logickou řadou, buď jsme byli na koncertě, ve studiu nebo jsme skládali, byl to náš život.

Po rozpadu TD jsi se věnovala mimo jiných aktivit také solové dráze. Čím to, že se nepodařilo navázat na úspěch TD. Obě solové desky byly kvalitní, já jako fanda jsem spokojen, ale po komerční stránce tam ten efekt nebyl….
S naším osobním rozvodem přišel i konec kapely, tak to je, když je ve skupině manželská dvojice, s tím nikdo nic nenadělá a věděli jsme to i my. Cesty se rozdělily. Krom toho mezi nás vrazila definitivní klín naše vydavatelská firma, která si doslova vynutila moje sólovky a Daniel byl „odejit“….ale nechme už definitivně tyhle staré kostlivce spát ve skříni. O úspěch mých sólových desek se prostě komerčně nikdo nepostaral, opět jsem se někomu nehodila do krámu. Tak to se mnou bylo, je a bude . Ty desky jsou dobrý, ostatně vycházím z nich dodnes na svých koncertech s mojí současnou sestavou, nepoužívám písně Tiché dohody. Je to taková interní „dohoda s Danem“.

Dalším projektem je „bejbypank“ projekt Kašpárek v rohlíku, jehož druhé cd jsem nedávno recenzoval a moc se mi ta myšlenka inteligentní muziky pro „děti a mládež“ líbí. Jak velký podíl máš na projektu a nějaké podrobnosti?
Bejbypank je z dílny Davida Dvořáka a já jsem měla to štěstí, že jsem se jim tenkrát „hodila do krámu“. Ty kluky a dívky jsem původně vůbec neznala, ale dostala jsem nabídku a líbily se mi písničky. Na první desce mi jich bylo svěřeno hned několik, také dvě hitovky jako je Bárbína a Kdo to neviděl. Na druhé desce mám jen jednu společnou píseň s Gipsym, ale na koncertech jsem pak často zpívala všechny party od jiných zpěvaček. Zásadní je, že se Kašpárkovi po čtyřech letech existence podařilo „udělat“ dvě narvané Lucerny…komu se to dneska podaří??

Pár slov k projektu 2 Wings, kde jsi se v podstatě vrátila ke spolupráci s Danem Šustrem a lidmi okolo TD. Opět mám jen samá slova chvály. Bude mít tato spolupráce pokračování?
2Wings je Danův projekt. Proč bych nadále hostovala s Danovou kapelou a přitom naše společná „značka“ Tichá dohoda, nefunguje? To pro mě postrádá smysl. Krom toho Daniel s mou kapelou nehostoval ještě ani jednou.
A ještě poslední otázka ohledně TD. Proslýchá se, že se chystá comeback TD. Co je na tom pravdy?
Ano, to právě vyplývá z té předchozí otázky…můžeme mít klidně svoje vlastní projekty, ale když se máme spolu objevit na pódiu, tak ať je to pod naší značkou, která vždycky dobře fungovala. Já se s nimi objevím již pouze jako „ Tichá dohoda“.

V září loňského roku vydala skupina Kamelot cd „19 ztracených písní Wabiho Ryvoly“. V kolika písních jsi hostovala a jaká byla spolupráce s Kamelotem? Bude případně pokračovat?
Loni v lednu mi zavolal Roman Horký a nabídl mi spolupráci na téhle vzpomínkové desce na Wabiho. Nejdřív jsem nechápala, jak na mě vůbec přišel, ale hlavně se tím i pro mě otevřel nový prostor, nové publikum a jiný interpretační pocit než dosud. Na koncertech jde čistě o akustický projev, hrajeme bez bicích, dvě kytary, kontrabas a provozujeme trojhlasy. Duší jsem zřejmě trampka, bydlíme už dva roky na chatě, život ve městě skončil, takže naše spolupráce bude v tomto roce pokračovat, tentokrát už s novými Romanovými písněmi a mým nadále trvajícím hostováním ve skupině Kamelot. Musím říct, že hrát s chlapci z Moravy je krásné…chovají se ke mně jako k nějaké princezně a to se mi v Praze zrovna moc nestává.

Co aktivity Tvé sólové s doprovodnou kapelou… Chystáte něco nového?
S mojí kapelou hrajeme moje písně. Zatím není žádná nová deska, ale baví nás spolu hrát. V kapele hrají: Aleš Zenkl (ex Tichá dohoda, nyní M. Žbirka)- basa, Pavel Skala(Vl. Mišík, Žentour, OK band) - bicí, Tomáš Vondráček (The Slots) a letos už máme poměrně slušně zaplněný ferman. Je to hlavně díky novému managementu.

Když už jsme u různých spoluprácí. Jak ses dostala ke skupině Keks?
Máme společného manažera, je to shoda okolností. Viděl nás hrát na Sázavafestu a vzal si mě pod svá rozepjatá křídla, pod kterými je i skupina Keks.

A co Lucerna? Keks se chystají v letošním roce do Lucerny což my vidíme jako dosti velkou záležitost. Tvá forma na účasti?
Mám se zúčastnit s kapelou jako host. Pozvání nás samozřejmě velmi těší.

A teď z jiného soudku. Vím, že jsi se v minulosti věnovala moderátorské práci, ať už ve formě vlastního pořadu na Rádiu 1, uvádění pořadu Trip v ČT, nebo pořad o začínajících kapelách Music zoom na TV3. Nestýská se Ti někdy po takové tvůrčí práci, kde jsi měla možnost se potkávat se spoustou zajímavých muzikantů?
Ne , děkuji, z těchto věcí jsem definitivně vyrostla a raději se udělám trochu tajemnější. Mám svoji rodinu a chci žít normálním životem. Krom toho musím říct, že tohle všechno je opravdu minulost a staré informace.

Musím také zmínit Tvé autorství pohádkové knížky Syslíci. Vím, že jsi ji napsala jako relax ještě před narozením syna Kristiana. Máš ještě v plánu něco napsat?
Určitě. Knížka vyšla poprvé jako přibalený dárek k mojí první sólové desce Neviditelná v roce 2000. Vznikala ve chvílích kdy jsem měla plnou hlavu starostí z rozpadajícího se vztahu a nejasné budoucí existence. Od té doby jsem v podstatě nic nenapsala, neboť jsem pro změnu zaměstnána současnou existencí plnou závazků, splácením vydřidušských úvěrů a častým koncertováním. Počítám, že tento rok po dlouhé periodě deseti let přinese uvolnění a budu mít zase čas na psaní nové muziky i knížek.

Další dotaz se týká Tvého delšího pobytu v Peru s otcem Kristiana. Protože jsme stránky o muzice, tak mě zajímá zda Tě nějak ovlivnil pobyt zde po stránce hudební. Vím, že ve svém repertoáru máš jednu španělsky zpívanou skladbu, budeš v tom nějak pokračovat?
Asi ne. Španělštinu jsem dost zapomněla, s otcem Kristiana jsme se neviděli již osm let, on se na našem životě nijak nepodílí a život jde dál. Prošla jsem už mnoha experimenty a vracím se spíš k tradičním hodnotám:) Jsem zpěvačka a tak prostě zpívám. Co s tím taky jinýho ?

Děkujem za rozhovor a brzy se těšíme na pokračování.Autor článku: Pigeon

Darkont.cz

Komentáře:

26. 11. 2011 13:17
drobys
Blanka Šrůmová + BALET - Zákon Schválnosti
porad nadherna skladba.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist