24. 11. 2006

Keks - rozhovor

Rozhovor se Štěpánem Kojanem, kapelníkem benešovské kapely Keks. Povídali jsme si nejen o historii kapely, ale také o současnosti a nakousli jsme i jejich připravovaný Velký Vánoční koncert.


Vzpomenete si ještě, když kapela na začátku osmdesátých let vznikala, jaké byly další nápady na název kapely? Nebo prostě hned padlo, budeme se jmenovat KEKS?
Matně si vzpomínám i na lidi kolem sebe, jak tenkrát vypadali, vím přesně, že to bylo ve Struhařově v sále, a dobře se mi vybavuje Petr Marek - asi zakladatel bigbeatu v Čechách - se slovníkem v ruce a chrlil ze sebe různá jména. Keks se nám líbil hned všem. Z jeho úst to znělo jasně a přesvědčivě. Dodnes se mi ten název líbí.

Jak lze vydržet tak dlouho fungovat? Vždyť tolik kapel se po pár letech rozpadne…
Záleží na lidech, jaký se sejdou. Já a Petr Dudík na klávesy jsme zůstali sami. Jinak bubeníci, basisti a technici se střídali. Všichni, co odešli od nás od Keksu, tak už nikdy nijak aktivně nehráli. Vždycky jsme se dělili stejným dílem a děláme to dodnes. Je možné, že to je taky tím, ale hlavně se nám povedli písničky a lidi to chtěj slyšet. Já odejít nemůžu a ani nechci a bez Petra už by nebyl Keks. Pravdou je, že teď máme výbornou partičku, až k nevíře, tak věřím, že ještě nějakej čásek hrát budem. Nás už rozhodí pouze zdravotní stav a toho se jediného bojím, protože jsme ty naše tělíčka dvakrát nešetřili.

Jak často zkoušíte? Kde máte zkušebnu?v Vždy přijde období, kdy musíme zkoušet. Vždy, když sestavujeme nový repertoár,potom před nahráváním CD a před velkým koncertem, jako bylo výročí a nebo vánoční koncert. Zkoušíme u mne doma v mém skromném studiu.

Vystupujete poměrně často... To vás hraní tolik baví?
Baví. A moc. Hrajeme v průměru 6 až 10 vystoupení do měsíce. Pravdou je, že najíždíme na trochu novou politiku, takže odpadli menší sálky. Snažíme se o úroveň a zatím to vychází. Stále řešíme, co by se dalo vylepšit, někdy místo zkoušky si sednem v hospůdce s papírem v ruce a řešíme, dáme večeři a obsluha nahoře bez nám přinese pivo. Zkrátka jsme v pohodě.

Co vás na muzice absolutně nebaví?
Někdy se stane, že je vše absolutně v pořádku. Hodně lidí, dobrý pivo, teplo v sále atd... přesto to nejede a nebaví. Někdy bych to přirovnal k středověkému mučení. Moc jsem o tom přemýšlel, dokonce vyptával chytrých lidí, ale nikdo nic neví. Jen jednou mi jedna starší paní na zábavě, která zametala podlahu, řekla: Netrap se tím panáčku, to je ve hvězdách. Tak od tý doby se v noci dívám na oblohu a snažím se tam něco zjistit.

Kolik kapela Keks za dobu své existence přibližně stvořila a nahrála písniček?
Asi deset CD, ale kolik je jich, nevím. Pořád plánujem udělat starý pecky, ale není čas. Já se pořád snažím vymyslet něco novýho, a překonávat ty staré, ale jde to velice ztuha.

Které ze svých songů máte nejraději? Je nějaká písnička na níž se v tomto směru shodne celá kapela?
Když někdo řekne, že mu ta písnička vadí, tak ji dáme do závorky a nějaký čas se nehraje. Stalo se i to, že někdo řekl, tohle je blbost, to hrát nebudem a nakonec to je palba. Řekl bych, že je to ve hvězdách.

Co lze najít na zatím posledním albu z roku 2006 Poslední bál?
Myslím, že Poslední bál je asi naše nejlepší cd. Líbí se mi náboj, společné aranže. A hlavně, jaký si kluci vymysleli vokály. Myslím, že i zvuk je v pohodě.

Chystáte teď aktuálně nějaké album? A pokud ano, kdy vyjde a co na něm bude?
Ne. Práce jsme udělali víc než dost. CD, DVD, křest a teď ještě vánoční koncert. Až se trochu dáme přes plesovou sezónu dohromady, tak se do toho pustíme.

Připravujete teď aktálně i Velký Vánoční koncert v KC Karlov Benešov, co to bude? Povězte o něm čtenářům něco blíže...
Tahle akce bude podle našich plánů opravdu velkolepá. Bude to opravdový koncert se vším všudy. Rozpitvali jsme každou situaci, přizvali hosty a vše pozorně dáváme dohromady. V první řadě jsme sestavili kapelu, a to o 15 lidech. Dechová sekce, vokalistky a další instrumentalisti. Sestavili jsme 2,5 hodinový repertoár, aby vše navazovao a gradovalo. Pozvali jsme pyrotechniku, videoprojekci, zajistili jsme občerstvení a nešetříme na reklamě. Radio Blaník jde do toho s náma, nyní píšem noty a potom zkoušet.
23.12.2006 v 18.00 hod. budou otevřeny brány KC Karlova. Vše bude probíhat do ranních hodin. Daší podrobnosti naleznete na našich stránkách.

Kde máte internetové stránky a co na nich lze najít?
http://www.keksrock.cz
Na našich stránkách najdete asi vše o nás. Budem rádi, když si je přídáte do oblíbených.

Autor článku: David Havlíček  Související články:  Komentáře:

19. 1. 2008 11:17
Iveta-Pinďa | Roubickova@seznam.cz
Vánoční koncert byl super.Potřebovala bych meil na Petra Dudíka,je to možné?Zdraví Iveta a Marek
19. 5. 2007 23:15
Přála bych si vaší pisničku Hlidej do mobilu, jako uvítací melodii, ale mobil nepodporuje MP3. Je to možné?
27. 12. 2006 07:59
Ester
Výborný rozhovor,byl někdo z redakce na Vánočním koncertě?Přinesete reportáž z něj?
10. 12. 2006 16:03
je to úžasný,fakt moc skwělý,hezky se to čte!!
8. 12. 2006 17:15
jhl22
myslím, že rozhovor naprosto splnil svůj informační účel a našel bych tam pro sebe celou řadu velmi aktálních podobností, to člověka určitě potěší a pokud jde o cd z letoška, tak fakt musím říci,že si ho užívám
3. 12. 2006 22:28
Verča
super, moc hezky se to četlo, vážně!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist