Stríbrné prívesky na Darkont.cz
4. 12. 2006

Deratizéři - Zbloudilá

Perfektně znějící sound, super texty - to je další kapelka z města Slaný. Jmenuje se Deratizéři a aktuálně je na válečném tažení o vaší přízeň s albem "Zbloudilá".

Představovat skupinu Deratizéři by bylo asi jako vozit mouku do mlejna, ale i tak mi to nedá a řeknu o ní pár slov. Pokud znáte slánské Totální nasazení, tak určitě víte o člověku jménem Sváťa Šváb, což je duše a mozek „totáčů“ a – jak určitě bystřejší z vás vzhledem k sáhodlouhému úvodu už ví a my slabší v úsudku alespoň tušíme - stojí i za Deratizéry, hudbou - skoro celou, texty - tak asi z půlky - aranžemi, hudební režií, kytarou a zpěvem. Původně jsem jméno Sváti Švába hledal i v masteru, grafice a děkovačce, ale nebylo tam, tak fuj, oddechl jsem si a klopotně rozpohyboval prsty po klávesnici abych napsal tuhle recenzi.

Nebudu lhát - Deratizéry mám raději než Totáče, zdají se mi i díky hojně zastoupenému dívčímu zpěvu živější a Totáči na mě navíc už delší dobu působí trošku umřele, tak jsem rád, že recenzuji tohle album než poslední nějaký „totální“ výběr nebo řadovku. Album jménem Zbloudilá tvoří 13 věcí + 2 bonusy, takže 15 fláků,-Bůh zaplať že ne od Kaťáků- a tak i rejpal obvykle řvoucí, že se céda zkracují, může být spokojen. Ospalá, hned první pecka mě potěšila - hudba dobrá, žádná enormní super rána, ale chytře udělaná skladba s velice dobrým textem, což - jak album pokračuje - je z mého pohledu jedna z nejsilnějších zbraní Deratizérů.

Chytře postavené rýmy - občas snad trošku lacinější - zajímavé nápady, třeba „bolavý odchody, radostný návraty, když z hadru na schody vyrobíš záplaty na šaty plesový, byť jen tak ve zmatku, nikdo ti nepoví, že je vše v pořádku“ je radost poslouchat a spousta dalších, možná stejně dobrých nebo lepších, ale tenhle mě dostal. Ospalá dozněla, další písnička,trošku nezajímavá Beznadějná projede hlavou jak popelářskej vůz pod oknem a nastupuje druhej výbornej kus - Čarodějnická, vážně zajímavá pecka, na které mi nevadí snad nic, ani z mého pohledu trošku nešťastné kytarové sólo. Navíc je zase zbytečné psát o velice dobrém textu. Album pokračuje dalším flákem, Začarovanou, tak trochu druhým dílem Čarodějnické. Je to už hloupý, vím - rád bych našel něco, co mě nasere nebo rozhodí, zatím je tahle recenze hrozně hodná, až se sám sebe hrozím, že jsem pozitivní jak jehovista, ale nic zásadního prudivýho mě nenapadá. Kritizovat občasné nepřesnosti v sezpívanosti, případně drobný úlet nástroje je malichernost a nechci k němu zbytečně sahat abych alespoň něco našel a ztrhal.

Asi bych takhle mohl vyjmenovat všechny písničky, ale je to zbytečné - všechny kloužou od dobrého průměru po velmi solidní nadprůměr, alespoň co se českého ranku týče. Hudba je slušně zahranej a udělanej „chytrej rock“ typu ZNC v nejlepších letech, místy sice balancující na samé hraně líbivosti - přibustrované kytarové osminky jak „Reklama na ticho“, které jsou hratelné vlastně všude a tak hezky „odpichují“ spodek, líbivá vata sága, které se v této poloze líbí vždycky atd., což možná svědčí o líbivosti, ale třeba taky o řemeslné zručnosti, což je zcela určitě hodně velké plus, ale pořád je tohle album hodně nad českými kapelami. A o silně nadstandardních textech jsem už psal.

Vrchol alba? Těžko ho najít, dobré je skoro všechno, ale pro mě již jmenovaná Čarodějnická a propad? Není. Vážně nelžu, jediné, co mi rvalo uši, je „rozesmátá“ Kometa, z „rozjuchaného“ začátku a mezihry jsem se trochu připotil a vzpomněl na horší časy české hudby, kdy tady vládli rozesmátí králové diskoték a pořád mám pocit, že tu melodii v malinko jiné vezi znám, ale zase je to jen můj názor a po desátém pivu bych asi taky jódloval v oktávách a mlátil hlavou o stůl do rytmu, až by se okolí řezalo smíchy.

Takže se pomalinku dostávám k závěru a ani mě nenapadlo, jak jsem se rozepsal. Zbloudilá Deratizérů je album, které mě určitě výborně pobavilo a ke kterému se budu rád vracet a tu Kometu ve věži nebo na počítači vždycky nějak přeskočím :-D. Tak tedy řvu do Slaného: “Jo, dobrý, jen tak dál, deratizovat Deratizéry netřeba, alespoň určitě ne po tomhle albu.“


Interpret:Deratizéři
Album:Zbloudilá
Počet stop:15
Délka:43:28
Rok vydání:2005
Vydavatelství:Cecek Records
Seznam skladeb:1. Ospalá
2. Beznadějná
3. Čarodějnická
4. Začarovaná
5. Zoufalá
6. Kometa
7. Apatie 2
8. Panáček
9. Koně
10. Zbloudilá
11. Hřích
12. Porcelánový svět
13. Koráb
14. Totální hvězdy
15. Hvězdy Minaretu


Autor článku: Kenny  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist