Reklama
5. 7. 2008

Emancer – Twilight and Randomness

Norští black metaloví úderníci Emancer přicházejí s novým, v pořadí již pátým studiovým zápisem, jenž dostal název Twilight and Randomness. Mezi poslední deskou a právě tímto počinem již uplynula hned tři dlouhá léta, tudíž lze očekávat, že dost možná půjde o doposud nejvyspělejší materiál temného tria.

Tak dnes si dáme zase něco poněkud ostřejšího. V úvodu namátkou zabrusme k roku 1997, kdy se v jedné malé norské vesničce zformovalo tříčlenné uskupení Utumno, které vyprodukovalo dvě demo nahrávky, jimiž měrou vrchovatou proplouvaly tóny čerpající z odkazů old-school black metalu. Dva roky nato se již konečně objevilo album Utopian Ullusions, první plnohodnotný výtažek toho nejlepšího, co vzešlo z dílny tehdy nově pojmenované trojice Emancer. Od té doby spatřily světlo světa tři desky a dokonce i jeden videoklip, pod jehož pokličku můžete nahlédnout mimo jiné prostřednictvím oficiálních stránek skupiny.

Nyní již konečně prolétněme napříč deseti čerstvými stopami, jež vytvářejí ztemnělou atmosféru Twilight and Randomness. Právě takto pojmenované skladby, mající charakter pozvolných úvodníků, symbolicky oddělují následující čtveřice písní. Pokaždé záhy přichází ke slovu ostrý zvuk kytar, kterým dýchají na záda šlapavé rytmy bicích nástrojů. Když už máme hudební podkres v plném proudu, rozezní se skřípající vřeštění Gorbaga – a pořádný nášup je na světě. Pokud zavítáte na web Emancer, dočtete se cosi o progresivním black metalu. Ten dle mého (jakkoli je onen výraz pokaždé na pováženou a každý ho vnímá pěkně po svém – taky jak jinak, že…) nastává až v pasážích, kdy jsou písně zhruba ve svých polovinách a slova se ujmou provzdušňující klávesové linky, doplněné o čistý Helsteinův vokál. Tu a tam se samozřejmě zvolňujících prvků dočkáme častěji, což je potom jen ku prospěchu věci (viz například zajímavě vrstvená Cunning Vital Guardian, jemnými přechody za použití akustické kytary protknutá The Rewarding Schemes nebo závěrečné sólíčko v konečné tečce Winged Omniscience). Jinak pochopitelně berte označení „progressive“ s patřičnou rezervou. Hlavní motivy totiž spočívají v sázce na typickou ponurost kombinovanou s razantními kytarovými motivy, kterými prostupuje výrazný hrdelní chrčák, toliko nepostradatelný pro black metalovou tvář.

Album Twilight and Randomness dozajista představuje lákavou pouť skrze prostory té jaksi záživnější formy temných a ponurých kolbišť. Zaměřují-li se vaše posluchačské choutky právě do takovýchto extrémnějších vod, můžete desku vyhledat. V opačném případě zůstaňte ledově klidnými.


Interpret:Emancer
Album:Twilight and Randomness
Sestava:Mithrin - instruments, electronics, music and lyrics

Gorbag - main screaming vocals

Helstein - clean vocals and lyrics
Počet stop:10
Délka:60:35
Rok vydání:2008
Vydavatelství:Naga Productions
Seznam skladeb:1. Randomness
2. Dice Man
3. The Beast Attacks
4. The Pointing Finger
5. Comfort Fix
6. Twilight
7. Cunning Vital Guardian
8. Moron
9. The Rewarding Schemes
10. Winged Omniscience


Autor článku: Jan Stanislav


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist