Stríbrné prívesky na Darkont.cz
8. 6. 2008

BraAgas - No.1

Čtyři okouzlující dámy z hlavního města hrají hudbu, kterou by většina z čtenářů Rockmag.cz označila přinejmenším za „hudbu z Marsu“. Kdyby se jim však podařilo odložit na chvíli tu hudební xenofobii, dost možná by se nestačili divit. World music, zde v zastoupení BraAgas, otvírá úplně jiný svět, který má stejně silnou atmosféru, jako kapely, které čtenář Rockmagu uznává.

Kateřina, Alžběta, Karla a Michala Vás na svém debutu provedou od jihu na sever staré Evropy, přes Iberský poloostrov, Provence, střední Evropu, Balkán až do Skandinávie. Písně mají charakter blížící se chorálu, někde probleskují čardášové rytmy, jsou tam písně ne nepodobné starofrancouzským a staroněmeckým zpěvům minnesaengrů. Leč myslím, že většině čtenářů by byly texty blízké asi jako španělská vesnice, na to BraAgas myslely, v bookletu jsou písně vypsané v originále (dámy se pustily do latiny, španělštiny, francouzštiny, švédštiny, litevštiny a jiných skvostů, u nichž se mi nezdařila identifikace), naštěstí jsou ale přeloženy do češtiny a angličtiny. Jo, středověké dámy nejsou včerejší :-)

Abych si přiznala, hodnotit muziku, jako je tahle, vůbec nebylo jednoduché. Víte, jak poznáte world music? Nevíte, co to je a kam to zařadit. Proto vlastně nemůžete moc srovnávat, hodnotit použití nástrojů, výběr repertoáru. Nechala jsem tedy kritéria být a zaposlouchala jsem se. Holky mají super hlasy. Vzájemně ladící, ale velmi odlišné. Každá píseň je jiná, takže zpěv je tomu přizpůsobený, každá písnička je jiná doba. Jednou jste na tržišti horké Andalusii, potom v chladném kostele v Čechách, nebo v Provence sedě pod kamennou zídkou kostela hledíte na pole levandulí a z písně k Vám doléhají slova o hvězdě moří a královně nebes, která Vás má ochraňovat. Album vůbec není ucelené, což je ovšem atribut kapel, které hrají Word music. A vůbec, to označení, někdo by mohl říct, vždyť je to gothic. Jenže gothic je většinou gothic rock a to by bylo hodně velké znásilnění BraAgas. Tyhle kočky totiž skutečně reprodukují historické skladby. Pro mě, jako bývalou sboristku, byla třešinkou na dortu skladba z Jistebnického kancionálu, ze kterého jsme taky kdysi něco zpívaly. Jistebnický kancionál, zpěvník, starý stovky let, který napsali naši prapředci, teď zpívají čtyři krásné dámy. Nádhera, Jistebnický kancionál žije, je to, jako by někde zase začali mluvit latinou.

Hudba je autentická, v nástrojích se naprosto ztrácím, ale atmosféra je významná. Na webu braagas.com jsem si přečetla, že dámy mají tři programy – na vystoupení. (Jak říkám, živá hudba, odkaz našich předků přežívá v nás, uuááá=) BraAgas můžete vidět v programech Písně středověku, Středověké tržiště a Tribal program (cikánské a španělské písně v příslušných kostýmech). Jsem přesvědčena, že se je na co dívat. BraAgas jsou kočky a zpívá jim to náramně, osobně by mě i zajímalo, jak přesně vypadá to, na co hrají. Na webu mají rozpis vystoupení, takže mrkněte na to, historické slavnosti jsou někde co chvíli.

Obal alba je nádherný. Kromě tváří BraAgas, jenž nepochybně zvyšují estetickou úroveň, je přebal vyveden na béžovém podkladu s designovým květinovým symbolem, s tvářemi korespondují kolorované prvky bez jasné interpretace. Bety Josefy (členka kapely Alžběta) je autorkou tohohle skvostu. Je to dáma, která má vkus a já jí tleskám za booklet. Je jeden z nejlepších, který jsem kdy viděla.

A se stejnou poklonou bych chtěla zakončit celou recenzi. S Word music nemám moc zkušeností, ale vím, jaké to je zpívat Stabat Mater, nebo anglické kostelní písně. Reprodukce není jednoduchá a v původním aranžmá může znít nekonečně nudně a nesrozumitelně. Proto je výkon, udělat historickou hudbu přístupnou všem a atraktivní i při všech současných hudebních trendech.Pozn:
Autorka článku se vytrvale snaží o vznik rubriky hudba z Marsu, která by představovala právě takový kapely a věci, jako byly BraAgas...

Interpret:BraAgas
Album:No. 1
Počet stop:13
Délka:40:51
Rok vydání:2007
Seznam skladeb: 1. In hoc anni circulo
2. Rampelado e courso de la Tarasca
3. Jan Petit
4. Quando veo hijo hermoso
5. Aquestas noites
6. Bre Sarica
7. Gaudete
8. A la una yo nací
9. Min man
10. Fiho dou ladre
11. Salva nos
12. Kodala, spreslica
13. Santa Maria


Autor článku: Barushka

Darkont.cz

Komentáře:

2. 9. 2008 23:26
Dievčence vďaka po dlhom čase som si z plna srdca zaspieval.stretli sme sa na Devíne.STE DOBRÉ.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist