21. 11. 2008

Brutus - To samozřejmě můžeš

V pořadí již jedenácté album legendární bigbítové kapely Brutus nám přináší dvanáct a jednu píseň, ze kterých dýchá pivo, prošlapané parkety vesnického sálu a hlavně rock n´roll.

Nové album Brutusu

Proměňte obývák, nebo ložnici v "taneční zábavu" s legendou!

V pořadí již jedenácté album legendární bigbítové kapely Brutus nám přináší dvanáct a jednu píseň, ze kterých dýchá pivo, prošlapané parkety vesnického sálu a hlavně rock n´roll. Hned na první pohled mě zaujal odvážnější námět přední stránky bookletu. Nicméně nijak extremně nepřekvapuje, atmosféra v sálech, kde kapela hrává ve mě rozhodně evokuje podobné výjevy. Uvnitř bookletu najdeme texty všech dvanácti písní, tu a tam vyzdobených vtipnou grafikou.

Jak je již u Brutusu zvykem, nejsou songy skládány na album s nějakým tematickým cílem. Rytmy na sebe navazují nenásilně, takže poslechem celého alba plynule proplujeme. Přechází z klasického rock n´rollu přes bluesové melodie až po reage a nevyhneme se ani dvoutaktnímu šlapáku, který v nás opravdu rozpumpuje krev. Zvuk sice nevyniká nijak zvláštní kvalitou, ale i to napomáhá k navození sálové atmosféry. Zmiňovat se o sehranosti kapely a o tom co vlastně hraje a její historii, je podle mě zbytečné. Pokud jsou mezi Vámi jedinci, kteří se s fenoménem Brutusu ještě nesetkali, pak mám pro vás jedinou radu : nečtěte recenze a běžte na nejbližší koncert a vychutnejte si naživo neopakovatelnou atmosféru bigbítu. Ale dosti planých řečí. Pojďme si poslechnout, co si na nás pánové tentokrát přichystali.

Hned úvodem bych chtěl vysvětlit tu jednu stopu navíc k těm dvanácti. Nehledejte v tom žádnou vědu, jedná se o upravenou instrumentální verzi songu „To samozřejmě můžeš“. V podstatě ji lze brát s jistou dávkou nadsázky i jako karaoke verzi, takže popadněte své booklety a zazpívejte si s kapelou Brutus jako naživo.

Nebudu tu rozebírat skladby jednu po druhé, ale rád bych vyzdvihl věci, které mě sedli nejvíce. Hned úvodní "Zdá se mi" je neuvěřitelně chytlavá, jak to ostatně u Brutusu bývá, a navíc v textu nacházím přesně mé zážitky z koncertů (a myslím, že nebudu sám).

Kvapík "Nesmíš takhle vonět" strhává svým dvoutaktním rytmem šlachy v týle nejednomu "pařanovi" a zvěstuji mu stovky propogovaných bot. Obdivuju hbitost páně Fišarových rukou, já bych tohle nevyťukal ani na hranu stolu. Kdo tedy máte rádi "ska"kavou muziku, určitě si nechte na koncertu zahrát tuhle smrtelně rychlou věc. Ve výčtu písní, které mě oslovily, nesmí chybět ani pátá skladba "To samozřejmě můžeš" a to i v její instrumentální variantě na chvostu playlistu. Václav Košař nás hladí po uších svou bluesovou kytarou a Zbyněk Šlajchrt rozjíždí saxofonová sóla. Mimochodem kapely s takovým instrumentálním potenciálem joko má Brutus, aby dneska člověk hledal jako jehlu v kupce sena. Zvláště v žánru, v němž se Brutusáci pohybují. Nádherná hardrocková věc slova je něco pro nás chlapy, hutný zvuk kytar a chraplavý zpěv Jana Monharta k sobě perfektně sedí a jeden nemůže jinak než si podupávat a těšit se jak si pod pódiem hodí "řepou".

A nazávěr absolutně nejšílenější text z celého alba : "Tetička". Song o přejeté dámě opravdu prověří vaši osobnost. Pokud při poslechu vidíte parní válec, kterak zamačkává do asfaltu postarší paní, vyhledejte prosím lékaře.

Ostatní písně jsem nevynechal proto, že by nebyly dobré. Celé album se báječně poslouchá a vrtá vám do mozku malou komůrku na lístky na nejbližší koncert. Avšak na starém známém faktu, že Brutus je nejlepší na živo, se ani po jedenáctém albu nic nezměnilo. A proto neseďte doma a pojďte se bavit! Ou jééé!

Stránky kapely, kde najdete nejen kompletní tvorbu a texty, ale hlavně program koncertů : www.brutus.cz


Interpret:Brutus
Album:To samozřejmě můžeš
Počet stop:13
Rok vydání:2008
Seznam skladeb:1. Zdá se mi
2. Co má tak ukrutnou sílu
3. Dala mu najevo
4. Nesmíš takhle vonět
5. To samozřejmě můžeš
6. Hledej lásku
7. Poslední přání
8. Slova
9. Milý toulavý
10. Kde je ten chlap
11. Strakonickej dudák
12. Tetička
13. To samozřejmě můžeš podruhé


Autor článku: Luděk Witz  Související články:  Komentáře:


 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist