Stríbrné prívesky na Darkont.cz
17. 5. 2009

Calidad - Searching for release

Kapela Calidad pro mě představovala velkou neznámou, tedy až do té doby, než jsem si pustil jejich debutové CD Searching for release. Songy, které jsem nikdy před tím neslyšel, mi připadaly velice povědomé. Nemusel jsem dlouho přemýšlet, proč – kdyby šel James Hettfield do System of a Down, tak by to ve finále znělo podobně.

Ze začátku jsem nad onou podobností trošku ohrnoval nos, přece jen jsem se těšil na něco nového a asi jsem trošku šáhl vedle. Ale na druhou stranu, proč za to kapelu odsuzovat, v dnešní době je docela problém vymyslet něco novýho a jestli se někomu povede přijít s něčím, co tu ještě nebylo,tak klobouk dolů.

Po poslechu celého materiálu mám jasno – až bude hrát Calidad v Brně, tak na ně určitě zajdu, z jejich tvorby srší energie takovým způsobem, že to musí dostat do varu i hluchého:) Je to dáno celkem jednoduchými, ale zároveň nekompromisnímy riffy, borci se s tím opravdu nijak nese*ou a výsledek stojí za to. Tvorbu kapely podle mě hodně ovlivnili již zmínění Systém of a Down, nová Metallica, občas je slyšet Slayerovské riffy,nebo solo alá Iron Maiden. Na druhou stranu ale musím dodat, že jistou originalitu Calidad taky přinesli, s něčím podobným jsem se opravdu ještě nikde nesetkal – jedná se o vyhrávky, které nejsou nijak spletitě zamotané do různých disharmonických přechodů, byla zde zvolena ta nejsnazší možná cesta, a to pochod pěkně po stupnici tón po tónu. Jednoduché, ale přitom naprosto účinné. Škoda jen, že jsou kytary tak trošku utopené a v určitých místech bych řekl, že je trošku hůř vyvážený přechod z čistýho na zkreslený, resp.určité přechody tohoto druhu nenavazují tak čistě, jak by podle mě měly.

Co opravdu vynikne, jsou bicí, ať hledám, jak hledám, tak na nich nenacházím jedinou vadu, zvukově paráda a provedením ještě větší, dobrá práce. Když zmiňuji jednotlivé nástroje,tak to už dotáhnu do úplného konce – basa si razí tu svoji střední cestu, barvou zvuku zapadá velmi dobře a pokud se říká, že basa tvrdí muziku,tak tady to platí obvzlášť. Co se týče vokální stránky, řekl bych, že zpěvák má před sebou docela slušně se rozjíždějící kariéru a možná škoda, že se nenarodil v Americe, tam by měl jistě šanci to dotáhnout mnohem dál.

Nová placka nám přináší nepočítaje intro sedm válů, při dalším a dalším poslechu celého dílka se utvrzuji v pocitu, že se zde jedná o jakýsi hudební příběh – songy na sebe navazují řekl bych až způsobem muzikálu a přechod mezi jednotlivými dějstvími je opravdu jen ona pauza než načte další track. Do této koncepce mi ale vůbec nezapadá první vál „Tyranny Of Calidad“, podle mě se zde jedná o tyranii nejen podle názvu. Naštěstí těch osm minut, které tato tyranie trvá, utekly rychle a ostatní songy jsou na tom o hodně líp. Srdce metalového fanouška jistě zaplesá při Burden Lies On You a následujícím Waves Of Fear, což bych považoval za nejpovedenější z celého CD. Co říci závěrem, ikdyž může mít Calidad přídomek „český SOAD“, řekl bych, že má česká thrash-corová scéna novou vycházející hvězdu. Jakožto debutové CD je Searching for the release velice zdařilé dílko, které rozhodně stojí za poslechnutí. Můžeme se jen těšit na další počin a doufat, že raketový start kapely Calidad nebude nijak zbržděn.


Interpret:Calidad
Album:Searching for release
Počet stop:8
Délka:44:30
Rok vydání:2008
Seznam skladeb:1. Alert
2. Tyranny Of Calidad
3. Inevitable Life
4. Fight The Way Of Life (X2)
5. Burden Lies On You
6. Waves Of Fear
7. The Unknown
8. The Day I Die


Autor článku: Hrb  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist