Stríbrné prívesky na Darkont.cz
7. 6. 2017

Kamenáč naservíroval hard rockovou procházku od vlastního stínu po kouř nad vodou

V milevském klubu Kamenáč, honosícím se v plném názvu přídomkem Music Art Pub, vystoupilo v pátek 2. června hard & blues rockové trio Blues Amplifed. Vskutku i na elektrifikované blues došlo, ale základ repertoáru tvoří kořeny světové rockové hudby z konce 60. a počátku 70. let, a to jak v léty prověřených „hitech“, pokud tak lze nazvat skladby, které nenapsal Michal David či jiný sHitmaker, stejně jako kapela hrábla do vlastní tvorby v obdobném stylotvorném duchu mládí mnoha z návštěvníků akce.


Hned úvodní song zavedl posluchače do roku 1969, kdy se na prvním albu Tons of Sobs kapely Free objevila skladba Walk in My Shadow. Kapela ve složení Honza Holeček - baskytara, zpěv, Dan Hubáček - bicí a Jindra Musil - kytara, nešetřila energií a pohodou, přirozenou rockerům, kterým je hudba náplní života. Holeček, jinak i vynikající klávesista (např. v Energitu Luboše Andršta), vzpomenul i před pár dny zesnulého Gregga Allmana, pro mnohé údajné znalce rocku až k nepochopení osobnosti bezmála nic neříkajícího jména. Jelikož v tomto triu se drží toliko krku basy, klávesy nestřídá, hold mu vzdal písní nikoliv z Greggova repertoáru, ale éru hippies, raných let rocku tvrdého, folkem proloženého i jižanského připomenul na Woodstocku odehanou skladbou Almost Cut My Hair od CSN&Y, později vydanou na albu Déjà Vu.

 


 

Jelikož koncert byl určen především pamětníkům - i když ne všichni protagonisté ony časy zažili, lze předpokládat, že po 5/4 intru (zde hrál navíc Felix Pappalardi na viloncello, záhadné parní varhany Calliope použil až v Passing the Time) ve White Room málokoho z posluchačů zaskočila kytara s kvákadlem, tehdejší „booklet“, tedy přeložený žlutavý novinový papír s potiskem kvality cyklostylovaného antirudošského samizdatu, ukrytý v kartónové krabici dvojalba Wheels of Fire, deklaroval: Eric Clapton nikdy nepoužíval fuzz box nebo wah-wah pedal, jako Jimi Hendrix…, a těžká umělohmotná přenoska (ostatně pomocí trojice tohoto socialistického výrobku jsem si sám elektrifikoval otcovu kytaru), reprodukující drážky mého mono výlisku (tehdy gramofonový klub nabízel verze vinylu mono i stereo), zprostředkovala, po nezbytném krátkém lupání, pro skladbu i v původním Claptonově podání typický wah, a to zdaleka nejen v sóle.

 

VIDEO: Free & Cream https://www.youtube.com/watch?v=EFsKMiayPPs

 

Aby nebyli ochuzeni i milovníci blues, zaznělo kupříkladu You Shook Mee od Willie Dixona z první desky Led Zeppelin, nebo Johnsonovo svižnější Sweet Home Chicago. Mladá léta Steve Winwooda - aktivně hrál se Spencer Davis Group již od 14 let, představili v hitu Gimme Some Lovin. Z vlastní invence Blues Amplifed nabídli Musilovu skladbu (je i autorem textů) „Space Shuttle“ hranou ve stylu chicago shuffle nebo dále jeho rockové kompozice „So Much“ nebo „Chance“.

 

VIDEO: Jindra Musil - So Much https://www.youtube.com/watch?v=KpF2WUrILCM

Jindra Musil - Chance https://www.youtube.com/watch?v=Aoo8fFLW65c

 

Došlo i na nadšeným publikem vyžádané přídavky - opět z Rogersova brku to bylo All Right Now (třetí album Free Fire and Water, na CD verzi dnes máme coby bonusy další 3 verze této písně), creamovské Sunshine of Your Love a finální tečkou bylo Smoke on the Water - a vyznělo to hutně i bez kláves! Lehká vůně zelené traviny kohosi z přítomných kuřáků ke konci koncertu - hrálo se venku, byla jen milou tečkou za hudební vzpomínkou na časy, kdy drogy, sex a rock & roll byly pro mnohé ještě první hříchy a vize mládí, zpraseného nám nastupující normalizací s její „kulturou“ a devastací morálky.

 


 

Poznámka autora ke kapele: na Blues Apertiv v Šumperku se přes svůj název ale raději nehlaste, mám své zkušenosti z naší blues-rock-jamové party TransEuropean sExpress, že Hendrix nebo Lynnyrd Skynnyrd zas není to pravé pro porotu, i když to místy proložíte, aniž byste se rozhodně přitom do něčeho nutili, žádanou formou

 

 

Autor článku: Petr Hejna


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist