13. 11. 2012

Draco Hypnalis - Balance Of Moments

Tady si někdo moc rád hraje. To byla první myšlenka, která mě napadla při poslechu díla "Balance Of Moments" od zlínských Draco Hypnalis.

Tady si někdo moc rád hraje. To byla první myšlenka, která mě napadla při poslechu díla "Balance Of Moments" od zlínských Draco Hypnalis. Představme si kuchaře, jenž nemyslí na to, jak v co největší rychlosti nakrmit co nejvíce krků, které se od stolu natahují směrem ke kuchyni, nýbrž si vytrvale hraje se všemi pánvičkami, hrnci a dalšími nezbytnostmi a vyzbrojen všemi myslitelnými přísadami neustále vybírá, přebírá, zkouší a experimentuje tak dlouho, dokud výsledek nebude ve stádiu, kdy ukojí veškeré smyslové choutky těch, jež jsou zváni k hostině.


Jestliže dřívější díla Draco Hypnalis bylo možné zařadit kamsi k elektrometalu, na "Balance Of Moments" už se hraje jiná hra. Instrumentální pasáže nabízejí melancholicko - baladické úseky, ve kterých se snoubí pečlivě ošetřené symfonické prvky s krásnými vyhrávkami z ranku melodického rocku a metalu. A ač by se mohlo zdát, že melodie nestydatě útočí na nejnižší pudy melodiíchtivého posluchače, bylo by mylné hledat inspiraci v přímočaře laciném kudrlinkování. Draco Hypnalis naopak vycházejí z vážné hudby 20. století, která pro běžného posluchače pozbývá na přístupnosti, avšak tito pánové (a hostující dáma) dokážou s jejími prvky pracovat tak, že chytnou posluchače na první zaháčkování. Překvapivě působivé je zařazení živých houslí (přesněji řečeno jejich živé majitelky) mezi naprogramované syntíky. Zatímco u jiných projektů bývá výsledkem podobných fůzí rušivost jednoho prvku na úkor druhého, tady do sebe všechno perfektně zapadlo a housle Jitky Šuranské naopak dodávají celé "symphony" složce na přirozenosti a působivosti. Ovšem ve chvíli, kdy se přitlačí na pilu, pak se na nás z repráků chvílemi zašklebí i blízký příbuzný německých progresivně thrashových šílenců Mekong Delta. Ještě více se ovšem tlačí na pilu ve chvíli, kdy se začne zpívat, v tomto případě jde o chropot v duchu melodického deathu a blacku ze Skandinávie, semtam herecky recitované či šeptané expresivní pasáže, tudíž v žádném případě nečekejte nějaké zpívánky. Vokální pasáž je tady totiž téměř vždy povelem pro přepnutí bicích na zběsilejší level projevující se ve zvýšené kadenci dvojkopáků a nejrůznějších přechodů. Vše natolik precizně, že nedokážu identifikovat míru kooperace hostujícího živého bubeníka Martina Krče a mocné ruky počítačového aranžéra, ale vzhledem k informacím, které mám o tom, kterak kapela dlouho hledala bubeníka, přisuzujme tyto vlastnosti živému bicmanovi.


Draco Hypnalis mně posloužili jako memento k uvědomnění, kolik hudby nevědomky plyne kolem, aniž by u mě zaklepala na dveře. Ale než hořekovat nad nemožností mít přehled absolutně o všem, co se na našem domácím písečku děje, radujme se z každého objevu. A já se zaraduji z každého posluchače, jehož pozornost tato recenze k Draco Hypnalis nasměruje.


Interpret:Draco Hypnalis
Album:Balance Of Moments
Počet stop:8
Délka:44 minut
Rok vydání:2012-11-09
Vydavatelství:Draco Hypnalis
Seznam skladeb:1. We Are Only Dewdrops
2. Shostakovich
3. Beyond The Bent Seas
4. Etude Variable
5. Perceive The Shadow Spears
6. The Woe Of Passing
7. Star Chasing Coyote
8. Balance Of Moments


Autor článku: Topi  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

13. 11. 2012 13:43
kolosek
výborně propracovaný komentàř,smekám "hučku"!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist