Stríbrné prívesky na Darkont.cz
13. 1. 2017

Grog - rozhovor

Rocková kapela Grog z Bohumína se na hudební scéně pohybuje už nějaký ten pátek. Nedávno vydali páté řadové album "Mona Lisa ze Stodolní" a tak jsme si o něm popovídali (a nejen o něm)... Za kapelu odpovídal Martin Sitek.


S kapelou jste vloni vydali páté řadové album "Mona Lisa ze Stodolní". Kdy a kde bylo pokřtěno? Jak křest probíhal? 

 

Album jsme křtili v našem „rodném“ městě Bohumíně. Máme zde spoustu věrných fanoušků, kteří nás již 22 let podporují a tak jsme křest ani nemohli udělat jinde. Křtili jsme v rámci našeho koncertu na Bohumínských pivních slavnostech 13. srpna 2016. Pivní slavnosti v Bohumíně jsou tradiční akce, která je každoročně navštěvovaná několika tisíci posluchači, čepují se stovky různých druhů piv, takže parádní atmosféra, ideální pro takovou významnou událost, jakou je křest rockového CD. Navíc byl tento datum pro nás symbolický, protože přesně na den před 22 lety kousek odsud Grog odehrál úplně první veřejné vystoupení. Krásně se vzpomínalo. Kmotry jsme měli dva. Rockovou zpěvačku Moniku Agrebi a kytaristu Andonise Civopulose. Nebyla to náhoda, že jsme si vybrali právě tyto muzikanty. Oba hostují na našem novém albu. Andonis se ujal některých kytarových partů a Monika si zazpívala duet „Dál mizím s tebou“ společně s Daliborem. Mám radost z toho, že se nám podařilo oba dostat na náš křest i přes jejich značné pracovní vytížení. Do posledního okamžiku jsme nevěděli, zda se jim podaří dorazit, takže my už jsme hráli náš koncertní set a teprve až jsem asi při čtvrté skladbě zahlédl pod pódiem Moniku a Andonise, ulevilo se mi, že to asi fakt klapne. Perfektní bylo, že nejen že nám pokřtili naše CD, ale Monika s Daliborem zazpívali svůj duet a Andonis si s námi střihl šest našich songů. Takže posluchači měli jedinečnou příležitost vidět tuto kytarovou legendu společně s Grogem na jednom pódiu. Parádně jsme si to užili, a to hlavně díky našim fanouškům, kteří vytvořili nezapomenutelnou atmosféru.


 

Jak se albu vede? Jaké jsou ohlasy lidí na toto CD?

 

Co se týká ohlasů na CD, tak jsem ještě nezaznamenal negativní reakci. Mám radost z toho, že se objevily velmi pochvalné recenze na naše nové CD v hudebních časopisech a na hudebních portálech, máme kladné ohlasy od našich fanoušků i ze zahraničí. Album je pestré, takže každý si tam najde tu svou oblíbenou skladbu. Jediný, od koho jsem slyšel kritiku, jsou muzikanti z kapely, ale tak je to vždycky. Něco natočíš a vydáš a už víš, jak bys to teď udělal jinak a líp. To tě posouvá dál.


 

Jak byste toto album lidem představili? Tedy těm, kteří ještě neměli možnost ho slyšet?

 

Je to každopádně naše nejnovější album, takže jak se vždy s oblibou říká, je to to nejlepší, co jsme kdy natočili. Ale vážně, snažili jsme se, aby znělo moderně a bylo pestré. Vzhledem k tomu, že se na albu hudebně podíleli všichni kluci z kapely, tak věřím, že se nám to podařilo. Každý posloucháme trošku jinou muziku, a když jsme dali dohromady všechny tyto vlivy, vznikla zajímavá rocková směs. Každopádně je to ale pořád Grog, takže fanoušci, kterým se naše muzika líbí, nebudou určitě zklamaní. Na albu najdou posluchači 15 tracků (abych byl přesný, 2 z toho jsou intra skladeb, takže 13 poctivých songů) a samozřejmě všechny písničky jsou novinky a vlastní autorská tvorba s českými texty. Jsou tam jak tvrdé našlapané pecky, tak i rockové balady. Zmínil jsem už duet Dalibora s Monikou Agrebi a hostování kytarové legendy Andonise Civopulose, takže se mají posluchači na co těšit. Poslední skladbu jsme přidali jako bonus, a to z toho důvodu, že žánrově se poměrně liší od našeho rockového stylu, zazní v ní symfonický orchestr. Věříme ale, že si každý posluchač najde na albu tu svou oblíbenou píseň.


 

Jak vznikaly skladby na toto album?

 

Fanoušci si museli počkat na toto nové CD dlouhých 8 let. Nové songy a texty vznikaly postupně v průběhu několika let. V tomto období jsme řešili personální otázky v kapele, potýkali jsme se se značným pracovním vytížením některých členů, objevili se i nějaké zdravotní problémy, a my jsme nechtěli začít s nahráváním dříve, dokud nebude jasná a ustálená kompletní sestava kapely. Jak už jsem říkal, tentokrát jsme hudbu dělali společně všichni v kapele a ten vliv každého z nás je tam znát. Vždycky někdo přinesl nějaký motiv, a pokud se ostatním líbil, rozpracovali jsme ho společně do finální podoby. Pokud ne, dál jsme se tím nezabývali. Texty potom vznikaly už na hotovou muziku. Většinu jsem napsal sám, tři přinesl bubeník Roman a poslední skladba na albu, bonusová, je celá, hudba i text, zpěváka Dalibora.


 

Kdy a kde se album "Mona Lisa ze Stodolní" nahrávalo? Jak jste si toto nahrávání užili?

 

Album bylo nahráváno, mícháno i mastrováno ve studiu „U Valdy“ (už jsme tam nahrávali naše dvě předešlá alba). Jak už název napovídá, jedná se o domácí studio našeho basáka a těší mě, že máme pozitivní ohlasy na to, jak dobře album zní. Samozřejmě, že jsme taky uvažovali, že bychom šli nahrávat a mastrovat do nějakého profi studia. Ale musím říct, že jsem v poslední době slyšel několik nahrávek českých kapel z regionu, kteří si zaplatili profesionální studio, a byl jsem nemile překvapen, jak hrozný zvuk se dá udělat, když nepatříš zrovna ke špičce v republice a studio tě bere jen jako jednoho z dlouhé řady zákazníků. Takže jsem rád, že jsme se nakonec rozhodli opět pro naše studio „U Valdy“. Navíc je tam výhoda, že se můžeme do studia zavřít, zrovna když máme náladu, a můžeme tam sedět, jak dlouho chceme, dokud nás to baví. Prostě parádní domácí atmosféra, žádný stres. Nevím, zda si to stejně užívali i sousedi v okolních domech, ale nikdo si neztěžoval, takže asi v pohodě. Dnes se všichni ohání, jaké mají studiové vybavení, značkový pult, špičkové efekty, vyladěnou akustiku, ale ono je to nakonec stejně jen o tom zvukaři a jeho uších. A Honza „Valda“ je na toto, dle mého názoru, výborný. Rád s ním dělám a myslím, že se výborně doplňujeme. A ani jsme se moc nehádali. Samozřejmě, že atmosféra ve studiu byla někdy hodně napjatá, dnes už bychom zase něco udělali asi jinak, ale tak to má být. Takže už se těším, až se zase do nějakého nahrávání vrhneme.


 

Jak se deska prodává?

 

Upřímně jsem překvapen, jak velký zájem mezi fanoušky o toto CD je. To, co se u předešlého alba „Visalaje“ prodávalo dva roky, bylo u „Mony Lisy ze Stodolní“ za tři měsíce po vydání pryč. Pokud to tak půjde dál, budeme muset udělat reedici. A velký zájem je i o kolekci triček a mikin, které jsme u příležitosti vydání alba nechali vyrobit. Vše je možno objednat na našich stránkách http://www.grog.cz/obchod.html.

 

Plánujete k některé ze skladeb také udělat klip?

 

Když už je teď CD na světě, chtěli bychom samozřejmě s nějakým klipem vyrukovat. Zrovna teď v kapele probíhají bouřlivé diskuze, na kterou skladbu by to mělo být. Kluci by chtěli tak nejlépe na všechny, ale obávám se, že nám na to nevyjde finanční rozpočet. Do té doby se ale na našem webu určitě objeví nějaká další videa z našeho srpnového koncertu a křtu. Zatím tam je možné z nového CD shlédnout songy „Mona Lisa ze Stodolní“ a „Dál mizím s tebou“ právě i za účasti hostů Andonise Civopulose a Moniky Agrebi, takže kdo nedorazil, může aspoň mrknout, jaká parádní atmosféra na koncertě panovala.

 

Jedete/jeli jste k desce také nějaké speciální turné nebo speciální koncerty?

 

Nic konkrétního neplánujeme, ale na všech našich koncertech většinu skladeb z nového CD hrajeme, takže fanoušci nejsou o nic ošizeni. Předběžně máme už nějaké termíny na tento rok domluvené, a pokud přijde další zajímavá nabídka, rádi zahrajeme. Hudbou se neživíme, takže si naštěstí můžeme vybrat takový koncert, který si užijeme, kde o naši muziku fanoušci i pořadatelé stojí.

 

Kde máte internetové stránky a co na nich mohou internetoví brouzdalové najít?

 

Nejvíc informací o kapele je možné najít na našem oficiálním webu www.grog.cz. Fanoušci tam kromě aktuálních novinek a termínů vystoupení najdou celou historii kapely, kdo všechno v kapele v minulosti působil, současné členy, jejich nástrojové vybavení, naši kompletní diskografii včetně songů, textů i videí, fotky za celou dobu naší kariéry, články o kapele a rozhovory, kontakt na kapelu, kde je možné objednat jak naše CD, tak i propagační materiály. Takže určitě fajn čtení na dlouhé zimní večery. Zároveň jsou zde odkazy na naše další portály, na kterých také aktivně komunikujeme, jako je Facebook, Bandzone, Twitter, Reverbnation nebo na náš YouTube kanál.

 

Jaké máte pro letošní rok plány? Na co se jako kapela letos těšíte?

 

Jak už jsem se zmínil, rádi bychom natočili nějaký ten video klip a presentovali ho na hudebních televizních kanálech. Určitě chceme představit naše songy co nejširšímu okruhu posluchačů a hlavně hrát pro naše fanoušky. Proto to vlastně děláme. Bez podpory našich věrných fans by to nemělo smysl. A je fajn, že se objevují stále noví a to i mezi mladšími ročníky. Takže nám roste nová generace fanoušků (a mladých fanynek, což je pro stárnoucího rockera vždycky potěšující).

 

Co byste vzkázali našim čtenářům?

 

Chtěl bych všem čtenářům a jejich blízkým popřát za kapelu Grog pohodový rok 2017. A těm, kteří ještě neměli možnost se s naší tvorbou setkat, ať si najdou chvilku čas a mrknou na náš web, možná právě tam najdou tu svou oblíbenou muziku. A našim věrným fanouškům bych chtěl vzkázat, aby nám i nadále zachovali svou přízeň. Moc si toho vážíme.Autor článku: David Havlíček  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

26. 1. 2017 12:32
Jarda
Skvělá kapela a 2 skvělé poslední alba!!!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist