Stríbrné prívesky na Darkont.cz
16. 2. 2008

h.USA – Mezi/minami_28 m HE!

V našich končinách stále ještě velice oblíbenou grungeovou vlnu zastupuje krom mnoha jiných jmen taktéž kapela h.USA, která zhruba před rokem a třemi měsíci vydala desku s na první pohled šíleným názvem Mezi/minami_28 m HE! A nutno podotknout, že se jedná o album šťavnaté, po zvukové stránce vyspělé a určitě pozoruhodné.

„Vypotili jsme 856 van vody než jsme to dali do kupy ... 856 van potu a celá ta paráda stojí kilo ... ano chcem z toho mít business ... jinak to nejde, neměli bysme za co hrát automaty ...,“ píše na svých stránkách čtveřice vystupující pod jménem h.USA.

Podstatná část desky Mezi/minami_28 m HE! byla nahrána ve Větřní, obci ležící kousek od Českého Krumlova, přičemž jakýsi bonus v podobě tří písní pochází z domažlického studia Franz Kavkaz.

Je až neuvěřitelné, jakým způsobem a na jak dlouhou dobu dokázal (a pořád dovede) ovlivnit všemožné kouty hudebního světa grunge ve formě, jak ho známe z počátků devadesátých let minulého století.

V České republice byste se jistě i dnes spolehlivě dopídili po mnoha seskupeních hrdě se přihlašujících k odkazu vyhlášených pojmů grungeové scény. U h.USA tomu dle mého není jinak.

Avšak nechejme přihlouplé škatulky na okamžik stranou, protože právě fošna Mezi/minami_28 m HE! (ještě pořád si ten název nedokážete zapamatovat?) bez ohledu na ně obsahuje slušnou porci dobře zapamatovatelného výrazného materiálu, jehož síla zcela nepochybně ještě vzroste v živém podání.

S hudbou, jaká povětšinou z nahrávky zaznívá, je pochopitelně spojena přirozená nespoutanost, která dosáhne stoprocentní hranice právě při koncertech, a co jsem tak čmuchal, skupina bude v prvním pololetí letošního roku objíždět zejména kouty jižních Čech s tím, že zavítá i do Plzně či Příbrami.

Aktuální album začíná třemi rychlejšími fláky, v nichž se nedočkáte nějakého úvodníčku, rozehrávacího motivu nebo bombastického intra, ale půjdete rovnou na věc. Kapela se nemaže s žádnou předehrávkou a i za pomoci výborného zvukového balení, kteréžto vyniká nezbytnou grunge/rockovou syrovostí, chrlí na první poslech jakési prapodivné texty podpořené nahuštěnými kytarovými doprovody a ráznou bubenickou kulisou. Pravda, chraplák (nebo řevák, nebo křiklák, to je jedno) vůdčí osobnosti, Czerta, má občas tendenci se vyhoupnout k takovým decibelům, že jste, alespoň co se týče zpívaných větiček, bez bookletu hezky česky řečeno docela namydlení, pokud však z vaší strany došlo k přispění kapele na automatovou zábavu, nebudete mít samozřejmě žádný problém si všechny ty zajímavé veršíky v hlavě podle svého uvážení patřičně přebrat.

Později uslyšíte z mikrofonu ještě několikrát klasický vřískot připomínající pěvecké projevy jednoho naprosto neznámého frontmana jedné nikomu nic neříkající formace, jež se začala dávat dohromady na sklonku osmdesátých let v severozápadní části Spojených států.

Každopádně po úvodních rychlovkách přichází skladba s hitovými ambicemi jménem "Ataris“, přičemž dojde také k jistému uvolnění atmosféry večerní pařby, dále pak budeme mít tu čest například i s pomalu se rozjíždějícími kusy („Zůstat stát“, „Světlo“) a konečně také se závěrečným třípísňovým přídavkem, jehož zvukový háv je ještě o něco temnější, syrovější a po stránce výraznosti basových linek také hutnější.

Oblíbenost grungeového pojetí hudby, s nímž souvisí krom jiného i pár výše zmíněných prvků, je sice z desky Mezi/minami_28 m HE! (tak teď?) skutečně cítit, ale věřím, že i do těch tvrdších vod ponoření příznivci najdou na albu svá oblíbená místa. S pocitem, který mi říká „naživo to bude ještě větší náhul“, konstatuji, že h.USA nahráli zajímavou a až na miniaturní výjimky nenudící desku, jež klidně může důstojně stát po boku dalších českých interpretů snažících se zachytit atmosféru, která, jak vidno, stále žije a asi ještě nějaký ten pátek žít bude.


Interpret:h.USA
Album:Mezi/minami_28 m HE!
Počet stop:13
Délka:46:08
Rok vydání:2006
Seznam skladeb:1. Možná
2. Radio
3. Vrány
4. Ataris
5. Zůstat stát
6. Máma
7. Thx To Illegal Illusion
8. Světlo
9. Lorin II
10. Mezi minami
11. M
12. HE!
13. 28


Autor článku: Jan Stanislav  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

25. 10. 2011 23:40
fanda
Mezi minami není zdaleka jediná!! Shánějte - stojí to za to!
25. 10. 2011 23:38
fanda
A dneska (rok 2011 ;) je to už tak skvělý, že opravdu stojí za to je slyšet!! Nezbyde vám nic jinýho, než že se chtě nechtě stanete jejich fanouškem!!! Rok od roku lepší a lepší!! Klucí jen tak dál!!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist