Stríbrné prívesky na Darkont.cz
4. 5. 2015

Endless – If the Universe is the Answer...

Být legenda české progresivně metalové scény asi není zrovna bůhvíjaké terno. Endless se ale touto cestou vydali a za legendu by se toto seskupení již brzy označovat dalo. Vždyť kořeny skupiny sahají až do roku 1994.

Endless – If the Universe is the Answer... Být legenda české progresivně metalové scény asi není zrovna bůhvíjaké terno. Endless se ale touto cestou vydali a za legendu by se toto seskupení již brzy označovat dalo. Vždyť kořeny skupiny sahají až do roku 1994.

Za tu dobu už vydala tato ostravská kapela šest alb. Endless přesto nezamrzli kdesi v minulosti, ale jdou neustále s dobou a naplňují tak ono nadužívané přídavné jméno progresivní. Platí to i pro novou desku If the Universe is the Answer... vydanou loni v listopadu. Ta je totiž opět na hony vzdálená předešlé Refuse to Shine z roku 2008.

V tomto mezidobí se totiž dostal do metalového podvědomí nový subžánr djent, založený na téměř matematickém přístupu k hudbě a na vysoké technické náročnosti skladeb. Nejen tato skutečnost se tedy na poslední desce Endless odráží. V žádném případě se sice nejedná o vyloženě djentovou nahrávku, ale určité ozvěny tu najít můžeme.

Hudba Endless se totiž pořád vyvíjí a každá kapitola tu zanechá určitou zkušenost, kterou si kapela nese dál. Na nové desce tedy Endless sice občas zní jako, dnes oblíbené, teenagerské post-hardcorové soubory, ale na celku je cítit, že za tím stojí větší zkušenosti.

Deska skvěle pracuje s provařeným vesmírným motivem, kterému nejsou podřízeny jen texty, ale také hudba. Ta je na první poslech poměrně složitá, ale rozhodně ne jednotvárná. Najdeme tu silné melodické pasáže, experimentální plochy, tvrdé výpady i nefalšované a poměrně rozsáhlé ambientní úseky. To všechno promíchané a rozprostřené po celé desce.

Všechny tyto prvky můžeme najít i v jedné skladbě, bezmála šestiminutové Space Travellers, která cestuje hudebním vesmírem hodně neohroženě.

Endless jsou v zainteresovaných kruzích považováni za určitou záruku kvality a ani nová deska jim tuto pověst rozhodně kazit nebude. If the Universe is the Answer je zase o dost jiná, ale pořád kvalitní a složitá nahrávka, která se jen tak neoposlouchá.


Interpret:Endless
Album:If the Universe is the Answer...
Počet stop:10
Délka:47 minut
Rok vydání:2014
Seznam skladeb:1. Drive
2. Black Star Paradox
3. Scripted
4. Space Travellers
5. Oh! Great Pain
6. Save Me
7. Flooded In Blood
8. Genius Loci
9. Social Psycho
10. AmbientAutor článku: šrája  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist