Stríbrné prívesky na Darkont.cz
22. 9. 2008

Brutus - Velká louka Plasy 2008

V životě člověka existuje několik málo jistot. Po noci přijde zase den, po zimě následuje jaro... ...a každý rok se může na konci května, června, července i srpna vydat do Plas na Velkou louku, kde pro úctyhodné davy hraje legendární skupina Brutus. První dvě jistoty ponechme meteorologům a astrologům a pojďme se věnovat rokenrolu.

Nebudu zde psát o jedné konkrétní akci. Tento článek bude především o atmosféře a ta je v onom západočeském Woodstocku pokaždé stejná. Nevím, do kterých krajů vlasti české až dosahuje věhlas plaských zábav na „Velké louce“ se skupinou Brutus, ale jak napovídají vždy pár týdnů před prvním květnovým Brutusem příspěvky v návštěvní knize internetových stránek kapely, rozhodně se jedná o slávu stovky kilometrů přesahující hranice okresu Plzeň - sever.

Tento věhlas se započal někdy na počátku devadesátých let. Bigbítuchtivé máničky se tehdy sjížděly už od samých poledních hodin, aby v místním „skleníku“ položily tekutý základ pro své večerní pobavení pod širým nebem za zvuků rokenrolu. Pravda, někteří toho pak ze samotného večera moc neměli, ale tak už to zkrátka někdy chodilo. V polovině devadesátých let dosahovaly počty návštěvníků těchto akcí několika tisíc, přestože se akce konala během léta několikrát. V posledních letech se tak děje čtyřikrát, vždy po jednom měsíci, a tisícové návštěvy zůstávají nadále jistotou.

Leccos se postupem času mění a leccos zůstává stejné. Současní návštěvníci akce už nemohou zajít na pivo do „skleníku“ vyzdobeného blednoucími plakáty z legendárních časopisů Metal Hammer, kde duněla celým večerem až do rána metalová hudba, nejčastěji asi Accept, Manowar a Judas Priest, a máničky za výčepem zásobovaly všechny přítomné tekutými potravinami všeho druhu, ať už to byla zlatavá kapalina s pěnou či barevná hudba hrající ve stovkách malých či větších panáků. Toto kultovní zařízení je již minulostí, což nejeden zdánlivě jakémukoliv citovému projevu vzdálený rocker vskutku oplakal. Nová budova je uzavřena, stejně jako kdysi vždy přelidněná terasa. A co zůstalo stejné? Určitě nesčetné davy lidí, kteří si každý měsíc tuto akci nenechají ujít. Máničky už jsou dnes na louce v drtivé menšině, v té je i klasický západočeský bigbítový ohoz, to jest džíska s tričkem některé ze známých vlasáčských kapel z 80. let. Je docela zajímavé porovnat na Youtube videa z roku 1996 a ta současná. Samotní účastníci tohoto večírku se tedy rekrutují ze všech možných společenských kruhů, ať jde o postarší strýce, kteří pamatují Sášu Plesku ještě bez šedin, vzpomínající čtyřicátníky, odrostlé třicátníky a dvácátníky, kteří pomalu přestávají být nejvíce zastoupenou skupinou, a četné množství pubertální a postpubertální mládeže. Zkrátka takový multikulturalismus v praxi, nechybí metláci, diskouši, emaři, slušní hoši, cudné dívky, ale také méně slušní hoši a méně cudné dívky. Nechybí ani tradiční nešvar známý především od vchodů obchodních domů - somrující nemakačenkové v prostorách před vstupem. Celkově vzato se dá říct, že 75% lidem na této akci není více než 25 let. Co by za to jiné rockové kapely daly. Ale to berte pochopitelně jako odhad. Jak už bylo řečeno, bigbíťáků či pankáčů rozpoznatalných na první pohled je poskrovnu, takže nezasvěcený příchozí by ani nepoznal, zda se octl na bigbítu či na akci jiného druhu. Nezbytnou rekvizitou zůstává G-cisterna, o jejíž vyprázdnění se všichni přítomní během večera svorně starají, věčné jsou rovněž fronty na dívčí záchody a návštěvy ženského pohlaví (i se svými majitelkami) na záchodech pánských.

Pro tento report není ani tak důležité, který ze čtyř letních Brutusů jsem to vlastně navštívil, berte jej spíše jako přiblížení atmosféry. Jak už jsem psal o odstavec výš, některé věci zůstávají stále stejné a pro nás konzervativce je to tak dobře. Nebudu se zde ani pouštět do nějakých rozborů brutusácké hudby, považuji to za zbytečné. Pochybuji, že se zde najde mezi čtenáři někdo, kdo by se zábavou se skupinou Brutus neměl nějaké zkušenosti. Zkrátka se stále jedná o originální rokenrolovou skupinu se svéráznými texty, které v myslích většiny těch, co za touto kapelou roky táhnou, dávno zlidověly. Vše je zahrané precizně, což je oproti řekněme dvaceti letům zpátky (soudím podle doma dochovaných nahrávek ze živáků) pozitivní zjištění. Ale i celkový zvuk je mnohem uhlazenější než před lety. Mezi fanoušky skupiny často dochází na toto téma k debatám. Jedni (zejména mladší příznivci skupiny) si pochvalují, že si mohou vychutnat všechny nástroje, které jsou v současné době velmi dobře a vyváženě slyšet a že je rozumět každému slovu, druzí vzpomínají na dřívější brutální zvuk a přirovnávají současnou produkci Brutusu k tanečnímu orchestru. Nechci se stavět ani na jednu z těchto stran, ale spíše bych se přiklonil k názoru těch druhých. Sice mi vyhovuje, že kapele všechno krásně ladí, ale pravdou je, že trochu té dřívější energie a živelnosti by v žádném případě nebylo na škodu. V průběhu večerů tedy docházelo na skladby z bezedné studnice hitovek z vlastní tvorby, nechyběly ani nezbytné klasické rokenrolové vypalovačky. Vše bylo tradičně prokládáno průvodním slovem Saši Plesky, takže si každý mohl opět zopakovat, co člověk může, když dosáhne věku 21 let, jakou činností se zabývají jednotlivé druhy domácího i exotického zvířectva, kterou vybrnkávačkou začal bigbít a mnoho dalších do života užitečných informací, které ho do konce života budou provázet.

Během čtyř vystoupení se kapela objevila v Plasích v různých sestavách. Jde o alternace na postu baskytaristy, saxofonisty (ale ti hrají i ve dvou) či bubeníka, poslední případ má vliv i na obsazení za mikrofony. Vítaným osvěžením červencového Brutusu byla účast bývalého zpěváka Michala Cermana, který s kapelou zapěl několik skladeb a člověk jen mohl litovat, že se na pódiu s Brutusem neobjevuje častěji.

Přidal bych ještě jeden zajímavý postřeh. Před srpnovou akcí jsem lákal jednoho člověka, kterému už rokenrolový život až tak moc neříká, že by mohl po delší době taky vyrazit. „Na Brutus nejdu, vždyť hrajou pořád to samý.“ Neodporoval jsem, neměl jsem to za sdělení, které by se až tak odchylovalo od pravdy. Leč náhoda tomu chtěla, že jsem před pódiem narazil na spolužáka ze základky, který také pár let na Brutusu nebyl. Po skončení akce vykládal: „Ty vole, oni hrajou úplně něco jinýho, vždyť já jsem skoro nic neznal!“ Uvědomil jsem si, že jako osoba, která chodí na téměř všechny plaské akce, nemám patřičný odstup. Repertoár se totiž opravdu obměnil dost značně, což je u tak staré kapely vskutku úctyhodné. Nové skladby už nebývají tak rozverné jako některé zlidovělé pecky, ale nelze jim upřít chytlavost a originalitu, které Brutus vždy zdobily. O hudbě však budu psát více v připravovaném reportu z křestu nového CD. Teď se vraťme do Plas.

Poslední srpnová sobota se chýlí ke konci, takže při poslední skladbě znovu ze Sašových úst zaznívá: „Touto písní obvykle končí...“ Jak bylo řečeno, tak se stalo, ještě nezbytné puštění hipísácké hymny San Francisco a další plaská brutusácká sezóna je za námi. Teprve teď si většina z přítomných může říct, že je zase o rok starší. Do příštího Brutusu chybí 9 měsíců, ale jak bylo napsáno na začátku, existuje několik málo jistot.... Ale však už to znáte. Byl bych rád, kdyby co nejdéle vydržely všechny tři v prvním odstavci jmenované.

Autor článku: Topi  Související články:  Komentáře:

3. 10. 2008 18:36
mánička
Hezkej nostalgickej článek. Se skleníkem asi definitivně odešel máničkovskej charakter akce. Líbí se mi, že to autor v článku vystihnul a přitom ten článek není nějaký patetický stejskání.
2. 10. 2008 11:36
Plasák
Tenhle článek je psaný opravdu srdcem, tak to má být. Skleníku se asi nedočkáme, stejně by byl úplně jiný. Ale nějaké místo, kam si může jít člověk posedět stranou s kamarády tam chybí.
30. 9. 2008 09:09
Kadel
Super článek, naprosto pravdivej a navíc velmi fundovanej, dávám autorovi 100 bodů!!
30. 9. 2008 06:35
Petr
Moc hezke !!!
23. 9. 2008 16:06
Proč litovat koncem léta že je po Brutusácké sezóně v Plasích? Vždyď můžeme ještě na spoustu dalších brutálních zábav,třeba do Rakovníka,Roztok,Kralovic...

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist