Stríbrné prívesky na Darkont.cz
21. 10. 2008

Flattus - rozhovor

HC / crossoverová kapela Flattus z Prahy započala svojí existenci někdy v roce 1996, vydala tři našláplá alba a v poslední době se prosazuje i se svým klipem Timeout. Rozhovor s nimi tady a teď, jen pro vás...
Ahoj, Flattus teď docela jede, navíc jste zaujali tím, že svou poslední desku Za stěnou prodáváte za cenu, kterou si každej určí sám. Co vás k tomu vedlo?
Hledali jsme způsob, jak dostat naší muziku k co nejvíc lidem a zároveň trochu rozvířit stojatý vody našeho hudebního průmyslu a tohle se nám zdálo jako ideální řešení. Ve světě to jako první udělali loni Radiohead, ale náš přístup je unikátní tím, že my máme cenu skutečně dobrovolnou, tzn. bez limitů, a navíc za tuhle svou cenu člověk nedostane jen MP3, jako tomu bylo u Radiohead, ale rovnou kompletní vylisovaný CD s nádhernym bookletem. To je podle nás fakt revoluční věc a navíc se nám to plně osvědčuje.

Mnoho HC kapel zpívá anglicky, proč jste si vybrali češtinu? Co říkáte na trend toho, že hodně našich kapel zpívá anglicky?
My jsme to nikdy moc neřešili. Zpívat česky nám přišlo nějak tak samozřejmý, mezi sebou přeci taky mluvíme česky, ne? :-) Ale když se někomu zpívá líp anglicky, tak proč ne..

Co vlastně znamená slovo "flattus", má to nějaký význam?
Flattus je zkomolenina latinskýho "flatus", což zahrnuje všechny významy vánku, větru - od psychologie až po medicínu. :o) Mno, ale asi každej víme, co to znamená flatuovat, ne? Prostě ležíte v posteli na břiše a levituje vám peřina a utíkaj krysy a pavouci...Nedávno jste natočili klip Timeout, kterému se nyní docela dobře daří v pořadu Pomeranč, povězte nám něco o tom...
Udělat videoklip bylo pro nás hodně důležitá záležitost, dobře víme o síle médií a televize byl nutný krok dopředu.
Natáčení probíhalo asi jako každé nátáčení něčeho na čem vám hrozně záleží a to zvratově do poslední chvíle. Všechno ale nakonec díky pohodové náladě, která mě málem stála pěvecká játra, dopadlo nad očekávání skvělě. Aspoň teda podle nás :-)
Specielně dík ještě jednou Helence za návrh scénáře a koordinaci nás všech a Michalu Skořepovi, který dokázal, že je velmi talentovaným a nadějným českým tvůrcem klipů.
PS: MTV je stále v jednání..

Bude nějaký další klip?
No jasně že bude, jen nevíme na jakou písničku a kdy:o) Až zas jednou budem mít volnej víkend jako to bylo v případě Timeoutu, tak určitě něco vznikne ;o)

Samozřejmě bychom chtěli, písniček je spousta, jen to není levná záležitost, ostatně jako celá hudební tvorba. Uvidíme co přinese Ježíšek 2009, třeba nějakého hodného strýčka sponzora..
Změnili byste dnes, s odstupem času, něco na albu Za stěnou, které vyšlo loni?
Každej muzikant by už po pár dnech odstupu natočil spoustu věcí jinak, to platí snad u všech kapel na světě. Ale na druhou stranu je to album zachycením aktuálního stavu, v jakým se ta kapela nacházela, a my si za nim naprosto stojíme.

Kde se album nahrávalo? Jak jste si to užili?
Stejně jako předchozí album Flattus z roku 2005 se točilo ve studiu Svárov s moc šikovným a talentovaným mistrem zvuku Lukášem Martinkem, jenom zpěvy se teď točily ve studiu Ygloo, za kterym stojí Majkláč z the.Switch. Vyhovovalo nám, že jsme natáčeli na známym místě, se známými lidmi a v takřka domácím prostředí. Krásný studio Svárov je navíc vybavený pro nocleh a pro nespavce na noci i playstationem :-)


75% kapely si to užilo...na Svárově...Je to dost blízko E55. Tom s náma ještě něhrál..ten si to tou dobou užíval o kousek dál...

Jak se toto album ujalo u posluchačů?
Jako škwor do ucha:oD ale jo....už jsme dělali teď v létě druhej pětisetkusovej dolis, což je na Českou undergroundovou kotlinu dobrej výkon, ne? Ohlasy na desku jsou hodně pozitivní a za poslední rok se o nás výrazně zvedl zájem, takže to nás samozřejmě těší, ale jdeme dál, nechceme přeci usnout na vavřínech :)

Přeci jen už uplynul více jak rok od vydání alba "Za stěnou", nepřemýšlíte už o tom udělat nějakou další desku?
Jo jo, přemýšlíme....ano....jo...bolí to...

Jak připravujete materiál na novou desku? Najednou nebo postupně,...?
Na novym materiálu pracujeme neustále, každý sám nebo dohromady s kapelou, je to různý. Každej se snaží něco udělat, ale Dan to nakonec zcenzuruje a nemáme nic :-) Každopádně nová deska by se mohla nahrávat během příštího léta a už teď můžem prozradit, že bude možná hodně překvapivá.

Máte už za sebou tři vydaná alba. Vaše druhé album s názvem Flattus jste uvolnili volně ke stažení z internetu, proč toto rozhodnutí?
No jasně...je to současný trend a stejně už jsme všechny vyprodali. A takhle se naše muzika může dostat snad ke každýmu, kdo má interet či alespoň pije rád kafe v internetovém prostředí.
Evidujete si, kolik lidí si desku Flattus již stáhlo? Plánujete časem uvolnit ke stažení také album Za stěnou?
Ne, tyhle čísla fakt nemáme, i když nějak by se to asi zjistit dalo... Jinak album Za stěnou ještě i vzhledem k unikátním podmínkám, za jakých ho prodáváme, k downloadu nedáváme, ale neni vyloučený, že se to někdy stane.

Máte za sebou řadu odehraných koncertů, vystupujete poměrně často... Chtěli by jste ještě více? Baví vás to hrát často?
Čim víc, tim líp...A vzhledem k tomu, že honoráře fakt nejsou zrovna vysoký, tak to musíme vyvažovat naší láskou k muzice:oD

Kde vlastně máte internetové stránky a co na nich mohou internetoví návštěvníci najít?
Je to www.flattus.cz a je tam o kapele snad všechno (možná kromě Jirkova domácího porna). Jinak přikládáme velkej důraz taky našemu profilu na čim dál tim oblíbenějšímu a skvělejšímu serveru Bandzone.cz, kterej se snažíme pravidelně aktualizovat a vůbec různě vylepšovat.
Co plánujete do blízkého budoucna?
Jirka děti, Dan svatbu, Tomáš neplánuje, je to podpantoflák...A Jakub to má vyřešený...

Jak často zkoušíte?
Pořád a neúspěšeně...teda co se holek týče.... :-)

Co vás na muzice absolutně nebaví? A co vás na ní nejvíc baví?
Nebaví nás, když je to psychicky moc narychlo, to pak občas nemáme chuť hrát :-) Ne vážně, nebaví nás snad jenom to, že lidi poslední dobou tak nějak přestávají chodit na živý hraní, tak snad se doba, kdy seriály byly jen formou komixu, zase vrátí :) Na druhou stranu nás nejvíc baví, když pak na nás přijdou a je tam ta energie rotující mezi náma a lidma

Které ze svých songů máte nejraději? Je nějaká písnička na níž se v tomto směru shodne celá kapela?
Za Stěnou...ale ta se holt nevešla na album... :-)

Co by jste vzkázali našim čtenářům?
Lav end pís


Autor článku: David Havlíček  Související články:  Komentáře:

25. 10. 2008 14:22
Verča bez trika | WampyraGoth@seznam.cz
Flattus jsou ti nej a nemaj chybu. Každej, kdo si je poslechne, tak se mu musej líbit. Maj svůj styl a ten jim nikdo nevezme. Jsou prostě originální a jedineční:-)

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist