18. 1. 2017

Josef Podzimek alias Giuseppe o jeho album Desiderium a projektu Popidum

Kytarista turnovské kapely Livores Mortis si udělal klávesový one-man hudební projekt Popidum. Nedávno seskládal materiál na první CD, které právě prošlo lisem. A tak jsme s ním udělali o tomto albu rozhovor, právě vám ho nyní nabízíme k přečtení...


Předmluva k CD..

Jedné úplňkové noci zdál se mi sen, jak se ve středověku procházím po nádvoří nedalekého hradu Kost a narážím na stánek, kde kejklíř nabízí lidem na středověk nezvyklé zboží – hudební CD. Přicházím ke stánku, poslouchám tu hudbu, beru do ruky CD a ptám se ho, co to je, čí to je hudba, atd. Kejklíř se mi směje a odpovídá mi: „To je přece Vaše hudba, pane, …“ Dobře si CD v tom snu prohlédnu, zapamatuji si název kapely, logo, obal…v tom se probudím…

…vše si pamatuji. Jako hráč na elektrickou kytaru s 25 letou praxí vím, že sám a s kytarou to nedokážu. Vydávám se tedy cestou klávesových nástrojů, učím se na klaviaturu, kupuji licenci na zvuky, skládám hudební materiál, připravuji grafiku na vydání svého sólového hudebního díla. Povedlo se, CD prochází lisem, grafika tiskem. Sen, který se stává skutečností. Popidum – Desiderium - 2016. Album, které ze snu přešlo v realitu v den mých narozenin 5.11.


Jsi kytaristou turnovské kapely Livores Mortis. Jak si se dostal k tomu vytvořit vlastní autorské album s názvem Desiderium?

Ahoj pro Vás a všechny Vaše fans a čtenáře. Jako kytarista jsem si vždy dělal jenom kytarové party. Poslední desky Livores Moris byly ovšem převážně klávesově postavené. A jelikož s kapelou přestal spolupracovat Libor Fanta, který dělal všechny věci kolem bicích a kláves, sháněli jsme za něho náhradu. Náhradu jsme nesehnali, tak jsem si řekl, že se to prostě naučím sám, že na tom nemůže být nic složitého J Seskládal jsem kompletní nový materiál pro novou desku Livores Mortis, ovšem skončilo to na tom, že jsme se v kapele nedohodli na její realizaci. Materiál jsem založil do šuplíku a šel jsem si tedy svojí vlastní hudební cestou.

Proč si jej vydal pod názvem Popidum a ne pod svým vlastním jménem?

Jak jsem již psal v předmluvě k mému CD, kdy se mi zdál sen o vydaném a nabízeném produktu, po probuzení jsem si ověřil, zda tento název nějaké hudební těleso nebo někdo nepoužívá a když jsem zjistil, že ne, volba názvu byla jasná.

Kdy a kde bude album pokřtěno?

Album je mým sólovým a debutním přínosem do světa hudby, tedy i křest jsem si udělal soukromý, kam jsem pozval pár svých přátel z hudební branže a společnými silami jsme ho pokřtili a popřáli mu to nej ;-)

Jak se album zatím vede? Jaké jsou ohlasy lidí na toto album?

Mojí touhou a snem bylo udělat takové hudební médium, za které se nebudu muset stydět a budu si za ním stát. Odměnou pro mne by byla jeho snadná dostupnost a ve finále i zaplacení nákladu. Musím říci, že lisované CD byla lepší volba než MP3 a investovaný náklad se mi již vrátil.

Jak by si toto album lidem představil? Tedy těm, kteří ještě neměli možnost ho slyšet?

Jedná se o atmosférickou hudbu, jejíž hudební žánr asi moc nelze vyhranit. Podle mého by se nejlépe dala popsat termínem hudba scénická. Nejedná se tedy o hudbu metalovou. Při skládání a nahrávání jsem převážně použil nástroje z klasické hudby. Jedná se o hudební celek, který by měl představovat ono zhmotnění snu.

Jak vznikaly skladby na toto album?

Skladby na toto album vznikaly postupně, jedna po druhé, neměl jsem dopředu rozvrženou stopáž ani záměr. Vůbec jsem si nebyl jistý, jestli toho jsem schopen, nebo zda neskončím u první sloky. S každou další skladbou se otevřely nové možnosti a najednou z toho všeho byl materiál na celé CD. Ve finále jsem všechny skladby musel znovu procházet, aby si zvukově byly alespoň trošku podobné.

Kdy a kde se album "Desiderium" nahrávalo? Jak jste si toto nahrávání užili?

Vzhledem k nahrávacím cenám hudebních studií jsem se rozhodl si tu všechnu práci odmakat doma sám. Vybavil jsem se proto základními prvky nutnými k úspěšné realizaci a pak už jsem jenom ladil, ladil, míchal a poslouchal a poslouchal…S odstupem času bych něco samozřejmě už udělal jinak, ale musím říct, že nahrávku jsem udělal nejlépe, jak jsem to slyšel a v rámci možností dovedl udělat. Stojím si za ní;-)

Jak se deska mezi lidmi šíří?

Desiderium zatím nemělo žádnou placenou reklamu. Informaci o jejím vzniku zatím šířím pouze ústně a přes kamarády a známé, především na facebooku a prostřednictvím www stránek. Zkusil jsem obeslat několik web-zinů, na placenou reklamu se zatím nechystám.


Plánuješ k některé ze skladeb také udělat klip?

Vzhledem k popularitě kanálu YouTube v dnešní době mám v plánu udělat také videoklip. Něco se mi rýsuje v hlavě, realizace nebude jednoduchá, ale dle mého je prezentace na kanálu YouTube nedílnou součástí propagace, a to té zcela zdarma a přístupné skoro všem.

Budeš dělat k desce nějaké speciální vystoupení?

Skladby podle mého nejsou vhodné k hromadné reprodukci na festivalech, klubech, poslech mého CD je spíše individuální záležitostí. O vystoupení jako takovém zatím neuvažuji, možná by místo na festivalu této hudbě slušelo divadelní představení, film, nevím J

Máš ke svému hudebnímu projektu Popidum webové stránky? Co na nich mohou internetoví návštěvníci najít?

Ano, stránky mého projektu lze najít na adrese www.popidum.cz . Jsou to klasické statické html stránky, kam jsem umístil pár základních informací o hudebním projektu, předmluvu k CD, všechny kontakty, linky na sociální sítě pro všechny zájemce a fans. Dále je tam rozcestník na Google Play, kde si mohou zájemci stáhnout a zakoupit celé album, případně vybrané skladby, ve formátu MP3.

Jaké máš pro letošní rok plány?

Mé letošní plány jsou takové, že bych se chtěl pokusit pokračovat v další hudební tvorbě. Něco jako „pokračování“ jsem již začal připravovat, ale čas teprve ukáže, zda se mi povede seskládat další hudební materiál vhodný k vylisování na CD, nebo pouze zůstane ležet u mě v PC.

Je možné někdy v budoucnu očekávat další autorské album ?

Přiznám se, že touha (lat.Desiderium) ve mně je ;-) Pokud to půjde a budu mít materiál hodný poslechu široké hudební veřejnosti, tak bych se o to zase chtěl pokusit.

Co by si vzkázal našim čtenářům?

Vaše čtenáře chci moc pozdravovat a ty, kteří to dočetli až sem, ještě o něco víc J V dnešní době možností bez hranic si najít čas na takový skvělý zine – tleskám. Vaší redakci chci poděkovat za možnost napsání rozhovoru a vůbec za kladné zareagování na nově vzniklé album v naší vlasti.

 


Autor článku: David Havlíček


Komentáře:

27. 2. 2017 14:22
Narciska
...nejen,že jsme se narodily ve stejný den /jen jiného roku :) /,ale i naše záměry jsou velmi podobné - Josef vydal CD já knížku... myslím skvěle oslavené kulatiny - GRATULUJI ... N :)

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist