Stríbrné prívesky na Darkont.cz
27. 11. 2014

Johannes Benz – One Way Road

Johannes Benz je americký emigrant, pobývající v současnosti v Česku. Většinu času tráví v kamionu, se kterým jezdí po celém světě. Projel už většinu dálnic a přesto se cítí ztracený. Jo a abych nezapomněl, je to jen vymyšlená postava.

Jejím autorem je muž mnoha profesí, Jan Foukal. Ten se vydal do Ameriky točit roadmovie o životě tamních řidičů kamionů a pobyt mezi nimi ho zároveň inspiroval k písním, které zamýšlel natočit jako soundtrack k filmu. Všechno ale nakonec skončilo jinak: Foukal usoudil, že skladby jsou natolik silné, že obstojí i bez filmu a co víc, staly se pro něj dokonce důležitějšími, než snímek samotný.

Ten tedy prozatím uložil k ledu a soustředil se pouze na hudbu. Stvořil tedy postavu Johanna Benze, ztraceného truckera. S hudební realizací jeho osudů mu pomohli například Jan Lstibůrek a David Landštof, ale mezi hosty na desce najdeme také Erna Šedivého, který bubnovával například ve Flamengu, načež v roce 1973 emigroval do USA.

Hudebně se deska motá kolem písničkářského rocku, folku a country a je z ní cítit Amerika na sto honů. Tomu odpovídá také nástrojové obsazení. Na One Way Road totiž dostává prostor také steel kytara, dobro, foukací harmonika, banjo, ale například také minimoog.

Zpočátku se tempo skladeb nenápadně zrychluje, až graduje ve skladbách Far Far (kde Foukal hlasově připomíná Davida Bowieho) nebo Easy (asi největší hitovka desky). Nutno ale dodat, že tyto písně se nacházejí v první polovině desky a album se jinak nachází hlavně v klidnějších vodách.

Ty se ostatně k příběhu člověka, který tráví monotónní noci za volantem přemýšlením o Bohu, světě, lásce a kamionech hodí asi nejvíce. Musím se ale stejně přiznat, že druhá polovina desky mi trochu splývá. Mínusem může být také Foukalova zvláštní angličtina a frázování.

Zařadit desku mezi díla, u nichž jsou okolnosti vzniku zajímavější, než obsah samotný, by ale tak rozhodně spravedlivé nebylo. Rozhodně se nejedná o obyčejnou nahrávku, naopak. Otázka je, jestli na desku Foukal něčím naváže. Ať už další deskou, filmem a nebo čímkoliv jiným, rozhodně by to nějaké doplnění chtělo.


Interpret:Johannes Benz
Album:One Way Road
Počet stop:12
Délka:37:50 minut
Rok vydání:2014
Vydavatelství:Tranzistor
Seznam skladeb:Big Truck
Stop
Far Far
It Happens
Horizon
Easy
Stars Ask
Lover
Time Is Back
God
My Deear
Pass ByAutor článku: šrája


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist