Stríbrné prívesky na Darkont.cz
5. 2. 2007

Blind Guardian - A Twist in the Myth

Celé čtyři roky napínala legendární a hlavně osobitá power metalová kapela Blind Guardian své fanoušky. Dlouhé čekání na nové album se však vyplatilo, o čemž se vás pokusím přesvědčit v následující recenzi.

Blind Guardian jsou již mnoho lét stálicí evropské power metalové scény. Jejich první alba se na světě objevily v druhé polovině 80. let. Byla poměrně dost ovlivněná tehdejší slavnou „dýňovou“ érou, ale hned od počátku měla i svou vlastní identitu, která je odlišovala od ostatních power/speedových kapel. Jedním z hlavních poznávacích znamení se stal velice netypický hlas zpěváka Hansiho Kürsche, fascinace fantasy tématikou a postupné přidávání progresivních prvků do hudby. Na počátku 90. let již „Slepí strážci“ jedněmi z čelních evropských představitelů power metalu a vydrželi jimi i během „doby temna“ v polovině 90. let. Současná doba melodickému metalu už přeje a Blind Guardian jsou stále na vrcholu. Čtyři roky po albu A Night at the Opera vychází 1. září 2006 (bohužel trochu ve stínu nového alba Iron Maiden) dlouho očekávaný následovník – A Twist in the Myth….

Album začíná na „Bardy“ opravdu poměrně netypicky. Žádná předehra, rovnou ostrý nástup kytar, z kterého okamžitě poznáme, že i na nové desce vypiplali Blind Guardian opět perfektní zvuk. Po kytarách také překvapivě nastupuje Hansiho ječák, který nás provází hned v několika částech skladby. Jinak je This Will Never End typický otvírák s rychlými slokami a melodickým sborovým refrénem. Otherland se rozjíždí o poznání pomaleji. Hansi k nám nejdříve pomalu promlouvá, až postupně skladba zrychluje za typického riffování navrstvených kytar. Refrén je jak jinak než sborový. V tomto případě je z něj cítit i větší naléhavost. Trojku Turn the Page otevírají oblíbené středověké motivy, načež se ze songu vyklube jedna z potencionálních hitovek alba. Melodie je opravdu pěkná, objevuje se ti pár zklidňujících částí a Hansi zpívá lehce slavnostním hlasem. Singlovka Fly je nejen druhou nejdelší, ale zároveň také nejzvláštnější skladbou celého alba. Blind Guardian si tu vyzkoušeli hodně nových postupů, hodně se vzdálili od klasického fantasy power metalu a nahráli svou nejnetypičtější skladbu. Syrové kytary se tu střídají se samply, které vyplouvají na povrch především ve zklidňujících pasážích. Skladba číslo pět Carry the Blessed Home je oproti tomu návratem mezi klasiku. Roztahanější hymnická skladba úplně nepatří mezi nejsilnější skladby na albu, ale na poslech je příjemná. K Another Stranger Me natočila kapela videoklip a také ji pravidelně hraje na letošním koncertním turné (docela nepochopitelně hraje z aktuálního alba jen 2-3 skladby). Na začátku v pozadí uslyšíme klávesy, které jsou ale brzy utišeny hradbou kytar. Ve sloce se střídají klidné pasáže s nářezovějšími. Refrén pak plyne jakoby do dáli…Následující Straight Through the Mirror není nikterak výraznou skladbou. Objevuje se tu pár zajímavějších momentů, melodie je znovu pěkná, přesto píseň nikterak nevyčnívá nad ostatní. V Lionheart jsem si uvědomil jednu věc. Nejen v této skladbě, ale vůbec na celém albu Hansi Kürsch zpívá výš než na předchozích albech a také trochu ubylo agresivního chrapláku. Jinak Lionheart navazuje na skladbu předešlou a završuje hlušší místo alba. Se Skalds and Shadows začíná finální gradace A Twist in the Myth. Skladba je jasnou reminiscencí na legendární The Bard´s Song. Hlavní roli v této baladě pochopitelně hraje Hansiho hlas. Refrén „See Me in the Shadows“ je velice působivý a má dokonalou fantasy atmosféru. The Edge je jedna z nejzapamatovatelnějších písní na desce. Začátek je důrazný a temný, refrén snadno leze do hlavy a máme tu další ne úplně typickou bardovskou skladbu. Zavíračka desky svým názvem The New Order možná napovídá něco o novém začátku Blind Guardian. Ústřední motiv skladby je velice silný a dává písničce trochu jiný nádech. Deska je dovedena do finále klasickým hymnickým refrénem.

Protože od vydání alba již uplynul nějaký čas, mohli jsme sledovat, že velká část fanoušků není z A Twist in the Myth nijak nadšená a někteří to album dokonce úplně zavrhli. A Twist in the Myth rozhodhě není typickým albem Slepých strážců, nicméně já na něm oceňuji především snahu vyzkoušet něco nového a netypického. Album je velice rozmanité a mně svou pestrostí připomíná jeden z vrcholných opusů Somewhere Far Beyond. Samozřejmě se tu najdou slabší místa, ale dle mého našla kapela po rozporuplném A Night at the Opera pevnou půdu pod nohama. Myslím, že zavrhování, kterého se mu od mnoho fanoušků dostalo, si v žádném případě nezaslouží. Je jen potřeba mu dát šanci a smířit se s tím, že kapela nechce zůstat na místě…


Interpret:Blind Guardian
Album:A Twist in the Myth
Počet stop:11
Rok vydání:1. září 2006
Vydavatelství:Nuclear Blast
Seznam skladeb:Tracklist:
1. This Will Never End 5:07
2. Otherland 5:14
3. Turn the Page 4:16
4. Fly 5:43
5. Carry Blessed the Home 4:07
6. Another Stranger Me 4:36
7. Straight Through the Mirror 5:48
8. Lionheart 4:15
9. Skalds and Shadows 3:13
10. The Edge 4:27
11. The New Order 4:49


Autor článku: Starbreaker  Související články:  Komentáře:

5. 2. 2007 14:01
Kapr
Kluci omlouvám se, jsem jen člověk... už jsem to opravil. Promiňte!
5. 2. 2007 12:13
Starbreaker
No vida, už jsem se lekl, že recenzi na Twist psal ještě někdo jiný:-D Autorem jsem já a věřím, že to redakce co nejdřív opravdí:-)
5. 2. 2007 09:23
No tady došlo asi " tiskovým šotkem " k omylu tuhle recenzi jsem nepsal bohužel já.
Tak aby dotyčný pisatel týhle recenze nenabyl dojmu,že na něm parazituju..Děkuji za pochopení a budu rád,když to redakce
uvede na pravou míru. K.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist