Reklama
3. 11. 2014

Jelen - Světlo ve tmě

Kde se vzal, tu se vzal Jelen. Z ničeho nic bylo této kapely všude plno, hrála na velkých festivalech, hráli ji v rádiích a televizích, psalo se o ní kde se dalo. A do toho rozjetého kolotoče kapela přihodila ještě debutovou desku Světlo ve tmě.

Pamatuji si, že když jsem někde slyšel skladbu Jelen, přišlo mi to jako spojení Mumford and Sons a Čechomoru. Není se čemu divit, v tomto ohledu se u nás jednalo o díru na trhu a jen se čekalo, kdo jí zaplní rychleji. Akustické kapely dnes letí a přestože u nás podobná hudba existuje také, chybělo jí dosud ono britské aroma, díky kterému by výsledek zněl typicky staromoderně.

To se Jelenovi na debutové desce Světlo ve tmě daří opravdu dobře. Deska dobře vypadá, má dobrý zvuk a dobré písně. Polovina z nich by se prosadila v rádiových rotacích a to i přesto, že ve skladbách nejsou žádné beaty a samply, bez kterých se dnes rádiové hity prakticky neobejdou. Díky použití akustických nástrojů zní deska prostě přirozeně.

Na albu si navíc zahostovalo několik zajímavých tváří. Účast zpěvačky Kateřiny Marie Tiché zase tak překvapivá není (jí i Jelena zastupuje SinglTon Martina Č ervinky), ale takový Luboš Malina (Druhá tráva, Malina Brothers) a Terezie Kovalová (Calm Season) už tak očekávatelní nejsou.

Písně mají možnost oslovit v podstatě všechny generace, protože se jedná o melodickou, akustickou hudbu, které ale v žádném případě nelze upřít tah na branku. K tomu nutno přidat ještě texty frontmana Jelena a písničkáře v jednom Jindry Poláka. Ty často využívají přírodní motivy, jsou “nezávadné” a pojednávají samozřejmě o lásce.

Světlo ve tmě beru jako dobrou desku se silnými melodiemi a skladbami, u kterých není třeba přemýšlet. Druhá věc je ale mediální masáž, která je kolem kapely tvořena a která může některé možné posluchače naopak odlákat.

PS: Sofistikovaný humor, nebo náhoda? V roce 2005 vydal slovenský rapper Zverina desku, pojmenovanou také Svetlo v tme. Když zvěřina a jelen vydají desku se stejným názvem, něco na tom bude...


Interpret:Jelen
Album:Světlo ve tmě
Počet stop:12
Délka:44:33
Rok vydání:2014
Vydavatelství:Universal Music
Seznam skladeb:Jelen
Nelítám
Nebe nad Prahou
Magdaléna
Z kola ven
James Dean
Světlo ve tmě
Smutný pocit
Pár letních chvil
Listopad
Až příště přijdeš
Neumírám


Autor článku: šrája


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist