Stríbrné prívesky na Darkont.cz
26. 4. 2008

Cruel – Ekvilibrium

V jejím jádru dominuje léty osvědčená hráčská zkušenost, přesto se jedná o čerstvý debut. Dokáže brilantním způsobem využít pestrobarevné škály nápadů a hudebních experimentů jdoucích daleko za mnohé žánry, přesto v sobě tu a tam nezapře ryze metalové kořeny. O kom je řeč? Přeci o skupině Cruel a jejím aktuálním počinu Ekvilibrium.

Marek Neckář, zpěvák, textař, klávesista, kytarista a řekněme taktéž jedna z vůdčích osobností formace Cruel, v jednom nedávném rozhovoru jednoznačně potvrdil současný příklon k techničtější muzice a cílevědomé směřování kapely k modernímu pojetí hudby.

Toto tvrzení budiž výstižnou odpovědí na otázky okolo diskutovaných návazností na výtvory Markovy předchozí kapely Cruel Barbarian či Guernicy, uskupení okolo kytarového hračičky, vokalisty a dalšího klíčového článku v podobě Pavla Bauera. Ryze sympatická vize pro mne osobně znamená mimo jiné jakousi pisatelskou berličku, neboť nepopírám, že tvorbu výše zmíněných interpretů dosti důkladně zmapovanou nemám.

K debutnímu Ekvilibriu „nováčků“ Cruel tak mohu přistupovat bez zbytečného slzení a vzdychání po starých nenavratitelných časech, mám možnost desku hodnotit z hlediska současných parametrů metalové hudby, u níž se už dnes snad jenom nezlomní matadoři pokorně skloní nad tři sta čtyřicátou osmou variantou na téma nářez, kůže a dalšími již dávno prachem zanesenými libůstkami.

Jak snadno vyplyne z úvodu, Cruel rozhodně nejsou příkladem nespočetného množství tuzemských uskupení svorně pochodujících ve stylu „hurá, okopírujme naše dětské idoly a mějme se fajn“, nýbrž usilují se zarputilostí, pracovitostí a hravostí o vpravdě originální vyznění přesahující nechutné (nebo spíše trapné?) žánrové konvence. A vskutku, když pozorně pronikáte do tajů zhruba padesátiminutového materiálu, máte pocit, že posloucháte směsici pozoruhodných nápadů, které kolem vás rozhodně neproplouvají každý den. Cítíte atmosféru takových progových velikánů, jakými jsou například švédští Pain Of Salvation (užití orientálních motivů a lehounkých linek akustických kytar) nebo Beyond Twilight (síla Bauerových hutných riffů a ekvilibristik).

Naproti tomu však nelze hovořit o nějakém nehorázně přidrzlém plagiátu, vždyť už jenom mnohoznačností napěchované texty, dokazující stylovost bohatého českého jazyka, dovedou zaujmout i poněkud náročnější posluchačstvo chtivé neotřepaných slovních spojení i užitých tematických rovin. Ekvilibrium vznikalo během vskutku dlouhé doby, což lze snadno vyzvědět jak z vyjádření Marka i Pavla, kteří pořád hledali dva další členy do party (sami to mezi sebou zřejmě také neměli příliš jednoduché), tak z letmého pohledu na data vydání předešlých promo CD. Fakt zainteresovaným dobře známý, ovšem jak pomohl, eventuelně uškodil, nové desce?

Šachová partie. Začíná se gambitem, končí šach-matem. Snadná záležitost. Pojďme nahlédnout do jednotlivých příběhů oněch deseti stop, jež tvoří náplň debutu Cruel.

Skladatelského žezla se pevnýma rukama drží vrchní dvojka Neckář – Bauer, přičemž hudbu si průkazně rozdělují „fifty fifty“, v textových složkách k nám pak ponejvíce promlouvají Markovy poutavé verše. I když druhá „Matador (26. 4. 1937)“, pojednávající o bombardování španělské Guernicy, je dílem vyloženě Bauerovým, však také vznikla ještě za dob jeho předešlého působiště. Již tato píseň názorně vykresluje hlavní kompoziční prvky kytaristova rukopisu. Nepříliš větvený a možná až skromně vystavěný kytarový doprovod se společně s Pavlovým vokálem (ano, budeme během našeho poslechu svědky pěveckých rošád) rozjede ve šlapavý refrén, jenž je olemován snůškou drobných, avšak o to vkusněji umístěných, parádiček, které dovedou skladbu náležitě oživit a dodat jí punc originality. V náznacích jsem hovořil o vzájemném doplňování ve zpívaných partiích, rovněž neoddiskutovatelně důležité částečce tvorby Cruel. Neckář disponuje hlasem jemnějším, zřídka do výšin letícím, přesto ale uši netrhajícím, Bauer zase nezapře přednost v hlubších a rázných partiích. Už v úvodu „Gambit (J´Adoube/Dotýkám se, rovnám)“ se oba skladatelské mozky ukazují při svých silných disciplínách. Prvně jmenovaný nás provede prvními dvěma slokami, aby pak postupnou gradaci korunovala tvrdost projevu kolegy u elektrické kytary. Nevím, co je pravdy na dohadech okolo dřívějšího přemýšlení nad nějakým eventuálním zpěvákem, pouze dodám, že právě ona odlišnost v jednotlivých hlasových pojetích a trefně užívané střídání ve zpěvu podle mne tvoří jednu z originálních a zajímavých složek písní Cruel. Alespoň Ekvilibriu lze takovou zbraň jen horko těžko upřít.

Při poslechu Neckářovy kompozice „Maroko I (Bída miluje společnost)“ se dostáváme kamsi daleko na východ, což způsobuje zejména spojení akustických kytar a djembe, které tehdy bere do svých rukou Robert Ebel (na koncertu lahůdka). Ovšem nejčetnější výskyt hudebních krás zaplňuje šesté „Nokturno“, jasný spojovník s předchozí „Lament“, která je pěna bílým jezdcem. Poté nastane situace milostného čtyřúhelníku mezi oním jezdcem, černým střelcem, bílou dámou a černou dámou. Inu, šachy jsou šachy. Z nástrojů tu je využit jak tradiční kláveso-kytarový dvojblok, doplněný basou Jana Švece, tak i hostující sekce složená z houslí a violy. Propracovanost zvolna se nesoucích prostřídaných vokálních partů čtyř hlasů (zpestřeno Pavlou Forest a Lídou Finkovou) zde zasluhuje absolutorium. Nad takovými složkami by i ctihodný pan Lucassen uznale pokýval hlavou.

Postupně se pak probíjíme k dalším zápisům „Vis Maior“ a „Syberia, v nichž krom klasických zbraní vtisknutých do interpretací textové náplně zaslechneme zase několikero zajímavých kudrlinek, abychom následně šťastně doputovali k závěrečné „Shah Mat“, která znamená vyvrcholení celé padesátiminutové šachové partie.

Jedná se však o úplný konec? Nikoli, Cruel ještě přidávají bonus v podobě písně „Svízel přítula“. Koncertní tutovka, jež spatřila světlo světa již na „Promo 2005“, nezapadala do celkového konceptu Ekvilibria, ale jsem si jist, že jako odlehčená rocková tečka poslouží náramně.

Na vystoupení s ní počítám! Pokud jste si tedy snad někdy mysleli, že české metalové lesy jsou již řádně zpustošené, bez šťávy a náznaků alespoň drobounkého světýlka naděje ve srovnání s okolní scénou, sáhněte po Cruel a přesvědčte se o opaku. Naštěstí zde existují čestné výjimky, toužící po vymanění z žánrových pout a znějící opravdu pozoruhodně. Starodávný bigbít nechte bez ostychu ležet v prachu, pojďte se prolétnout do chutnějších sfér. Stojí to za tu námahu.


Interpret:Cruel
Album:Ekvilibrium
Sestava:Marek Neckář
zpěv, sbor, klávesy, klavír

Jan Švec
basa, zpěv, sbor

Robert Ebel
bicí, djembe, perkuse

Pavel Bauer
zpěv, sbor, kytary

Hosté:

Lída Finková
zpěv, hlas (5, 6)

Pavla Forest
zpěv, hlas (1, 4, 5, 6, 8, 9, 11)

Natálka Neckářová
hlas (1, 5)

Rusiko Němcová
hlas (5, 9)

Lída Štětinová
první a druhé housle (1, 6)

Gabriela Türkeová
hlas (7)

Petr Chvojka
viola, cello (2, 6)
Počet stop:11
Délka:50:40
Rok vydání:2008
Seznam skladeb:1. Gambit (J´Adoube / Dotýkám se, rovnám)
2. Matador (26. 4. 1937)
3. Maroko I (Bída miluje společnost)
4. Maroko II (Doba jedovatých myšlenek)
5. Lament
6. Nokturno
7. Malá rošáda
8. Vis Maior
9. Syberia
10. Shah Mat (Koncovka sedmi na osm)
11. Svízel přítula (bonus)


Autor článku: Jan Stanislav  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist