Stríbrné prívesky na Darkont.cz
2. 12. 2016

Eufory - Flying Island

Pár slovenských záležitostí z oblasti melodického power metalu už mými slechy prošlo, ale musím se přiznat, že dlouhodoběji se v nich žádný háček zatím nezasekl. Změní na tom něco EUFORY? Na to dokážu odpovědět až za několik měsíců, ale vypadá to, že mají velkou šanci.

V kapelním životopisu stojí, že u jejího vzniku byla bubenice Miriam Hodoňová, která tam bubnuje dodnes, původním záměrem bylo dělat revival Def Leppard. Při této příležitosti jsem si vzpomněl na to, že bratři Ebenové chtěli původně také zakládat uřvanou rockovou kapelu. V obou případech se to nějak zvrtlo.

V případě EUFORY nabrala kapela směr k melodickém powermetalu s příchodem zpěváka Luboše Senka. Není divu, Luboš dělí svůj hlasový výraz spravedlivě mezi Geoffa Tatea, Bruce Dickinsona a ve vícehlasých pasážích přidá jako bonus Michaela Kiskeho. Z původních úmyslů a záliby v melodickém hardrocku nezůstalo nic, snad jen produkce, kde se zbytečně netlačí na pilu po stránce tvrdosti, hutnosti a agresivity. Zvuk a celkové aranžování se totiž pohybuje ve velmi příjemných dimenzích, ve kterých ale jinému posluchači může zase pro změnu něco chybět, i když rozhodně ne výrazně.

Původní INTRO je přesně takové, jaké v žánru melodického metalu očekáváte, minuta spolehlivě navnadí na další dění. A je proč, protože následující FLYING ISLAND EUFORY je žánrovou tutovkou, kde se na atraktivní riff posadí působivá melodie a výsledek lahodící uším je na světě. Následující THE FINAL CHIME se mi trefila do noty ještě více, atraktivní chór a k tomu výraz skladby, který mi připomíná nejsvětlejší momenty Excalion. LEAVE ME ALONE trochu vycení zoubky a ingredience, které jsme v předchozích skladbách stihli nasát, kombinuje i s expresivnějším zpěvem, aby to znovu bylo podepřeno v tuto chvíli již typickým chórem. Při prvním sériovém poslechu jsem si říkal, co asi budu psát, bude-li se v takové kvalitě pokračovat. Z těchto úvah mě vysvobozuje další položka CHEERS!, ze které se vyloupne jeden z nejotravnějších refrénů, jaké jsem kdy slyšel. FROM THE OTHER WORLD se rozjíždí v uvolněném polobaladickém tempu, ale v refrénu dostane energickou queensrycheovskou injekci, ostatně ozvěny této kapely cítím i v následné BOOK OF LIFE. Začínáme se blížit k posledním třem skladbám. Zatímco METAL IS THE HERO nezaujme téměř ničím, tak BE ME BROTHER hraje na trochu modernější strunu, a zatímco její hudební složka pulsuje trochu nervózněji, tak text svádí k různým výkladům. A co říci k závěrečné MELÓDII ČIERNEHO KLAVÍRA? Je načase do registru zeměpisných označení zanést nový (i když tak nový ne) pojem. Nedokážu říci, čím se vyznačuje a čím je typický, ale je to "typická slovenská balada". Jistě takových znáte více a zmíněná skladba mezi ně přesně zapadne.

EUFORY umí dělat muziku melodicky atraktivní a současně ukazovat i svou umělečtější tvář, aniž by tím ztratili na atraktivitě pro posluchače navnaděného na zpěvnou atmosféru. Fanoušek žánru si všeho užije do sytosti a nepochybně začne netrpělivě vyhlížet další zářez v diskografii.


Interpret:EUFORY
Album:Flying Island
Počet stop:10
Délka:40:18
Rok vydání:2015
Seznam skladeb:1. Chotar´s Intro
2. Flying Island Eufory
3. The Final Chime
4. Leave Me Alone
5. Cheers!
6. From The Other World
7. Book Of Life
8. Metal Is The Hero
9. Be My Brother
10. Melódia čierneho klavíra (bonus track)


Autor článku: Topi


Komentáře:

23. 12. 2016 13:09
????????
Já osobně do redakce psal 2x? Odpověď jsem nikdy žádnou nedostal! nikdo po mě nechtěl vidět ukázky mé práce nic. Takže ten nezájem je asi i z vaší strany.
19. 12. 2016 20:43
ToPi
Ahoj, díky za reakci, zasvětím tě do situace očima řadového přispěvatele (Rockmag nemá něco, co by se dalo nazvat vyloženě redakcí). Chodí to tak, že šéfredaktor rozesílá nám pisálkům email se soupisem cédéček, která má momentálně k dispozici s tím, jestli by někdo nechtěl napsat pár recenzí. A my si o nějaká CD napíšeme, máme-li čas. Když koukneš třeba na můj profil, uvidíš, že já měl čas v březnu a teď jsem sepsal dva články v prosinci. Bohužel, ostatní na tom zřejmě nejsou o nic lépe, protože několik týdnů (možná měsíců) nám chodil v podstatě stejný nezměněný seznam. A to jsou v seznamu cédéčka, o kterých si myslím, že už se ani nedočkají, protože ty žánry jsou mimo okruh zájmu redaktorů. Rockmag si nikdy nehrál na nějakou vysokou žurnalistiku, naopak si tady mohl každý zkusit publikovat své první recenze a podobně. Bohužel, současná situace na webzinové scéně je taková, že už nechce psát snad nikdo (ani si to někdo vyzkoušet, jak mu to půjde). Metalzone zanikl, Abyss se umrtvil, na Metalopolisu se něco objeví jednou za čas. Situace na scéně je bohužel taková, že kapel je pořád dost, pořadatelů je čím dál méně, fanoušků rovněž a pisálků (což je přímá úměra k fanouškům) také.
Vím, že můj příspěvek vyzní jako výmluva pekaře: "Neupekl jsem chleba, protože jsem se včera vykašlal na to, abych jel koupit mouku." Ale můžeme jen doufat v lepší časy.
19. 12. 2016 12:52
Venca
Album vyšlo už před rokem a půl!
Pozdě, ale přece?
Překvapuje mě, že stránky, které se mají aktuálně zabývat rockovou hudbou píšou o všem tak opožděně. Chápu, že Vás psaní těchto recenzí apod. neživí, ale myslel jsem, že i v osobním životě redakce poslouchá rock či metal? Takže nechápu proč sem dáváte recenze, které už měly zde být nejméně před rokem!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist