Stríbrné prívesky na Darkont.cz
19. 11. 2013

České srdce - První tři

České srdce? Co to sakra je? Kapela opravdu nepatří mezi naše nejznámější hudební soubory. O to více překvapí svým čtyřiadvacetiletým působením na scéně. Začátky kariéry mapuje trojdisk První tři.

Jak už z názvu vyplývá, obsahuje box první tři alba skupiny. Za vším stojí dvacetileté výročí druhé desky kapely, alba Srdce z Avalonu. Při této příležitosti se České srdce rozhodli desku zremastrovat a přidat k ní ještě svůj eponymní debut (který se doposud na CD neobjevil) a třetí desku Pohřebiště hitů.

Debutové album České srdce prozrazuje i dnes jeden z hlavních inspiračních zdrojů skupiny, irské U2. Kromě něj posluchač občas zachytí také odkazy na samotné kořeny irské hudby. Deska je zajímavá také hostováním Michala Pavlíčka nebo Jana Kalouska (dnes známého spíše jen kvůli soudnímu sporu se Support Lesbiens) a také tím, že několik textů napsal pro kapelu písničkář Vladimír Merta.

Největším hitem tohoto alba je bezesporu skladba Zaslíbenej kraj, věnovaná samozřejmě Britským ostrovům. Těm se kapela přiblíží mnohem více na druhém, zmiňovaném albu Srdce z Avalonu. To je vlastně vrcholem kariéry Českého srdce. Kapela si zde totiž už nevystačila jen s domácími hosty, a tak ji v několika skladbách doprovází také světové žánrové hvězdy Alan Stivell (keltská harfa) a Ronan Le Bars (irské dudy).

Deska má obecně větší produkci než její předchůdce a také se zde naplno projevuje záliba Českého srdce v anglosaském folklóru, kterému dodává svůj osobitý ráz. Deska by možná působila stejně skvěle i bez hostů, protože instrumentální kvality skupiny jsou daleko nad průměrem.

Naprosto zásadní skladbou desky je titulní Srdce z Avalonu, která je i dnes, dvacet let od natočení, obdařena jakousi magickou aurou.

Poslední disk obsahuje desku Pohřebiště hitů, která byla nahrána při společném světovém turné se zmiňovaným harfistou Alanem Stivellem. Já osobně považuji album pouze za jakýsi bonus, protože neobsahuje autorské skladby, ale “jen” osobité předělávky skladeb od U2, Led Zepellin a nebo Boba Dylana.

Z nahrávek je ale cítit atmosféra irského pubu a některé provedení známých skladeb nejednoho posluchače překvapí. Například Stairway to heaven se podařilo kapele natáhnout na více než deset minut, což snad nikdy neudělali ani samotní Zepellíni...

Nejsem si jistý, jestli trojdisk dokáže oslovit nové fanoušky. Přeci jen, populární hudba je dnes zase někdy jinde. I když je vlastně fakt, že úplně populární nebylo České srdce nikdy. Pro mladší fanoušky, kteří nepamatují staré časy kapely, tak můžou být První tři velmi důležitým artiklem a sondou do začátků skupiny.


Interpret:České srdce
Album:První tři
Délka:49:45 + 41:48 + 50:28
Rok vydání:2013
Vydavatelství:Supraphon
Seznam skladeb:CD1:
To nechce klid
České srdce
Rytíři z Blaníku
Dívka snů
Svatozář
Iluze písní
Druhý dech
Nemusíš mě šetřit
Z očí do očí
Vítr
Zaslíbenej kraj (Stonehenge)
Kdo jiný

CD2:
Poselství věků
Kočka s myší
Holčičko neplač
Irská suita
Zůstaň mladá
Zrádný řeči
Nechtěj mi lhát
Já musím
Srdce z Avalonu
Nechtěj mi lhát II.

CD3:
I Still Haven't Found What I'm Looking For
Dirty Old Town
Stairway To Heaven
All Along The Watchtower
Strakonice
With Or Without You
Belfast Child


Autor článku: šrája

Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist