Stríbrné prívesky na Darkont.cz
22. 11. 2013

Dr. Living Dead a Brutally Deceased - Plzeň (15.11.2013)

Ke své vlastní škodě nejsem příliš zvyklý nastudovávat rozpisy koncertů v plzeňských klubech v dogmatické předtuše, že by stabilní nabídka marně hledala společné průsečíky s mým pochroumaným hudebním vkusem. Dobře načasovaný rozhovor s Dr. Living Dead v nejmenovaném tištěném periodiku a zdatně provedené promo od Obscure však nedalo jinou možnost, nežli do plzeňské Lampy zavítat. Šťastné to rozhodnutí.


Pokud pátráte, proč ve výčtu v nadpisu chybí místní support Lahar, zřejmě hádáte správně. Příprava na večerní kulturu byla tak důkladná, že se čas stal jen bezvýznamnou složkou pátečního života a já do Divadla Pod Lampou, jak se kultovní plzeňský klub jmenuje, dorazil až s posledním tónem domácí kapely. Už v tu chvíli se však dostavuje první překvapení, klub je totiž zaplněný, což je vzhledem k mému očekávání večera sdíleného s několika málo dalšími magory překvapení více než příjemné. A jistě nejen pro mě.


Manko tedy doháním na BRUTALLY DECEASED. Jestliže kapela hovoří o směřování „nach Stockholm“, je nutno říci, že je to označení poněkud nepřesné, jelikož ze Stockholmu během jejího setu nevytáhne nikdo ani na chvíli paty. Deathmetalový rachot, při kterém stačilo jen čekat, až po opadání omítek odkryjí zdi plzeňských sklepení po staletí ukrývaná tajemství. Frekvence chorobného Žlabavova vokálu měla tak hluboké parametry, že muzikálový hit „Nech brouka žít“ je oproti tomu sopránovým pohvizdováním. Intenzivní brutální nakládačka ještě pokračuje přídavkem a poté už může švédskou hudbu vystřídat sebranka, jež je v této skandinávské zemi zakotvena geograficky, avšak inspiraci hledá pro změnu za oceánem.


Švédové se za Atlantik dívají rádi. Naučili se dokonale napodobovat hairmetalové hrdiny i melodic rockové cukráře, ale mám dosti velký problém vzpomenout si na nějakou tamní thrashmetalovou úderku. Nevadí, pro dnešek nám stačí DR. LIVING DEAD, mladá parta, co se na pódiu skrývá za vizuálně působivými fotogenickými zelenými lebkami. Kapela, která dokáže spojit zvukovou zemitost Slayer, rozjuchanost Anthrax a spratkovitost D.R.I.. Autentická atmosféra zaplivaných osmdesátkových amerických klubů s mladou nadějnou thrashmetalovou čtyřkou na pódiu mně zůstala kvůli časovým a geografickým nesrovnalostem v mém životě upřena, bylo načase trochu si jí užít na domácí půdě. A povedlo se to měrou vrchovatou. Švédská čtveřice se do toho opřela s patřičnou mladickou nerozvážností a drzostí, a tak se klub během chvilky znovu proměnil ve vroucí saunu. Zdálo se mně, že koncertní set dostával s každou další skladbou rychlejší obrátky. V naposlouchání mám rezervy, ale to je v daný večer dobře právě pro navození výše zmíněné autentické atmosféry. Circle pit se po celou dobu koncertu nezastaví a i já v něm trávím většinu času. S posledním tónem zbývá jen vyždímat vše, co má člověk na sobě, společně s tím, co odložil v průběhu večera, a aklimatizovat se u baru na mrazivé teploty, které vládnou venku.


Účast údajně čítala 150 lidí, což mě přivedlo k pochybnostem, zda jsem byl opravdu onoho pátečního večera přítomen právě v Plzni, městě zaslíbeném revivalům a „hezky česky“ bigboši. Čísla ani zeměpis nelhaly, věřme tedy, že páteční večer zanechal znamení i v obzoru zájmů promotérů letních open air akcí.

Autor článku: Topi


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist