Reklama
28. 9. 2008

Brutus - To samozřejmě můžeš - křest CD

V minulém článku pojednávajícím o brutusáckých akcích v Plasích byla soustředěna pozornost na atmosféru a nostalgické vzpomínky. V tomto poněkud změním úhel pohledu. Brutus toho má hodně za sebou, ale jeho současnost je neméně zajímavá. Na akci, která se odehrála 13. září 2008 na Tyršově koupališti v Rakovníku se tedy podíváme pohledem „tady a teď“.

Začátek byl plánován na 18.30, krátce předtím jsem přijížděl po břehu potoka vstříc onomu areálu, který rovněž patří k těm tradičním, co zažily nesčetné množství „brutálních“ akcí. Po pěší zóně na druhém břehu proudily stejným směrem další davy, které bych odhadoval na zdejší středoškolskou mládež, ba dokonce mám podezření, že někteří chodili rovnou po celých třídách. Areál vás celkem ničím nepřekvapí, pódium, před ním prostranství pro početné publikum, opodál docela velká dřevěná hala s barem. Čepoval se rakovnický Bakalář za 25 Kč, nutno říci, že se jednalo o nápoj nesrovnatelně chutnější než ten, který za stejnou cenu teče z cisterny v Plasích. Věkový průměr publika byl velmi nízký, troufám si říci, že starší i mladší pamětníci byli ve velmi drtivé menšině. Zapomeňte na obrazy z nesmrtelného pomníku bigbítům - filmu Indiánské léto, v Rakovníku to při pohledu do publika spíše vypadalo jako na celkem normálním festiválku. Opilce jsem téměř nezaznamenal a akce byla kromě verbálních exhibic několika výrostků celkem klidná. Atmosféru dotvářela výstavka mnoha cestovních plánů, které brutusáci stihli za poslední dvě desetiletí rozeslat svým fanouškům. Ale pojďme k tomu nejdůležitějšímu - co se dělo na pódiu.

Brutus - To samozřejmě můžeš

V Rakovníku hrála předkapela, jmenovala se The Followers a odehrála větší množství klasických rockových kousků, které do tohoto večera výborně zapadly. Všechno s neobyčejnou chutí a grácií, nebylo divu, že pod pódiem byla na všech přítomných vidět spokojenost. Členové Brutusu se zatím procházeli po areálu a dávali se do řeči se skalními fanoušky.

Zvučení hlavní hvězdy večera trvalo poměrně dlouho. Na pódiu bylo i plátno, na které byly promítány záběry z dění na pódiu nebo fotky z letních akcí. Některým obzvlášť zajímavým fotografiím byla věnována zvláštní pozornost, takže si každý mohl prohlédnout i určité partie krásných dívek.

Po nazvučení se tedy začalo hrát, asi nemusím jmenovat otvírák, samozřejmě Kdo na to má. A pak už se jelo podle klasického scénáře. Pořadí skladeb se příliš nemění, průvodní slovo Saši Plesky se také může opřít o tradiční pilíře, které publikum vyvolává zároveň s ním. Celé mě to inspirovalo k sepsání článku o průvodním slovu při koncertech, ale to až příště. Protože se ne vždy objevuje na pódiu stejná sestava, tu sobotní vyjmenuji: Vláďa Hasal - bicí a zpěv, Milan Křížanovský - basa a zpěv, Václav Košař - kytara a zpěv, Saša Pleska - piáno a zpěv, Zbyněk Šlajchrt - saxofon, František Matějovský - saxofon, flétna a zpěv, Václav Monhart a Ivan Galovič - zpěvy. Musím znovu zdůraznit, že kapela šlape precizně piánové, kytarové i saxofonové vyhrávky je radost poslouchat, to bych vzkázal všem těm, kteří podléhají módě ohrnovat nad brutusáckou tvorbou nos. Obzvlášť Sašovo nasazení je obdivuhodné, ještě jsem nezažil vystoupení, které by si vyloženě neužíval a na kterém by z něj netryskala radost z hraní na všechny strany. Rovněž všechny pověstné hlášky pokaždé znějí, jako by je říkal poprvé. Balada Odpusťte mi slečno, kterou odzpíval a odehrál na piáno sám bez zbytku kapely, byla jedním z vrcholných zážitků večera. O zpěvy se ale samozřejmě střídají všichni členové kapely, kromě těch, kteří jsou vepředu za mikrofony, si sólově vždy zazpívá i Vláďa Hasal (Sentinel je skladba, která opravdu dokáže rozhýbat), pozadu nezůstává ani František Matějovský (Čerstvá krev).

Pokud se někdo domnívá, že možnosti vývoje čtyřicet let fungující kapely jsou omezené, vyvedu jej z omylu. Asi před deseti lety zněl Brutus trochu víc do punku (ne, punk to opravdu nebyl, ale však si rozumíme), výrazně zkreslená kytara, při zpěvu se mnohem víc řvalo, v playlistu dominovaly skladby s jasnou šlapavou rytmikou. Dnešnímu Brutusu však nejsou cizí inspirace v takových stylech, jako je raegee či boogie, v současné tvorbě doslova dominují. Kytara je po většinu vystoupení jen mírně zkreslená a instrumentální složka kapely je spíše takovou hravou mozaikou. Ale nenechte se mýlit, nejde o žádné melancholické a nudné rádobyumění, téměř žádné novější skladbě nechybí nic z toho, co dělá Brutus Brutusem - nápad a hitovost, kapela dokáže i po letech překvapit svěží melodikou a drajvem.

Kmotrem cédéčka byl Václav Upír Krejčí, dle slov některých přítomných nejslavnější rakovnický rodák. Těžko říci, ale věřím, že Rakovník dal světu ještě několik osobností nemenšího významu. A protože s Brutusem kdysi vystupoval, došlo i na pěveckou vložku, a tak si s kapelou zazpíval Tvoje máma to ví.

Večer v pohodové atmosféře pokračoval, čas rychle ubíhal, a tak po závěrečné Když se na to domluvíme, doplněné nezbytným komentářem, byl čas na rozchod domů, do chatek, do přívěsů a kdoví, kam ještě. Nesmím zapomenout na ohňostroj, na kterém se rozhodně nešetřilo a který udělal tečku za všemi letními open air akcemi, které jsem letos stihl navštívit. Akce v Rakovníku se určitě musela líbit, nezbývá tedy, než popřát Brutusu i další léta na vrcholu, na kterém se nachází po většinu trvání své existence.

Autor článku: Topi  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

22. 1. 2009 21:20
JIrka
Kakalář je opravdu dost pitelný pívo!!! a Brutus je super, zejména jeho nový cédo!
21. 1. 2009 13:06
Kakalář
Petře, až ochutnáš výdobytky plzeňského pivovarnictví, které tečou z plaské cisterny (a v současné době vlastně odkudkoli, kde se onen pachuťový nápoj s aromatem rozložených krys všech plzeňských kanálů čepuje), věř tomu, že nemusíš být labužníkem, abys ocenil chuť onoho vředu českého pivovarnictví, který je mimochodemi Sašovi dost dobrý na to, aby byl Brutusu sponzorem.
6. 10. 2008 09:45
Většinu repertoiru měl Brutus stále svoji a rozhodně nebral všechno od všech. V 90. letech jsem jezdíval 50-60 Brutusů ročně a můžu hodnotít jakou to mělo atmosféru tehdy a teď. Když byli v kapele kvalitní zpěváci, došlo i na Beatles, Presleyho a další. Např. Lolu dnes nemá kdo zazpívat. Všem známým, kteří jezdili tehdy, současná podoba Brutusu vyhovuje míň. A asi i ostatním, soudě dle mnohem nižší návštěvnosti zábav.
5. 10. 2008 08:32
Janiczka
Jen Monhart není Václav... :-)
3. 10. 2008 08:44
Jirka
..o pivu polemizovat nemíním, protože mám radši rum! Musicbox pajcovanejch skladeb je dobrej pro kalbu. Brutus s mixem množství převzatých písniček a svého vlastního repertoiru, byl sice asi pro někoho atraktivní tancovačka, ale zároveň se řadil partám, co hrají, ber kde ber, od Bacha po Vlacha. V současné době jsou více autorskou kapelou jako třeba Zámci, Ségry či Kabáti a nějaká klasika z rock´n´rollovýho odkazu tam nikdy nechybí, myslím, že ji i střídaj a nehrajou stále stejný kusy. To se mi líbí víc a domnívám se, že autorsky kapela určitě vyrostla.
2. 10. 2008 23:39
petr
před 10 lety se mi na Brutusu líbilo, že má kvalitního solozpěváka a že hráli mimo svých také mnoho cizích pževzatých písniček. A skoro každou zábavu je střídali. Zábavy byly pestřejší a každý si vybral co je mu milejší. Skvělá kombinace. Škoda že už není ani Cerman, ani pestrost. O větší chutnosti Kakaláře je přesvědčen snad jen člověk bez chuťových buněk.. Jak Saša kdysi prohlásil: je to vřed českého pivovarnictví...
1. 10. 2008 08:51
Jiří
Moc pěkně napsaný článek. Já tam byl osobně a mohu potvrdit, že jsem měl stejné dojmy!!!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist