Stríbrné prívesky na Darkont.cz
26. 3. 2017

Furie na scéně - rozhovor

Dámské hudební uskupení Furie se nám zde na stránkách Rockmag.cz rozhodl představit pomocí poměrně rozsáhlejšího rozhovoru náš aktuálně asi hlavní rozhovorář Zdeněk Svoboda. Tak se pojďme na ty Furie podívat...


 

Už název mnohé napovídá, jde o ženy tedy female group, co má hvězdné obsazení.

Ahoj děvčata? Teď nevím jestli to je správné oslovení..

 

M.: Ahoj.... tak jsme čtyři starší holky, tedy jak říkáš „female group“, to sedí. Přesto prvoplánově na tuhle skutečnost naši existenci nestavíme. Za sebe řeknu, že muzika buď dobrá a nebo špatná. Je lhostejno, mají-li to na triku ženy či muži. Jsme prostě parta českých rockerech. A jestli „hvězdné obsazení“?? :))) To asi ne, ale nejde upřít že máme nejedna pár let praxi a nejspíš tedy pár rockfans třeba naše jména už někdy někde slyšel...... a tohle asi je naše malé plus při startu. Ale je to dvousečné, na startu nás to může trochu svazovat zodpovědností a očekáváním od fanoušků. Snad je, ani sebe, nezklameme. Jdem do toho po hlavě.

 


 

Trochu jsem sledoval hodně z povzdálí vznik kapely. Jestli se nemýlím, tak to začalo úplně neviněn setkáním Mondi s Dášou u kávy?

 

M.: Vidíš, a kafe jsme si vypily až později. První kontakt byl s Dášou náhodně na sociální síti.... tehdy se tam probírala kapela STROMBOLI, kteropu jsem loni v září zažila naživo po 30ti letech ;) Když jsem zjistila kdo mi to tam píše (byla jsem svého času velkou fanynkou někdejších KSICTIES) tak jsme si domluvily setkání a nad tou pověstnou kávou a spoustou výstřižků a fotek u Dáši doma, padla z ničeho nic myšlenka nějak začít muziku dělat spolu.

 

D.: Nejdřív jsme si s Monikou hodně psaly, pak probíhaly hodinové telefonáty – roky jsem se s nikým nebavila tak intenzivně o muzice jako s ní.No a naše první opravdové setkání bylo vlastně na jednom skvělém představení RockOpery Praha. Na návštěvu ke mně domů přijela až po té.

Ani to nešlo jinak, musely jsme si spolu prostě zahrát.

 

 

 

Byli jste 2, zbývalo doplnit team, měli jste jasno, koho chcete do party?

 

M.: Tak tohle asi přesně řekne Dáša. Hodiny jsme po telefonu probíraly jména......... naše Táňa byla mezi těmi v hledáčku...... a osud to zaonačil tak, že jsme se prostě potkaly ve správný čas. Je to naše zlato, zkušená zpěvačka s profi projevem a především třeštiprdlo přesně na naší vlně!!! Od první minuty bylo zřejmé že je to naše zlato!!!
V hledání basačky to bylo složitější...... Jarka Doksanská, která to s námi pomáhala zakládat a byla velikou oporou v organizaci, zázemí i prvních partech, na nás neměla čas. Tedy jsme hledaly....... a že jsme našly Wendy, to je zásluhou dobrých přátel. Jestli se nepletu, tak i ty, Zdendo, jsi nám na Wendy dal tip!! A tenhle tip na tuhle Paní basačku přišel ještě i z jiných stran....... a ona nechtěla. Ale nakonec souhlasila a myslím že nelituje :) Platí o ní to co si myslím o Táňe.... je to přesně ten člověk do party! Jsme prostě klikařky.... být na jedné vlně jako parta je v muzice nejvíc!

 

D.:Táňu znám z doby, kdy začínala zpívat v kapele Sunbeach a já hrála v Ksichties. Mezi tím, co já 16 let nehrála vůbec, tak se z Táni stala super Janis Joplin zpěvačka. Neviděly jsme se opravdu roky. A s Jarkou jsem kdysi hrála v kapele Pára, když nám bylo dvacet - opět nádherné setkání po letech. Obě holky řekly ano a tak se začalo zkoušet u Jarči ve zkušebně a FURIE byly na světě. No bohužel ani letité kamarádství nedokázalo ovlivnit to, že Jarka nestíhala hrát zároveň ve své kapele a s námi.

Začalo intenzivní hledání nové basandy a jak říká Monďa více lidí nám dalo tip na jednu skromnou ženskou a tou je již teď naše nejmladší Furie Wendy.

 

 

Co je na prvním místě, když se dává takhle kapela dohromady, aby jste si rozuměli lidsky nebo hudebně či je hráčská virtuozita na prvním místě?

M.: Určitý um a zvládnutí nástroje, nebo zkušenosti, to se už asi v našem věku čeká. Nemyslím že bychom byly, nebo chtěly být virtuozky, chceme být kompaktní kapelou co šlape, baví lidi a baví sebe. Je hodně fajn, když kapela je zároveň i partou lidí na stejné vlně, nikdo se nesnaží vyčnívat a všichni mají zápal a stejnou myšlenku. To je pak hodně pohoda... a ta se přenáší i do lidí a je to taková ta přidaná hodnota co může kapele u posluchačů hodně pomoct.

 

D.:Musím s Monikou jen souhlasit. Jo za mlada jsem chtěla být super kytaristkou a cvičila několik hodin každý den. Dneska chci hrát pohodovej bigbeat s pohodovejma ženskejma a mít pohodové publikum.

 

T.: Já ze své zkušenosti můžu říct, že pokud si členové kapely rozumí i v soukromí, je to pak vidět i na pódiu.To pak pobavíme i samy sebe i lidi na koncertech.... A vypadá to, že se nám to krásně sešlo a že si to naši fans užijou, jak se patří .... bude sranda....   

 

Zpočátku jste měli záskok na basu, ale teď jste kompletní, takže jaká je finální sestava?

M.: jasně... o Jarce Doksanské už byla řeč výše....... byla v samém začátku s náma, ale má své hudební i privátní závazky které respektujeme a tedy Jarce patří za všechno nehynoucí sláva a titul Čestná FURIE :)
Teď jsme komplet a doufáme že napořád (y)


 

D.: Je to tak, jsme koplet, takže oficiálně : bicí Monika Monďa Andělová, kytara Dáša Šťastná, zpěv TáňaMáňa Poláčková a basa Wendy Vendula Vávrová.

 

Trochu mi vrtá hlavou hudební směr, kam se ubírají Fúrie. Když se podívám na minulé uskupení, kde jste působily, není to úplně jednoznačný. Vidím vzory jako IRON MAIDEN ,na druhou stranu PANIKU. Co tedy uslyšíme od Furií?

D.: Paniku vynech, tam jsem před X lety jen opravdu krátce hostovala a i když to byla nezapomenutelná zkušenost a tyhle ženský dělaj muziku fakt dobře, tak já fandím směru podstatně rockovějšímu.

Furie je prostě bigbeatová kapela, nijak bych to moc neškatulkovala.Jedna písnička bude měkčí, druhá tvrdší, a tak.

 

M.: Vidíš a to je dobrá otázka...CO uslyšíš :)) Každá z nás má maličko jiné zkušenosti a vzory. Ale tvoříme spolu, tedy se tam promítne lecos. Charakterizovat to bude asi těžké........

 

Basa tvrdí muziku. Tady u vás je v podání Wendy, která je, dá se říct, benjamínek kapely. Jaké to je nastoupit mezi zkušené profesionály?

 

W.: Je to ohromná výzva.

Přiznám se, že nabídku do kapely jsem přijala až na podruhé. Po mnoha leté pauze jsem si nebyla jistá zda do toho jít.

Pak mně oslovila Jarka Doksanská, která mně pozvala na zkoušku, ať se příjdu alespoň podívat...no a na další zkoušku už jsem přijela s baskytarou.

Holky jsou naprosto úžasné a moc si rozumíe nejenom po hudební stránce, ale i osobní.

M.: Je to hrozně talentovaná holka, strašně veselý a přitom skromný člověk....... nicméně během vteřiny zapadla do party a maká naplno.......je to naše Wendy! A víš co je pikantní??? My ji tehdy u Jarky ve zkušebně přijaly ještě dřív než jsme ji viděly s basovkou, nebo snad slyšely hrát. Instinkt a mezilidská chemie... bylo to tam.

 

I když tvoje basa není jediná v domácnosti a pro radu taktéž...

 

W.: Jj, je to tak. Můj přítel Milan „Bogo“ Lebeda je baskytarista kapely Pumpa. Jsme prostě taková basová rodinka.

 

Repertoár je čistě autorský nebo jste sáhli i jinam mezi nějaké zaručené pecky?

 

D.:Naše kapela je a bude hlavně kapelou autorskou s vlastníma písničkama. Pár převzatých taky zahrajem, ale jen proto, že nás baví a zahrajem je po svém.

 

T.: Preferujeme vlastní songy, ale už jsme nacvičily i dvě "převzatky".  

 

Jak máte nastavené autorství textu a muziky? Kdo je autorem nebo to vzniká až na zkoušce?

 

D.:Dost písniček vzniká z mých kytarových nápadů, nejsem ale výhradní autor. Prostě donesu základ, zahraju to holkám a každá si dosadí svůj nástroj, když to náhodou není ono, řeknem si nějakou představu a pilujem než jsou všichni spokojený. Pěvecké linky si dělá Táňa sama, aby to sedlo na její hlas. Takže hezky pěkně spolupráce nás všech. Text někdy napíše Táňa, jindy já, máme nabídku i externího textaře, kterou třeba časem využijem, Uvidíme.

T.: Přesně!! Většinu písní skládá Dáša a na mě je tvořit zpěvové linky a  snažím se i o textování skladeb. A to pěkně dokreslují Monča na bicí a Wendy na basičku   

 

Mondo v uplynulých letech jsi hrála ve dvou, třech kapelách najednou. Postupně jsi z nich odešla a naplno se věnuješ jen Fúriím, nechybí ti ten kolotoč?

M.: Ne nechybí :) Spíš naopak, kolotoč mi chyběl.... nějak se to na můj vkus točilo pomalu.Jen uvedu na pravou míru, že jsem hrála chvílemi jen ve dvou kapelách. Nejsem ten typ, co se dokáže naplno věnovat, navíc při zaměstnání, spoustě projektů naráz. Je to sice obvyklá muzikantská praxe, ale já to tak nemám.Protože poslední roky své kariéry hraju vždy autorskou muziku, tak by mi přišlo nelogické dělit svoje síly a invence do vícero, možná i konkurenčních, věcí.


To co se mi děje teď s FURIEma je hodně správně. Pohodička, přátelství, stejný zápal i stejné ideály a očekávání. Paradoxně jsem v předchozích kapelách (až na vyjímky) měla možná větší stres, ale menší kolotoč a porozumění, než te´d. A já potřebuji ten šrumec...... V propoceném tričku s úklonou vstávám od bubnů a jsem nejšťastnější, když koukám do tváří těch co jsme je ten večer bavili. Já chci hrát hodně... musím hrát hodně.... mám na to návyk ;)

 

Když to vezmu zpětně tak to není tak dlouhá doba co jste vznikli a doba zkoušení je ještě kratší a už vás čeká první vystoupení

 

D.:Ano, první zkouška proběhla 27.12.2016. Celkově nás opravdu dost mile překvapilo, jak rychle se rozkřiklo, že FURIE existují. Najednou dokonce začaly chodit nabídky a my musely chtě nechtě pár z nich dokonce odmítnout, a fakt nás to moc mrzí a tímto se omlouváme, ale byť se snažíme dát repertoár do kupy, co nejrychleji, nemůžem to uspěchat.Děkujeme za pochopení.

Takže první krátké vystoupení bude již 18.5.v Modré Vopici. Pozvaly nás brněnské holky Loretty a my se moc moc těšíme.

M.: Plánovaly jsme začít až někdy v srpnu, ale osud a asi i očekávání mnohých nás nahlodaly. Přišly nějaké nabídky, jak říká Dáša, které jsme musely s velkým díkem odmítnout (třeba MDŽ ve Wagonu) ale květen už jsme po vnitrokapelní dohodě vzaly, byť ještě asi nezahrajeme víc než půlhodinku. Ale prubneme si to společně na stage, navíc v dobré společnosti.... a pak víš jak se říká: Půlhodina na scéně je víc než půlden ve zkušebně!! A tak to bereme. Je to taková premiérová předpremiéra :)

T.: Já se na naše první vystoupení fakt těším   Ale musíme hodně zkoušet, ať to pořádně šlape a 18.5. natrhneme lidem bubínky!

 


S Lorettou, zdá se, že se nevidíte naposledy...

 

D.: Ano, zdá se, že budem s Lorettama spolupracovat a zúčasníme se více akcí v rámci chystaného turné letošního ročníku Babskýho Rockfestu, který holky jezdily již v loňském roce.Holky díky.

M: Tak tak.... když jsem se v listopadu 2016 šla osobně podívat na Babskej rockfest u nás v Kolíně a seznámila se tam osobně nejen s Darjou a spol, ale i s jejich manažerem Jirkou, netušila jsem co se tím vlastně nastartuje :)

 

Jaké plány máte do budoucna?

 

D.: Samozřejmě, co nejvíce koncertovat, něco nahrát, získat co nejvíce spřízněných duší a hlavně, aby se naši fanoušci bavili stejně tak skvěle jako se naší muzikou bavíme my FURIE!
M.: To je slovo šéfky (y) Já jen dodám, že náš tým není komplet, když se najde schopný člověk co by náš management vzal pod svá křídla, bylo by radosti ještě víc. A ani dopravu nemáme koncepčně vyřešenou, takže takový nadšený chlápek s dodávkou pro čtyři FURIE by se šiknul ;) Víc hraní, víc muziky a to se rovná víc radosti! Jak prosté :)

T.: Budoucnost je daleko, ......   

Prostě hráááát a hráááát až se z nás bude kouřit   

 

 

Kde budou mít místo Fúrie festivaly, klubová scéna nebo se nebráníte žádným nabídkám?

 

T.: Já myslím, že hlavně fesťáky, kluby a vlastně všude, kde to bude fajn hraní.... 

 

D.:Ano, naším cílem je klubové hraní a festivaly. Pokud bude zajímavá nabídka na koncert v rámci např.městských slavností atd., tak také neodmítnem.

M.: A určitě i nějací motorkáři..... víš jak... „Holky a mašiny“ ….. i takové akce asi budou, o něčem už se i konkrétně jedná.

 

 

Takže ahoj a v Modrý Opici 18.5 nebo někde jinde na viděnou a díky za rozhovor...

Jooo, rock on forever   

 

Taky děkujem za rozhovor a ahoj všem vaše FURIE

 

 


Autor článku: zdenek svoboda


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist