Reklama
5. 9. 2006

Fourth Face - Ta dřina je pro vás

Rozhovor s kapelou Fourth Face, která se stala letos vítězem třetího ročníku vyhledávací souteže kapel - Česká Rocková Liga.


Kdy a jak kapela fourth face vznikla?
Kapela Fourth Face vznikla na podzim r. 1994. V té době jsme neměli zkušebnu ani příliš kvalitní technickou výbavu, takže dalších několik měsíců jsme řešili veskrze existenční a finanční problémy, než jsme se úplně postavili na vlastní nohy. První významnější koncerty proběly už v půli roku 2005. Základním impulsem pro vznik FF byl tehdejší rozpad dvou poměrně kultovních punk-coreových formací Svobodnýho Slova a Stresu. Z původní pětice členů dosud v kapele působí Inci a Milford.

Jaké byly začátky kapely? Byly spojeny s nadšením, trémou?
Nadšení bylo samozřejmě obrovské, tréma šla, myslím, dost mimo nás. Jednak už polovina osazenstva kapely měla spoustu hudebních i koncertních aktivit za sebou, navíc od počátku byl náš přístup skutečně dravý, plný latentních emocí, vysokého nasazení a energie, vstupem na pódium tudíž okamžitě jakékoliv zábrany padaly.

Jak jste pojali název FOURTH FACE?
Prvopočáteční filosofie kapely se tenkrát zaobírala mj. otázkami násilí na zvířatech, veganství, extremismem apod., a tak jsme tehdy všichni přijali pojem čtvrté tváře jako jakéhosi symbolu, apelujícího na všechna tabu, na všechny bolestivě skrývané obrazy reality, na něž jsme měli chuť poukazovat a o kterých jsme chtěli mluvit. Dále se filosofie kapely mírně změnila a začala se ubírat méně ortodoxním směrem, avšak ten původní záměr odkrývat masku z tváře mnohým skutečnostem zůstal zachován a stejně silně jej vnímáme i dnes.

Jak byste svoji hudbu charakterizovali?
Cross-core, cross-over, nu-core, nu-metal, Inci říká “mazec s něhou”. Naší snahou je vytvářet tvrdou, ale moderní hudbu s kořeny hardcoru a crossoveru, s prvky jiných netradičních hudebních stylů (jako např. hip-hop, pop, industry…)

Jaká je aktuální sestava skupiny?
Inci – distortion vocal, ZBK – cool vocal, Milford – drums, J.T. – guitar no.1, Dejf – guitar no.2, Tom – bass (management – Iva Boková).

Jak často zkoušíte? kde máte zkušebnu?
Zkoušky probíhají nepravidelně, většinou 1 – 2x týdně, vzhledem k téměř nepřetržitému víkendovému koncertování jde o poměrně náročný hudební režim. Zkoušíme v Praze.

Máte představu kolik FOURTH FACE od svého vzniku odehráli akcí?
FF živě účinkují od podzimu 1994. Není zavedena žádná objektivní statistika, ale při zprůměrované skutečnosti, že ročně FF absolvují kolem 60ti live akcí, se výsledné číslo blíží tisícovce!

Jak se kapele aktuálně vede? Co je nového?
Poslední (a pevně věříme, že dlouhodobě stabilní) sestava přinesla maximum pozitiv a kladů, díky kterým se kapela zocelila, jednotně vykazuje velký tvůrčí rozmach a dokonale se stmelila také po stránce lidské. Do řad FF přibyla nová manažerka. Do rotace byl vypuštěn nový klip ke skladbě Requiem. Momentálně se pracuje na materiálu pro nové album, nadále se koncertuje, připravuje se multimediální CD a spousta dalších novinek…

Máte ve svém repertoáru nějaké nejoblíbenější skladby? Které to jsou?
Jasně, myslím, že každý z nás má určité blízké vazby k některým songům, obecně bych řekl, že mezi favorizované kousky patří např. Nadoraz, Nekonečná Agonie, Requiem a jak tomu většinou bývá - všechny horké novinky.

Existuje nějaká cizí skladba, kterou byste třeba v budoucnu rádi předělali a zařadili do repertoáru na nové album?
Už se stalo, minulý rok jsme si vzali na mušku někdejší diskotékový hit 80. let “Take on me” od skvělých norských A-ha. Zmíněný cover je obsažen na posledním albu Analogy. Výhledově zvažujeme další podobnou záležitost (zatím nás napadli třeba Depeche Mode, Alphaville, atp.). Každopádně uvidíme ;o)

Jaké jsou odezvy posluchačů na vaše zatím poslední album ANALOGY z roku 2005?
Odezvy jsou stále víceméně kladné. Samozřejmě se čas od času ozvou i fanoušci, kteří si oblíbili naši rannější tvorbu, ovlivněnou přímočarejší old schoolovu vlnou, kteří mají problém s čistými pasážemi, melodikou nebo vlivy jiných hudebních směrů, nicméně FF se přirozeně hudebně vyvíjejí a snaží produkovat pestrou a variabilní hudební odnož. Jestliže bylo naše první CD “Bad times” rize hardcoreové, druhé CD “Tváří v tvář” už neslo významné znaky crossoveru, album Analogy je, z mého pohledu, velmi experimentální a melodické, další řadové album míníme posunout zase malinko jinam.

Připravujete aktuálně nové album? Skládáte nové písničky?
Ano, jak už jsem naznačil, připravujeme postupně nový materiál, který by se měl objevit na novém albu na jaře 2007. Některé novinky už jsou dokonce nahrané, další budou postupně přibývat. V rámci aktuální promo prezentace jsme prozatím představili pilotní singl (zmíněný song Requiem), který byl nedávno premiérově odvysílán na hudební TV Očko a je volně ke stažení na našich internetových stránkách.

Jak připravujete materiál na novou desku? Najednou nebo postupně?
Materiál, jak už zaznělo, připravujeme postupně a hlavně s rozvahou. Pro důslednější studiové zpracování jednotlivých skladeb a celkovou variabilní hudební podobu, nahráváme nové skladby průběžně, v několika sjednaných měsíčních etapách. Finální mix a mastering nakonec proběhne najednou, s určitým časovým odstupem.

Dost koncertujete, baví vás to ještě? Kde to máte při ton vandrování po našem území nejraději? Tak to každopádně! Koncertování a potažmo vandrování po vlastech českých (i těch ostatních) nás neustále naplňuje a baví. Je to do určité miry životní styl, způsob seberealizace a v neposlední řadě relaxace. Nikdo z nás si asi nedovede představit týden bez jakýchkoliv hudebních aktivit. Byl by to pro nás hrozný pád do šedivého, stereotepního konzumního režimu. Jakmile se jeden víkend nehraje, hned to každému z nás začíná chybět a dostavuje se absťák. Říká se jiný kraj, jiný mrav, a to platí i pro hudební dění v různých zeměpisných šířkách. Rádi jezdíme hrát na Moravu a do jižních Čech, ale samozřejmě se snažíme oslovit publikum v co největší míře, kdekoliv... :)

Kde vás bude v nejbližší době možno vidět?
Zajímavých akcí je spousta, doporučuji navštívit naše internetové stránky www.4thface.com, kde v sekci “koncerty” pravidelně aktualizujeme veškeré potvrzené koncerty. Zmíním se alespoň o dvou blízkých a pro nás poměrně významných akcích, jimiž jsou: Rock Cafe (Praha) 15/9, kde vystoupíme společně s crossoverovými Nonsence a plánovaná párty (samozřejmě spojená s naším vystoupením) dne 11/11 v žižkovském klubu Kain, kde oslavíme 11 let vzniku naší family. Nebude chybět ani special guest a kvalitní support v podobě sokolovských neopunkových Eternal Fire.

Jakou muziku máte nejraději? A kdybych se zeptal, kteří interpreti vás nejvíce ovlivnili - co vás napadne?
Tohle je velmi individuální dotaz. Každý z nás je dosti jiná osobnost, což souvisí i s tou muzikou. Inci je starý pardál odkojený původní punkovou vlnou 80. let, který má rád hlavně klasický hard core a jeho nejrůznější mutace, ale co já vím, s oblibou si vychutná i archivní pecky od Alphaville nebo The Cure. ZBK miluje Depeche Mode, Stinga, Seala, z tvrdšího soudku: Korn, Faith No More, Tomahawk, Mr. Bungle, Limp Bizkit, Linkin Park, Static-X, Killswitch Engage, Clawfinger a mnoho dalších. J.T. je nekompromisní příznivec tvrdého rifového metalu a progresivních metal-coreových formací (Fear Factory, Mushroomhead, Pantera, Slayer, ad.), Tom s Dejfem preferují nejrůznější instrumentální individualisty, kvalitní nekomerční pop a taky prioritně tvrdou cross-coreovou scénu. Mám-li se zmínit o sobě, je toho také nepočítaně - de facto od postmoderních, klidných formací typu Vangelise, Jeana Michaela Jarreho, Mikea Oldfielda a Yanniho, přes melodičtější popové harcovníky (typu Suzan Hoff, Thomas Anders, Phil Collins, aj.), poslední dobou mě baví Coldplay, Kean, nebo třeba Air... Samozřejmě nejvíce toho je z našeho příbuzného tvrdšího ranku (a tady bych to podtrhl kolektivně): Stuck MOJO, Biohazard, Machine Head, Soulfly, Sevendust, Disturbed, Korn, Ill Nino, Spineshank, Limp Bizkit, a spousty dalších...

Co připravujete do budoucna?
Prioritou je zmíněné nové album. Pracujeme na nových skladbách a postupně je zařazujeme do našeho playlistu. V současnosti jsme společnými silami dali dohromady nové logo, pracujeme na návrzích nových plakátů, připravuje se realizace multimediálního CD, plánují a sjednávají se nové termíny koncertů... Do budoucna míníme představit nový klip a vlastně začínáme uvažovat i o vydání DVD, které by fanouškům naservírovalo nejen akční záběry z živých akcí, ale ve velké míře také záběry z backstage, snímky z cestování a soukromí... K výrobě připravujeme samolepky, nášivky a trika. Plánů je už nyní požehnaně ale nepředbíhejme :)

Kde máte internetové stránky a co vše je možno na nich nalézt?
Oficiální internetové stránky jsou www.4thface.com a lze na nich nalézt vše podstatné, co se naší formace týká. To znamená ucelenou rozsegmentovanou biografii, kompletní diskografii, termíny koncertů a info o ostatních akcích souvisejících s činností FF, obsáhlé fotoalbum rozdělené do několika galerií, profily jednotlivých členů kapely s přílohou soukromých fotografií, kompletní textovou přílohu, sekci mp3 a video, kde jsou ke stažení ukázky ze všech našich CD, e-shop, kde si fanoušci mohou objednat naše CD a trička, sekci odkazy, kde nabízíme linky na spřízněné hudební formace, plus mnoho dalších novinek. Základní info + veškeré termíny našich akcí lze shlédnout taktéž na www.bandzone.cz

Co byste vzkázali našim čtenářům?
Že si vážíme jejich zájmu o současné dění v oblasti tuzemské “Hard and Heavy”. Je všeobecně známo, že veškeré komerčně stravitelnější, naškrobené, méně kontroverzní hudební počiny, mají u nás pro svůj rozvoj mnohem úrodnější půdu a mnohem kvalitnější mediální podporu. Vážíme si všech fanoušků, kteří jsou nám nakloněni, podporují nás, chodí na naše koncerty, zajímají se o naše desky, naše názory. Chováme hluboký respekt ke všem, kdož se (jakkoliv) v oblastí tuzemské tvrdé hudební scény angažují, držíme pěsti všem spřízněným formacím cestujícím s námi na jedné palubě. Ze stejného důvodu děkujeme veškerým médiím, která nejsou omezena pouze jediným “úzkoprofilovým” hudebním produktem... Zkrátka: Díky všem, kdo jste na naší straně, ta dřina je pro vás a stojí za to...
Za 4th Face.... MILFORD*

Díky za rozhovor.


Autor článku: David Havlíček  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

4. 10. 2008 17:00
Šárka
Fourth face je moc dobrá skupina....Dobře se sněma kecá a mám je ráda jsou moc fajn!!!Jen tak dál...
6. 12. 2007 15:39
dohny
nej kapele upne gooooood
5. 9. 2007 16:02
enina
heeej huustýýýý
3. 8. 2007 14:38
Rot
uplny majstri...fakt good :)
10. 5. 2007 08:41
Andy
jo suproví jsou
30. 1. 2007 19:36
4th face je nej hard core co sem kdy slyšel !!!!
21. 9. 2006 08:40
dobrý už sem to našla
21. 9. 2006 08:31
zduř tu bulwajs,poprwé sem wás slyšela na cédu u svý kámošky a hned mi ho smahla páč ste super.nažiwo ste ale lepčí na Rock foru ste to fakt wohulili.jen se chci zeptat gde najdu waše nowý cédo wo kterým ste tam mluwili...
21. 9. 2006 07:45
Já je prostě žeru!!!!! I love Fourth Face!!!! protože hrdlo se zalyká, duše se zamyká, exploze emocí - destrukce,panika!!!!
12. 9. 2006 21:05
Rammik+
Fourth Face is The Best - Fourth Face for Ever
12. 9. 2006 16:51
cs_Luk_x
Trocha hardcoru nikdy neuškodí:)

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist