Reklama
9. 10. 2016

Dan Zepelin Horyna v Kolíně pokřtil novou desku Merlinu Transmise

Po několika dlouhých letech spatřila světlo světa nová deska Merlinu Transmise. Takže "Ahoj Dane, nejdřív přijmi poděkování za užasny hudební zážitek na vystoupení v Kolíně...."


První logicky dotaz proč Kolín?

Těch důvodů je víc. Za prvé jsem všechny prázdniny trávil u dědy v Bečvárech (což je dvanáct kilometrů od Kolína) a měl tam lepší přátele, než doma v Praze, za druhé je to okres, kde jsem hrával celé roky s Benefitem, za třetí jsme zde odehráli první velký koncert s Vitacitem. Zkrátka je to místo, které je mému srdci blízké a máme tu velkou fanouškovskou podporu.

Na křtu mimo Merlina vystoupila také dvojice kapel Benefit a Markýz John proč tenhle výběr?

S Benefitem zpívám opět již osmý rok a jeho omlazený vlastní repertoár je již mimo tancovačkový prostor. Kluci hrají skvěle. Je to pro Merlin taková sesterská kapela. Ostatně v ní hraje I Venda Kalaš. A hraní pro obě kapely nyní sjednává Milan Vipler (kapelník Benefitu). Takže propojení je nasnadě. A Markýz John? Je to letité přátelství s Vláďou Růžkem – představ si, že jsme v sedmdesátých letech spolu hráli ve veleúspěšné kapele Extrakt. A trávili spolu spoustu času I s přáteli po večerech a nocích. A naše osudy se prolínaly celou dobu. A kromě toho mi přišel Markýz John se svojí melodickou “lucaterovskou” muzikou vhodný pro ten dnešní večer. Jak píšeš, byl to úžasný hudební zážitek. Tak snad jsme zvolili správně.

Křest proběhl v Kolíně, ale ani Praha nezůstane ochuzena...

Jelikož si z finančních důvodů nemůžeme dovolit pronajmout velký sál a nechat tam přijet fanoušky z celých Čech, rozhodli jsme se, že křty podělíme mezi města, kde hráváme, aby to měli fanoušci blíž. Takže těch “křtů” bude víc. Samozřejmě to bude Praha. 16. listopadu nás na křtu doprovodí kapela, v níž jsem také dva roky působil. Pumpa. A bude to v rockovém klubu Vagón. Další křty budou v Klatovech v klubu Košile společně s místní legendární kapelou Lord 28. října, 11. listopadu to bude Spálené Poříčí a 26. listopadu Mrákov. Kmotry nechci dopředu prozrazovat.

Kmotrem desky se stal Petr Kolář. v jehož studiu i Transmise vznikla. proč tenhle výběr?

Výběr kmotra je vždy těžký. Měl by to být někdo, kdo je známý, nebo kdo má ke kapele velký vztah, nebo někdo z rodiny? S Petrem se známe dlouho. Je rocker celým srdcem. Vážíme si sebe navzájem, nejen hudebně. Ale hlavně …. v současné době se, ne náhodou, spolu dělíme o muzikanty. Protože jsou z mladých ti nejlepší. :-). Mimi I Ondra hrají a hráli s Merlinem I Petrem. Kolouch bubnuje také u obou. Je to taková velká rodina. Petr, když se dozvěděl od kluků, že budeme dělat desku, sám nabídl k dispozici své studio a byl na můj projekt zvědavý. Hodně u nahrávání pomáhal. Radil, poslouchali jsme, diskutovali. Podpořil mne ve chvílích, kdy jsem váhal. Po těch měsících společné práce bylo zákonité, že bude kmotrem on. Už proto, že jemu se deska moc líbí a považuje jí za významnou v dnešní české produkci. A poskytnout lidem na křtu I jeho hlas …... volba byla jasná

Transmise je třetí řadové cd Merlinu, pokaždé s jinou sestavou, než je ta současná...

Ve skutečnosti je čtvrtá, ale protože jsem se na druhé v řadě, což byl Jižní džin neúčastnil, počítám ji ve své merlinovské kariéře za třetí. A je to také třetí sestava, která se mnou v Merlinu hraje. Základní Merlin byl s Podskalským, Lukáczem a Landsmanem, od roku 2000 jsem hráli s Mimim Knoppem, Alešem Zimolkou a Richardem Tomíčkem. V roce 2011 jsme dali dohromady sestavu s Ondrou Pátkem, Vendou Kalašem a Alešem Zimolkou. Když v roce 2012 Aleš Zimolka tragicky zahynul při rallye, vystřídalo se tu pár výborných bubeníků. Ale sestavu doplnil pro desku a budoucnost skvělý Michal “Kolouch” Daněk. To jsou ti tři muzikanti, kteří Transmisi natočili.

Tak pojďme na Transmisi už víme kde proběhlo natáčení tak kolik je tam písní a kdo se hlásí k autorství.

Přestože spolu hrajeme vlastně již dlouho, byl potřeba čas, abychom se autorsky sblížili. Hráli jsme většiou starý repertoár plus skladby z Tibetu. Nechtěli jsme nic tvořit násilně, na zakázku. Ale máme s Ondrou podobný vkus a I tvorba s Benefitem mě posunula a otevřela nové hlaové možnosti. A tak se to začalo klubat. Většinu skladeb stvořil Ondra, ale výsledný tvar tomu dala ve zkušebně celá kapela. Každý pracoval na aranži svého nástroje. Dvě skladby jsme dělali s Ondrou společně na mé téma. A u většiny jsem si tvořil melodické zpěvové linky. Texty jsou společným dílem Jirky Modranského, který píše I texty novému Benefitu, a mě. Textově to je příběh, a tak Jirka pracoval vlastně na zakázku. A moc se mu to povedlo. Jazyk textu je téměř totožný. Skladeb je na cd devět. Na vinylu jich bude deset. Bude tam velké překvapení.

Deska je hudebně barevná napříč žánry tak to vyplynulo nebo to byl cíl

Od obého trochu. Jak jsem již psal, nespěchali jsme a nechávali to uzrát. Když hraješ s hodně dobrými muzikanty je kupodivu těžší najít společný jazyk. Skladby vyrůstali postupně. Ničím jsme je nezatěžovali. Proto jsou tak barevné. Ale díky hráčskému rukopisu je to stále Merlin. Nový Merlin. Barevný a přece autentický. A o to nám v pravdě šlo.

Máš už tip která píseň zaboduje nejvíc na křtu mělo ten směr více písní ale Závislost zdá se vede

To je velmi těžké. Čím víc desku posloucháme, tím se nám zdá kompaktnější a skladby vyrovnané. Každá má neopakovatelný náboj. Těžko říct, která se bude lidem líbit víc. Každopádně Závislost je výrazná, ale mě se třeba líbí I Tanec nad prospastí. Ondrovi se líbí nech to být, Aleši Kolovratovi (to je producent desky) se líbí Hráč. Myslím, že to ncháme na posluchačích. Předběžně uděláme pracovní klip na Závislost. Chystáme klip pro tv. Uvidíme

Když jsme spolu mluvili na jaře měla Transmise vyjít jen na gramofonové desce a elektronicky.

Takový byl plán, ale protože se díky dovoleným protáhlo natáčení a Loděnice mají plno, nestihli bychom domluvené křty. Proto jsme flexibilně plán změnili. Udělali jsme cd a na přelomu roku uděláme vinyl s kódem pro stažení digitální a k tomu bude dárek. Bude to limitovaná edice, ale už teď máme spoustu objednávek od sběratelů (I těch, co nevlastní gramofon). A bude tam ta skladba navíc. S jedním věhlasným českým hudebníkem.

Jak vypadá budoucnost plánuješ nějaké promo tour natáčení videoklipu

Pracovní videoklip vznikl na Závislost. Potom budeme dělat dějový klip. Skladbu ještě vybereme. Samozřejmě budeme tlačit do hudebních televizí, hitparád a rádií. Na jaře bude promotour. Ale jsme omezeni termíny. Všichni někde hrajeme. Myslím, že Transmise se zařadí mezi naše dobré desky a u těch není potřeba spěchat a dělat kolem hned od počátku rozruch.

Děkuji za rozhovor a přeji Transmisi, aby si udělala cestu k uchu a srdcím rockovych fanoušku...

Já děkuji také. Odvádíš pro českou rockovou muziku skvělou práci
Autor článku: zdenek svoboda


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist