Stríbrné prívesky na Darkont.cz
27. 11. 2017

Kniha: Fenomén Argema od Pepy Holomáče

Když ke mně dorazila kniha Fenomén Argema od Pepy Holomáče překvapila mě rozsahem a formátem. Očekával jsem nějakou brožuru nebo maximálně publikaci o velikosti A5 a z balíku na mě vybafla 288 stránková kniha formátu 235×276 mm ve tvrdých deskách.

Tato publikace je celobarevná a ve svých pětadvaceti kapitolách zde autor, mimochodem také muzikant a dlouholetý člen této skupiny, mapuje nelehký a rozmanitý příběh Argemy za 35 let její existence. Obsahuje stovky fotografií, dobových článků a příběhů z pětatřicetiletého života této stálice české rockové muziky. O každém muzikantovi, který kapelou prošel (a že jich za těch několik desetiletí skupina vystřídala, - přesněji jich bylo třicettři) se dozvíte nejen něco o jeho životě, ale pokud se autorovi povedlo jej sehnat, je přiložen s dotyčným muzikantem i rozhovor, případně je rozhovor alespoň doplněn za pomocí interview někde z archívu kapely. A nejen to, jsou zde samozřejmě zmíněni i vedoucí fanklubu, manažeři skupiny, zvukaři či bedňáci. Prostě všichni, kteří k existenci a chodu Argemy neodmyslitelně patřili.

Vzhledem k tomu, že se na nějaký čas, respektive na neurčito, blíží pozastavení činnosti našeho hudebního magazínu (plánováno na začátek roku 2018), o čemž se komplexněji vyjádřím v článku k tomuto připravovaném, rozhodl jsem se na konec knihu zrecenzovat sám. Kdo ví, kdy zase k recenzování budu mít příležitost? A tak jsem si knihu dal ke své posteli a ve volných chvílích, vždy většinou po půlnoci, jsem se jal knihou probít až do konce. A nutno říci, že mě to vždy chytlo tak, že jsem usínal téměř k ránu a za pár večerů ji prošel celou. Ano, čte se dobře, doslova jedním dechem.

Tato kompletní ilustrovaná monografie nabízí pohled na chronologicky seřazený život kapely od počátků v roce 1982 až do dnešních dní. Je v ní zaznamenán vzestup skupiny od lokálního tancovačkového uskupení až po skupinu celorepublikového formátu. Věnuje se samozřejmě i slavnému metalovém období a nevyhýbá se ani projektu Velká Morava. Je zde zakronikována i řada veselých historek a příhod, které nebyly nikdy zveřejněny a na které bylo uvaleno skupinou informační embargo. A tak si lze přečíst řádky o zážitcích z cestování i soužití skupiny, popíjejících párty (život rockera je vždy tak trochu dobrodružství) a taky jsou zmíněny občasné veselé story s bengama, zejména pak v době, kdy ještě chodili v zelených mundúrech.

Kapela samozřejmě musela řešit nejedno lehké období a právě i o těchto časech se lze v knize dozvědět. Autor ve své publikaci rozebírá nejen personální změny v kapele, skupinu exArgema, zákaz projektu Velká Morava bolševickou inkvizicí či tajemné úmrtí kytaristy Bohdana Furcha přímo na pódiu.

Fenomén Argema věnuje prostor i jednotlivým deskám a okrajově se zmiňuje i o dalších projektech souvisejících s existencí Argemy nebo se svými souputníky, namátkově například uskupení Bobr a Motýl, Stress, Premier, Street69 nebo již zmíněné exArgemě.

Jelikož vánoce jsou už zase docela blízko, nezbývá mi, než tuto publikaci doporučit každému fanouškovi českého bigbítu, Argemy pak zvláště. Kniha opravdu nic nevynechává. Po pár stránkách čtení je vidět, že nebyla ušita horkou jehlou a že autor si s ní dal rozhodně dosti práce. Takže Argemáci, hurá objednávat, ať máte knihu pod stromy vánočními včas.Knihu si lze objednat například v argemáckém e-shopu A-Shop na webové adrese http://www.argema.cz/a-shop za 599 Kč s DPH...
Autor článku: David Havlíček


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist