Reklama
11. 1. 2012

Daniel "Šakal" Švarc & Giwmür - Varuji nebe!!!

A je tady třetí do party. Ke komu? Přece ke skupinám TORR a HENYCH 666. Ve stejné době, kdy své novinky představili výše zmiňovaní, přichází s novým zápisem do své diskografie i ten, na jehož dílo se čekalo ještě déle než na pověstnou "Čínskou demokracii". Přichází bývalý kytarista a zpěvák Törru a Faty Morgany - Daniel "Šakal" Švarc.

Recenzovaná fošna by tady zřejmě dodnes nebyla, pokud by se její hlavní protagonista neocitl pod naléhavým tlakem lidí ze svého okolí, kteří se na vzniku alba podíleli muzikantsky nebo manažersky. V praxi to znamená, že otázka možné živé prezentace je značně nejistá, jelikož Šakal se zřejmě nijak zvlášť netouží vydat znovu na dráhu rockové hvězdy.


Ale pojďme konečně k tomu, co na cédéčku uslyšíme. Už z recitovaného intra, ve kterém se vyvolávají duchové, tedy dříve, než vůbec zazní první tón, je jasné, že tady se bude strašit pěkně postaru. Celé dílo se nese jednoznačně v retro duchu a nachází se kdesi tam, kde Šakal někdy v polovině 90. let přerušil svoji hudební kariéru. Hlas i výslovnost jsou poznamenány životními zkušenostmi, následkem čehož je to, že zní ještě naléhavěji než na legendárním "Institutu klinické smrti" nebo "Chcípni o kus dál". Pravda, čas plyne a to, čemu dnes říkáme black metal, se mezitím stalo doménou načesaných metrosexuálů, takže Šakal dnes působí jako zjevení ze starých časů, čímž se naplňuje název již zmiňovaného intra "Volání duchů". Porovnávání s minulostí zůstaneme věrni i při popisování hudební složky. Pomalé zatěžkané kytarové riffy mně připomínají ponurost "Institutu klinické smrti", i když oproti tehdejšímu torráckému temnému dílu se pohybujeme trochu více na světle a mrtvoly kolem se rozkládají o něco méně (aspoň po hudební stránce). Když už se bavíme o kytarách, chybí zde Šakalova typicky rozervaná schizofrenicko - psychedelická hra. Mám podezření, že si na této své sólovce příliš nebrnkl. Kytary se totiž poslušně oddávají celku, nikam se ani na chvíli neženou, pokojně si riffují a na celé ploše alba si spolu melodicky pohrávají, k čemuž se někdy přidávají i atmosférotvorné klávesy. Mně osobně a mým uším obzvláště však tento mix padl přesně do noty. Texty naopak nesou zcela typický Šakalův rukopis a přenesou nás do podivuhodného světa ještě podivnějších myšlenek, které se mu honí hlavou. Vše dohromady tvoří velmi životaschopný celek, u kterého se jen těžko skrývá radost z toho, že konečně spatřil světlo (nebo temno) světa.


Nemáme tady čest s přehlídkou hitů, ale pokud věnujete "Varuji nebe!!!" svůj čas, rozhodně má potenciál pohltit vás svou atmosférou. A nutno říci, že není těžké se na tuto vlnu naladit. Fanoušci Törru tak mají rozšířený výběr. Vlasta Henych jim podává "Tanec svatého Víta" oproštěný od samplů, Törr servíruje pokračování "Törritoria", avšak Šakal cestuje časem do doby, kdy bylo nutné věnovat hudebním novinkám chvíle soustředění, abyste do nich pronikli. Součástí CD je i videoklip ke skladbě "Tvůj sen". I když jde o baladu, skladba i klip zcela vystihují ducha celého alba. Najděte si ji na Youtube a sami se rozhodněte, zda se vydáte s Śakalem na další tajuplnou cestu prostřednictvím celého novinkového alba. Já jsem se vydal a jsem za to rád.


Interpret:DANIEL "ŠAKAL" ŠVARC & GIWMÜR
Album:Varuji nebe!!!
Počet stop:12
Délka:38:20
Rok vydání:2011
Vydavatelství:vlastní náklad
Seznam skladeb:1. Volání duchů
2. Varuji nebe!!!
3. Gomoria
4. Královská hra
5. Hon na člověka
6. Tvůj sen
7. Dostanou
8. O vožralejch koních
9. Lucy
10. Sodomia
11. Mše psychopata
12. Jako klaun


Autor článku: Topi


Komentáře:

7. 5. 2017 18:28
Honza
cd jsem si koupil teprve před nedávnem a musím říct, že jsem spokojenej, je to dobře odvedená práce.
3. 4. 2012 01:14
Anthrax
Ahoj všem,kdo vlástní tuhle Danielovu fošnu,kurva jsem za ní rád,vokál jaký měl Šakal na armagedonu,smlouva s peklem,je to bomba,takže budeme netrpělivě čekat na další fošnu Daniela,snad ná dalších 20 let,to už budeme starý dědkové
16. 1. 2012 01:03
Marten Frost
Já jsem s cd naprosto spokojen a jediný co mi tam lehce nesedí je zvuk bicích který mi zvukově připadaj trochu jako automat, což je škoda, když to tak není a špinavější zvuk by mi taky víc lahodil :-))). Danův vokál je správně chorobnej, šílenej a přesně takovej jsem od něj čekal už když jsem slyšel kousky z tributu Törr. Intro výborný, Varuji nebe je nadupaný zlo jak z dob Törru, ikdyž starý kulty jsou prostě kulty, a dál musím vyzdvihnout Královskou hru, Tvůj sen a Jako klaun, který mě nejvíc uhranuly. Jako celek super, stejně tak i obal není vůbec špatnej, jen tam mohli bejt texty. Dane chtěl bych Tě vidět zmítat se zas na pódiu a nejsem určitě sám!
14. 1. 2012 17:47
Giwmür
Veškeré další info o kapele, případně o možnosti zakoupení CD naleznete na oficiálním webu www.dansakalsvarc.cz

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist