Stríbrné prívesky na Darkont.cz
20. 6. 2007

The Fialky – Průser

Oznamuje se čtenářům našim, dnes máte jedinečnou možnost okoštovat, jak asi voní punkové fialky. Pozor! Ty s The a velkým F.

Mladá punková kapela The Fialky bude asi ponejvíce známá v Praze a okolí, ale i v odlehlejších částech České republiky má určitě své fanoušky a v neposlední řadě fanynky. Pro ty, co dnes o tomto seskupení slyší poprvé, vězte, že kapela funguje od roku 2000, hrají veselý punk se zřetelným ovlivněním od Sex Pistols a taky Ramones.

Ale dost řečí okolo, pojďme se již zabývat samotným albem Průser. Na něm naleznete celkem 12 věcí, které byly natočeny ve stále populárnějším studiu 3bees. Možná vás překvapí booklet, který kromě textů písniček, ve kterých si pomyslný šotek docela zařádil, obsahuje zdařilé foto kapely, které zabírá celou zadní stranu a vytváří dojem malého plakátku.

Hned od začátku to Fialky (kapela mi snad odpustí, když v textu budu vypouštět určitý člen) na vás začnou hrnout pěkně z vostra. Úvodní věc Náš styl naše móda je rychlá, energická věc se zajímavým, originálním textem, který určitě nejednoho jedince donutí k zamyšlení. Anebo taky ne a svět se nezboří. Druhá píseň tempo neubírá, ba naopak. Proletí vám ušima jako šíp a tak snad dodám, že její název je Právě ty. A tím se dostáváme k jednomu z vrcholů alba. Punk, sex, pivo. Tři příjemné věci jsou zde ústředním motivem kusu s hitovými ambicemi. Objevují se v ní dva doprovodné dívčí vokály, které působí jako fajn osvěžení už tak povedeného díla. United vyzývá k větší jednotě mezi punkery, text je srozumitelný a dobře napsaný, bohužel jinak na mě píseň působí celkem jako odrhovačka. Agitací na kalbu je píseň Nálada, opět skočný, rychlý kus, který zvedá ze židlí. Rebel klaun je jedna z vážnějších pasáží tohoto alba. Hudba zde dosti zvolní a opět jeden text k zamyšlení, myslím, že má dopomoci k větší sebereflexi a pokoře nejenom posluchačů. Nicméně dost zachmuřeným tvářím. Na všechno odpověď je 77. Alespoň v textu následující věci Punk 77. O čem vypráví je jasné z jejího názvu. Na stránkách Fialek najdete odkaz na klip sestříhaný z koncertu. Holka sprostá jako dlaždič je sprostý Anděl a má dětskou tvář, bacha na ni! V této písničce zazní nepříliš obvyklý nástroj pro punkovou kapelu a tím je piano. O staré pravdě, že vítězství znamená někdy prohru, se zpívá ve stejnojmenné písni, která pokračuje ve svižném tempu. V tom pokračuje i Láska přes internet, kde se ovšem mění ve skvělé ska. Tahle věc je dle mého názoru hodně povedená a předznamenává mocný finiš tohoto CD. A ten jako první obstarává Průser. Poctivý, pravý punk navíc s přehledem zahraný. Skvělá věc před posledním příspěvkem Good Bye RAMONES. Tribut této legendární kapele vzdávají Fialky za všechny punkery se vzkazem: Vězte, kdo byl a je král.

A to je vlastně tečka za dnešní recenzí. Fialky a jejich Průser jsou určitě přínosem pro tuzemskou punk scénu a přes drobné chybky se mi jejich album líbilo a tím pádem ho s klidem můžu doporučit i vám.


Interpret:The Fialky
Album:Průser
Počet stop:12
Délka:35:00
Rok vydání:2007
Vydavatelství:Papagájův Hlasatel Records
Seznam skladeb:1. Náš styl naše móda
2. Právě ty
3. Punk sex pivo
4. United
5. Nálada
6. Rebel klaun
7. Punk 77
8. Anděl
9. Vítězství paradox
10. Láska přes internet
11. Průser
12. Good Bye RAMONES


Autor článku: Zdendy Pospíšil


Komentáře:

30. 8. 2007 12:34
Zdendy Pospíšil
Ad Soboty, Neděle: Článek měl za úkol posoudit CD a ne koncert. Nechápu, jak ti může tahle skutečnost unikat. Až budeme psát o koncertu Fialek a bude to propadák, uvítáme tvé názory do diskuze. ZP
10. 8. 2007 12:01
Soboty
Tak si zajdi na koncert a třeba změníš názor co je to spřehledem zahraný.
2. 7. 2007 19:39
Kapr
Jedno z nejlepších punkových alb tohoto roku - a že sem jich jako šéfredaktor hudebního portálu měl možnost slyšet opravdu mnoho.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist