Stríbrné prívesky na Darkont.cz
5. 11. 2007

Free Fall - Garden Of Depression

Tak a máme tady další objev z hájenství vydavatelství Redblack. Je to až neuvěřitelné, jaký má tato firma čich na talenty, protože Free Fall jsou dalšími z řady velmi kvalitních kapel a mohou se směle přiřadit po bok hlavních koní této stáje.

Free Fall hrají na svém debutovém album moderní metal s ženským vokálem (nechce se mi psát gothic metal, protože tento termín je dnes zprofanován značně nechutným a komerčním způsobem) a tímto přesně odpovídají zaměření Reblacku z posledních let a to sice trendu opravdu kvalitních seskupení s osobitou atmosférou jako jsou Memoria, Dying Passion a především jedineční Silent Stream Of Godless Elegy. Byť tento žánr není tak úplně mým šálkem čaje (hlavně ženské vokály v tvrdé muzice moc nemusím), musím ocenit nepopiratelnou kvalitu těchto seskupení. Všechny kladné prvky těchto Redblackovských kapel jsou ke slyšení i u Free Fall a to hned v úvodní věci „Reality“. Výborná hitovka s fungujícím propojením ženského a mužského zpěvu a povedeným refrénem s chytlavou elektronikou na pozadí. Už v této skladbě vybalí Free Fall všechny své triumfy a vám bude hned jasné, že půjde o další poctivě připravenou desku bez komplexu české malosti. „Final Race“ pak nejvíce připomíná již zmíněné Silent Stream Of Godless Elegy a to především úvodním epickým riffem, dominantním ženským zpěvem a mocným refrénem. „Your Undying Desire“ je další výborná skladba, oplývající stejnými pozitivními atributy, které jsem zmínil již u úvodní písně alba. Pod temně romantickým názvem „Red Roses (In The Dark)“ se skrývá pěkná balada s nádherným melancholickým klavírem a tesknou atmosférou. Finské romantiky H.I.M. pak kytarovými vyhrávkami, rytmem i celkovou atmosférou evokuje skladba „Primal Sin“. Předposlední „In Shadows Of All The Extinct“ se zas pro změnu nese v duchu industriálního metalu v duchu Rammstein. Mám na mysli především dusající rytmus a kytarové riffy vykazující strojové postupy jejich rannějšího období. Dobrou a velmi propracovanou skladbou na závěr je potom „99 Tears“, která v některých pasážích připomene až samotné Tool na svém posledním albu „10 000 Days“, a to atributy typickými právě pro tuto desku: space kytarou, temnou basovou linkou a nenápadnými etno bubínky.

Jak sami vidíte, rozhodně nejde o nějaký tupý gothic rock o dvou riffech a zmalované slepičce za mikrofonem, škála inspiračních zdrojů kapely je opravdu velmi rozmanitá. Kdo by to byl do té původně post grungeové kapely řekl. Nejdůležitější ovšem je, že kromě zmíněných skladeb, které nějakým způsobem vyčnívají, nepředstavuje zbytek alba pouhou vatu, ale vyvážený a kompaktní materiál, a který svou kvalitou výrazně nekolísá, což rozhodně bývá problém prvních desek nezkušených mladých umělců. I když, co se týče mozku kapely – baskytaristy a zpěváka Jindry Hráčka – to zas tak neplatí, neb ten jako jediný pamatuje začátky kapely datující se až do poloviny 90týh let. Jeho podmanivý hluboký hlas, který svou barvou připomíná Mike Pattona (Faith No More), střídající se s ženským vokálem Moniky Burdové, patří k hlavním kladům desky a těch několik málo písní na albu, kde se vyskytují oba vokály, patří díky své barvitosti k jeho vrcholům. Hlas Moniky ale na druhou stranu sice je příjemný, nicméně o nějaké výraznosti nebo jedinečnosti se zase mluvit nedá. Prostě standardní kvalitní vokál dobře padnoucí do tohoto stylového ranku, ale nic navíc.

To je ale v podstatě jediné mínus, vyložené chyby na desce budete hledat marně, protože jde o kompaktní nahrávku sehrané party sázející na atmosféru (dobarvuje ji i graficky velmi povedený booklet, škoda jen absence kompletních textů) a silné refrény, vše pochopitelně zabalené ve výborném zvukovém hávu (jak je ostatně u Redblacku dobrým zvykem) a nedivím se, že už nyní kapela hraje na velkých tuzemských festivalech typu Masters Of Rock nebo Basinfirefest. Teď už jen zbývá posunout se na nich do atraktivnějších hracích časů a k tomu má kapela našlápnuto velmi slušně.


Interpret:Free Fall
Album:Garden Of Depression
Počet stop:10
Délka:45:17
Rok vydání:2007
Seznam skladeb:1) Reality
2) Living In The Mistake
3) Jester's Smile
4) Final Race
5) Your Undying Desire
6) Close My Eyes
7) Red Roses (In The Dark)
8) Primal Sin
9) In Shadows Of All The Extinct
10) 99 Tears


Autor článku: Viper  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist