Reklama
27. 11. 2013

Dead End Festival - rozhovor

Pátý ročník Dead End festivalu již zběsile buší do dveří. Kdo netušíte, oč běží, vězte, že se jedná o festival tvrdé hudby, který proběhne již tento pátek - 29. listopadu. Na otázky ohledně této jistě zajímavé akce, které položil náš redaktor Petr Šrajer, odpovídá Pavel a Radim z DEF týmu.

Pátý ročník Dead End festivalu již zběsile buší do dveří. Nabízí oproti svým předchůdcům nějaké novinky?
Pavel+Radim: Samozřejmě, každý rok je jednou z našich priorit přinést návštěvníkům něco nového. Tentokrát DEF obohatí svůj hudební program o workshop kytarových modulů českobudějovické firmy Salvation Mods a o povídání s novinářem Jardou Konášem, který provozuje populární Hudební masakry. Pro návštěvníky bude jistě vítanou změnou také prodloužení časů pro vystoupení hlavních hvězd festivalu. Další novinkou, která se bezprostředně netýká dění během festivalu, je podpora města České Budějovice. Byli jsme totiž úspěšní s žádostí o dotaci z „Dotačního programu na podporu kultury v roce 2013“. Je ale třeba zmínit, že hlavním partnerem DEF i nadále zůstává značka Budweiser Budvar, jejíž dnes již letité podpory si velmi vážíme.

Dead End je vnímán primárně jako festival tvrdé hudby. Jak tedy návštěvníci reagovali na loňskou Acoustic Stage?
Pavel+Radim: Velice pozitivně! Inspiroval nás jeden belgický hudební festival, na kterém měla akustická stage ohromný úspěch. Loni jsme si toto zpestření chtěli vyzkoušet a odezva byla nad očekávání dobrá. I když je Acoustic stage malá, má jedinečné kouzlo a fanoušci ji přijali. Během setu Atari Terror jsme mysleli, že lidi vypadají z oken, jak bylo natřískáno.

V rámci žánru nabízí festival poměrně progresivní line-up. Leží výběr interpretů pouze na organizátorech, nebo se snažíte plnit také přání fanoušků?
Pavel+Radim: Výběr kapel je čím dál složitější. Na začátku jsme si kapely vybírali čistě sami. Během celého roku jsme sondovali, co se na české klubové scéně děje, co lidi baví, na co chodí do klubů, které kapely komunikují s fanoušky atd. Program jsme doplnili o jihočeské naděje a bylo hotovo. Po pěti letech je situace jiná. Máme v seznamu přes 200(!) kapel, které na DEF chtějí hrát. Spousta z nich by si prostor, podle našeho formátu „to nejlepší z české klubové scény“, zasloužila, ale to jednoduše nejde. Na druhou stranu nám od kapel chodí i emaily tipu „nazdar ptáci, co ten fest, dáte půlhodinu?“ Takový způsob komunikace dost devalvuje vše ostatní, co kapela dělá a tvoří. A rozhodně zrovna nezvětšuje „naši touhu“ kapelu si poslechnout.
Co se týče přání samotných fanoušků, plníme je už od druhého ročníku. Jistě jste si všimli, že je pár kapel, které na DEF už hrály a většinu z nich si přáli naši fanoušci.

Minulý rok se na pozici headlinera představila překvapivě cizokrajná (resp. norská) kapela Insense. Letos se nic podobného nechystá?
Pavel+Radim: K Insense a jejich loňském vystoupení na DEF je třeba ještě dodat, že kapela byla z fanoušků nadšená a moc si koncert užila. Ještě dlouho poté postovali na svých sociálních sítích fotky z DEF. Za to patří největší dík fanouškům.
Letos jsme chtěli nějakou českou super pecku a myslíme si, že Pipes and Pints tento předpoklad bezesporu splní. Na Budvar Stage od 23:40 bude velká mela!

Jak jste spokojeni se současným dějištěm festivalu, budějovickým KD Gerbera a jeho zákoutími?
Pavel+Radim: KD Gerbera je pro nás stále ideálním místem pro DEF. Nedovedu si vybavit jiný prostor, ve kterém můžete postavit tři podia, je v centru Budějovic, má dostatečnou kapacitu a s provozovatelem je skvělá domluva.

Není asi žádným státním tajemstvím, že za festivalem stojí budějovická kapela Satisfucktion. Má pro vás hraní na vlastním festivalu větší význam? Chystáte pro tento festival speciální set?
Pavel: Ohledně setu odpoví Radim, ale myslím si, že spíš napíše, že se máte nechat překvapit.
Radim: Těša trénuje chůzi po provaze, Simec se učí žonglovat a Broňa bude bojovat s medvědem.
Ale teď vážně, co se týče hraní na vlastním festivalu, tak je to vždy zážitek, na který se nezapomíná. Spousta přátel, které jinde za celý rok nepotkáš, pařící fans nabíjející nás energií na další měsíce, dobrej Budvárek, super zvuk, světla a spousta muziky jsou tím, co nás na DEF pokaždé hodně baví a zároveň zavazuje zahrát zase „trochu jinak“.
Pavel: Nedávno zpěvák Broňa v jednom rozhovoru o podílu Satis na DEF řekl: „Dead End si vzal pod křídla výhradně náš bubeník Radim. My jsme mu moc nepomáhali, takže si k sobě vzal schopný lidi a šlape to.“ Já bych se tedy troufnul zařadit do té skupinky „schopný lidi“.
O tom, proč je a bude DEF stále pod hlavičkou Satisfucktion, vypovídá i můj postřeh z minulých ročníků. Pokaždé se opakuje stejná situace. Zhruba půl hodiny před vystoupením Satis se zjeví určitý počet lidí a po skončení zase odejdou. Mě to za ně moc těší, že stále existují fanoušci, které vlastně z celého programu nezajímá nic jiného, než oni. Co kluci…naplníme sportovku?
Radim: tak určitě :)

Pracujete kromě festivalu také na pokračovateli své poslední desky Penumbra?
Radim: Ano, zkoušíme, jak se dá. Máme natočeno v šuplíku cca 20 nekompletních věcí, ze kterých chceme co nejdříve vybrat 3, které natočíme ve studiu. Když s materiálem budeme spokojení, tak k jedné natočíme i klip a pustíme ji ven.


Autor článku: šrája


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist