Reklama
1. 3. 2017

David Havlíček - rozhovor o Rockmagu

Lednový rozhovor s šéfredaktorem a duchovním otcem hudebního portálu Rockmag.cz ... David Havlíček se zde rozhovořil o své tvorbě i budoucnosti portálu... Takže, jak to bude dál? Nebo nebude?


Ahoj, máme tu nový rok, začněme tedy nějak zvolna. Jak se vede?

No, je leden a připočtu-li k tomu nějaké ty aktuální drobnější trable, tak zrovna nic moc. Já vůbec zimu snáším každoročně dost blbě, ale jinak se dá všeobecně říci, že se mám dobře. Mám toho poměrně dost před sebou, dost plánů, dost práce. Takže ještě to jaro a půjde to:)

 

Rockmag.cz je aktuálně v jedenáctém roce své existence, jak se mu daří?

No, my měli to štěstí, že tenkrát před těmi jedenácti rokama se nám fakt zadařilo, během pár měsíců existence jsme katapultově vyjeli nahoru a měli jsme nějakých 3000 tisíce unikátních návštěvníků denně. Cca po roce 2010 to šlo hrozně rychle dolů, rozjely se tu nové modely internetové reklamy i sociální sítě, lidi přestali číst klasické internetové magazíny, spíš trávili čas na sociálních sítích. Než číst o muzice, lidé si ji raději pustili třeba na YTube. Do toho se nám rozjela konkurence jako třeba Bandzone, která nabízela také přehrávání hudby a zhruba v té době odešel od projektu hlavní programátor webu - můj bratr. V jeho kódu se nikdo moc hrabat nechtěl, programátoři nemají rádi cizí kód- často je prostě lepší udělat program celý znovu. No a vznikla otázka, zda celý rockmag.cz předělat či nikoliv, abychom mohli konkurovat jiným rozjetějším hudebním portálům. My to neudělali a dál sme s návštěvností padali. A teď tak čtyři roky rockmag stagnuje na cca 1200 unikátních návštěvách denně (popravdě řečeno, než jsem teď zkontroloval toplist, tak jsem si myslel, že jsme na tom dokonce hůře).

 

Naskýtá se tedy otázka, co bude dále?

No, tak to je právě ta věc, kterou řeším už léta a musím už to konečně letos rozseknout. Uvědomuji si, že Rockmag v současné době není pro návštěvníky příliš atraktivní, je zde sice poměrně ještě kvalitní magazín zaměřený na specifický druh hudby a tento magazín by mohl být i nadále celkem vyhledáváný, protože rocku a metalu (a to ještě hlavně českému/slovenskému) se u nás na internetu věnuje čím dál méně magazínů. V době, kdy jsme začínali, jich byl nespočet. Ovšem další sekce, které by mohli Rockmagu pomoci dostat se nahoru v podstatě nefungují nebo chátrají, potřebovaly by inovovat a zde mi právě chybí chuť (která je hlavní), touha, vůle i schopnost to nějak překopat. Jinými slovy - projekt Rockmag.cz jako takový mám rád, ale do celkového překopávání Rockmagu se mi nechce. Byla by to dobrovolná práce na stovky hodin s tím, že pak by se možná rockmag chytil u uživatelů -> což by ale znamenalo pro mě týdně mnoho dalších hodin práce navíc, oproti tomu, kolik času věnuji rockmagu nyní (a vězte, že i tak je to nyní třeba 6 hodin týdně). Sice by se možná prodalo více reklamy, ale to je ta otázka. Změnily se obchodní modely prodeje reklamy. My třeba měli dříve prodané bannerové pozice po celém webu dlouho dopředu při návštěvnosti třeba 2000 lidí denně, dneska při stejné návštěvnost by se inzerenti jen těžko sháněli a když, tak za úplně jiných podmínek...

 

Takže bude nový Rockmag nebo nebude?

Pokud vše dobře dopadne, začnu na tom letos dělat. Tzn. že si vytvořím strukturu toho, jak chci aby web vypadal a začnu na tom pracovat, ale termíny si dávat nebudu. A když mi do toho vleze něco životně důležitějšího nebo finančně výnosnějšího, tak se to ještě posune. Ale už by to opravdu chtělo. Popravdě mě to v týhle podobě už moc nebaví.

 

A co tedy nová podoba? Jak si představuješ Rockmag.cz dál?

No, určitě jako komunitní web s prvky ze sociálních sítí. Web, jehož obsah budou tvořit převážně návštěvníci. V době, kdy většinu obsahu velkých hudebních portálů na světě tvoří lidi, kteří na ně chodí, se těžko těmto webům konkuruje za předpokladu, že si většinu toho obsahu tvoříme sami v redakci. Takhle to už dělat moc nejde. My vydáme třeba 10 článků měsíčně. Na jiných webech třeba recenze, reportáže, fotky z akcí a tak dál přidávají hlavně návštěvníci a vypublikují takto tisíce obsahových stránek za stejné období. To je pak jasné, že tyto weby budou mít i větší návštěvnost, mají co nabídnout, co se týče obsahu i rozmanitosti. Ale i když uživatelům dáme kvalitní nástroje, k vytváření obsahu, není jisté zda je budou využívat. A to je právě to dilema, zda se do toho pouštět. Ale jak říkám, chci to udělat.


 

Když bude obsah tvořit návštěvník, co bude s magazínem?

No, to je další věc, kterou řeším. Jestli držet redakci a dál provozovat v rámci portálu i magazín. Rád bych v něm ponechal již vytvořený obsah, aby byl dostupný. Přeci jen obsahuje přes 15000 článků. Kdyby se magazín víc profesionalizoval, určitě by smysl měl. Vím, že v současnosti často vydáváme i články na nepříliš vysoké úrovni, což mě mrzí, na druhou stranu, jsme rádi i za tento obsah, nejsme veliká redakce a tak děláme, co umíme :) Je možno do budoucna využít nové technologie a třeba zavést možnost psát recenze i pro uživatele tak, aby se zobrazovaly v magazínu kromě těch našich i ty od návštěvníků, třeba podle jejich hodnocení jinými uživateli. Nebo třeba dělat videoreporty, video rozhovory...

 

A co další sekce webu?

Tak řekněme, že by bylo potřeba překopat vše od inzerce, přes databáze firem, databáze kapel a tak. Říkám je to běh na dlouhou trať a s mojí aktuální pracovní vytížeností to zřejmě letos hotové nebude.

 

No a co tedy děláš, když neděláš Rockmag?

Tak já toho dělám víc, kromě webu Rockmag, provozuji inzertní portál Inzertal.cz, web s humorem Pitevna.cz, portál o cirkusech Cirkusoviny.cz a další. Dále provozuji různé eshopy - jako třeba eshop se šperky Darkont.cz, antikvariát na adrese Antikvariat.xrs.cz, eshop s betlémy Rajbetlemu.cz či třeba Stredovekezbrane.cz - kde jsou k mání dřevěné zbraně pro děti a další. No a v současnosti taky hodně dělám webové stránky a eshopy na zakázku. Moje nabídka je na www.xagatron.cz

Kromě toho dělám počítačové poradenství. No a přes rok jsem k vidění na různých kulturních akcích po celé ČR se stánkem, kde prodávám šperky, dřevěné zbraně, hračky a další věcí. Před časem jsem spoluzaložil také uměleckou agenturu Kašpaři, kterou nyní provozuje můj tehdejší společník, takže přemýšlím, že uvedu v chod svojí agenturu s podobným zaměřením, rád bych pokračoval i v této oblasi. Někdy pořádám i kulturní akce. No a ještě občas dělám počítačové hry a programy. A aby toho nebylo málo, v listopadu sem vydal svojí sbírku poezie Srdce z hoven.

 

Srdce z hoven? Tak dej nějakou ukázku...

No, ukázky ze sbírky jsou na netu k dohledání. Ale tak třeba moje oblíbená je Múza:

 

Já potkal sem tě za úsvitu

a skály sem pak lámat chtěl.

A psát verše, stavět domy

- ráno živý, večer chromý

ač stár jsem nikdy nedospěl.

 

Si múza, co se občas zjeví,

když je klidná hladina

a pak jako fantom zmizíš,

když všechno hořet začíná.

 

V beznaději miluju tě,

proklínám tě zaživa.

Bezútěšně vždycky v noci

zdáš se mile bláznivá.

 

Pohladíš i popálíš mě,

vždycky v letu změníš směr

a já vždycky z jarních květů

vytvářím pak pozdní sběr.

 

Myslím na tě všude vždycky

na míru mě stvořená

si jak román fantastický

a máš odřená kolena.

 

Vždycky ale přijde

- už je to tak zařízený

zase doba ledová.

Si jen múza, co mě ničí

a na konci mě pochová.

 

A kde je sbírka k dostání?

No tak třeba zde - http://darkont.cz/produkt/sbirka-poezie-davida-havlicka/

 

Jinak piši dál. Chtěl bych napsat i nějakou regulérní knihu. Ovšem aktuálně mám rozepsaný hlavně dvě další sbírky básní. Bude ale chvíli trvat, než to dopadne. Jedna z nich bude určená dětem.

 

Takže ty píšeš i pro děti? To by mě celkem zajímalo, máš něco na ukázku?

Mám tu jednu věc, kterou jsme napsali s kamarádem u piva, je o hovniválovi...

 

Hovnivál ztratil kuličku

když nedával pozor - chviličku.

Teď má z toho deprese

smutnej běhá po lese.

 

Měl aspoň hovno,

teď nemá nic

a i když byl pojištěn

zloděj zatím nezjištěn.

 

No, koukám, že se nenudíš, tak tě nebudu zdržovat dál od práce... Díky za rozhovor a vše nejlepší v tvé další tvorbě. Těším se na nový Rockmag.cz

Také děkuji za mé vyzpovídání, že jsi jej pro mě udělal. Také ať se daří. A všem čtenářům přeji, ať se vám Rockmag líbí i nadále. A ať vydrží, Rockmag.cz jede dál.Autor článku: Alois

Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist