Reklama
11. 5. 2017

Blues Mystery a Satriani

Trutnovská blues rocková formace Blues Mystery prošla personální změnou. Ne jen o ní je tento rozhovor s frontmanem Radkem Kalenskym.


 

Ahoj Radku tak od Adama nebo snad Nior. W, Jaké byli tvoje rockové začátky a jak vznikly Blues Mystery?

No ptáš se, jaký byli moje rockový začátky. Krásný byli jsme mladí a do všeho nadšení. A jak vznikli Blues Mystery?No někdy tak v roce 2010 mě a bubeníka Láďu Bartela oslovil Jarda Goya Chvoj . Tenkrát skončil právě ten Nior. W a s Ondrou Šímou (později kytara v bm) dostali nabídku zahrát si na Trutnovském jazzinci. Tak vymysleli jednorázovku že nadrtíme pár bluesů pač jazzmeni moc nejsme a že si tam brnknem. No a nedopadlo to špatně a tak jsme se rozhodli v tom pokračovat. Tak takhle to nějak začalo

A byla sestava na světě Radek Kalenský-zpěv, Goya-basa, Láďa Bartel-bicí, Ondřej Šíma-kytara Ještě se musím zmínit o tom našem basákovi. Goya je jeden z nejlepších muzikantů se kterým má jsem kdy hrál a lidsky mi moc dal je to taková duše naší kapely

 

 

Odjakživa jsi chtěl byt zpěvák nebo ovládáš i nějaký nástroj a proběhla nějaká liduška?

Jestli jsem chtěl být zpěvákem. Jasně že ne tak úplně, jako kluk jsem  chodil do lidovky na trumpetu. Pak asi tak ve 14 ti jsem se začal zajímat o kytaru mojí mamky. Hraje docela slušně na kytaru a hlavně nádherně zpívá. V téhle době mě taky začal zajímat rock a proto asi ta kytara. Hrál jsem potom taky s pár kapelami na basu to mě bavilo docela dost dlouho. Zpěv byl v tu dobu spíš dodatkový sport. Zpívat mě ale vždycky lákalo ale spíše s kytarou

 


No s tím zpěvem jsem to slyšel trochu jinak, nechtělo se ti tahat s aparátem a nástrojem?Takhle prý jen zavřeš hubu, mikrofon strčíš do kapsy a  jdeš.  

Zavřeš hubu a máš sbaleno, slavná to hláška Kamila Střihavky. No něco na tom bude, všichni balí a ty už chlastáš u baru.

 

Jak vůbec vznikl název kapely a proč zrovna blues? To zrovna není na toptenu posluchačské přízně, i když co dnes je?

Ptáš se proč blues, no blues má přeci k bigbeatu hodně blízko , z něj to přeci vychází a je to velká muzikantská škola. Ale proto že ortodoxní bluesmani nejsme zakvedlali jsme tam i rockový kousky. No a takhle nám to jelo šest let. A název Blues Mystery tak to nemá na svědomí nikdo jiný než Tomáš Trochimovič(mamut).  

 

Posluchači vás v minulosti mohli slyšet i mimo rodné město. Kde všude jste vystupovali?

Kde jsme všude hráli. V Trutnově jsme zase až tak často nehráli. Hodně jsme jezdili do K. Varů a okolí, Kraslice, ale taky v Plzni , v Praze na Pívofestu a V kuřeti v hodinkách, v Novém městě pod smrkem u kámoše Honzy Kvapila(asi znáš) , různých klubíků jsme sjeli docela dost. jedno z nejhezčích hraní ale bylo na Trutnovským fesťáku  společně s Matějem Ptaczekem a tou jeho bandou.

 


 

Vystupoval jsi i s rockovou kapelou. Je rozdíl mezi fanoušky a atmosférou na vystoupení s bluesovou formací nebo rockovou?

 

No mezi bluesovýma a rockovýma fandama je asi trošku  rozdíl ale ne až takový, spíš si myslím že záleží kde to hraješ jestli je to klub a nebo fesťák. V klubu lidí víc poslouchají. Na fesťák se jdou lidí vyřadit já to mám taky tak.

 

Kytaristé i jiní muzikanti používají různé krabičky a jiné vymoženosti, jak je to u zpěváka? Ten je odkázaný jen na svůj hlas nebo se mu dá taky nějak pomoct od zvukaře? U toho blues je jiná technika zpěvu než třeba v bigbítu nebo se to jede v jedné rovině?

Krabička si myslím že to na živým hraní nezachráníš. Je spousta vychcaných bedýnek taky jednu mám ale je to jen vokalizér že ti vytvoří dvou nebo trojhlas ale když to nedáš ty krabička tě nezachrání. No a co se týče zpívání u blues je to hodně pocitový , dost to vychází z textů který jsou většinou dost strastiplný. V bigbeatu je to přímočařejší a mnohem expresivnější. Oboji má svoje kouzlo a obojí mě pořád baví a na obojím se toho dá hodně naučit. A protože nejsme žádný profíci a talent nestáčí je toho pořád dost co se učit a s pokorou!!!!

 


 

V letošním roce došlo k personálním změnám, tak jak je to s tím Satrianim?Sergej Kurjanov Satriani revival

Sergej Kurjanov tak to byla velká náhoda. Po odchodu Ondry a dlouhým   a nezdárným sháněním to zabalil i bubeník a to už jsem tomu moc nevěřil že to ještě rozhejbem. O bubeníkovi jsem věděl ale pořád ta kytara. Až jsem se potkal se Seržem se kterým jsem se znal už dávno ale vůbec mně nenapadlo že by do s námi šel. no a tak jsme to znovu rozjeli.


 

Sergej Kurianov Satriani a blues to bude trochu posun jiným směrem? Myslíš, že blues se dá zpívat jen v angličtině nebo se také u tebe dočkáme češtiny?

 

. Už to asi nebude moc blues ale bude to víc rockový ale to je změna. No a Anglina tam bude ale bude tam i ta češtináááa a čím víc tím líp. Budu to tam tlačit. Teď jsme ve stádiu poznávání se a zkoušení ale sedne to teď už tomu věřím.

 

 

 

Sehráváte se, kde vás letos můžeme vidět poprvé?

Tady v Trutnově si poprvé zahrajeme někdy v půlce července na Trutnov. hudebním létě a dál uvidíme, pár konciků už se rýsuje včas se to dozvíš a na stránkách www. bluesmystery. cz to bude taky.

 

 

 

 

 

My jsme se viděli na Orientu a Karamelu, pravděpodobně jsi čerpal inspiraci. Co nové songy nebo vlastní věci?

Potkali jsme se na Karamelu atd. inspirací jsem nehledal, spíš mám rád starý rockovky je to taková nostalgie.

 

 

 

 

Nějaký vzkaz, heslo či motto na konec:

A teď to heslo nakonec "všechno je blues"?????

 

 

 

Dík za rozhovor


Autor článku: zdenek svoboda


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist