Stríbrné prívesky na Darkont.cz
18. 4. 2013

Kohout plaší smrt - rozhovor nejen o nové desce

Liberecká punková skupina Kohout plaší smrt vydala novou desku s názvem Vykřičený muž a tak jsme si o jejich desce se členy této skupiny popovídali. A nejen o desce... Výsledný rozhovor je tu pro vás.


Ahoj, rozhovor s vámi dělám asi po třetí, tak by mě zajímalo, kolik tak ročně uděláte rozhovorů? Baví vás to nebo je to spíš nutné zlo?
Krtek: Počet rozhovorů se liší podle toho, jestli je to v roce kdy vydáváme CD, nebo ne. Většina rozhovorů probíhá v rámci proma. Tak jako letos. V aktivních létech je to cca tak 10 tištěných rozhovorů + nějaký rádia. Mě osobně to pořád ještě baví.
Matej: Jasně, že baví, kde jinde se člověk může pořádně vyjádřit, než v rozhovoru. Texty jsou hezká věc, ale mám pocit, že je nikdo už asi moc nevnímá…
Honza: Přesně tak, člověk se může vykecat a nemusí se to rýmovat. Co víc si přát...
Vítek: Tak tak…a konečně mě někdo poslouchá!!!

Neštve vás, že se redaktoři v podstatě ptají stále na to samé? Jakou otázku nesnášíte vy? Odpovězte na ní...
Krtek: No, musím říct, že sis tentokrát dal práci a otázky jsou alespoň z 1/5 originální :-). Nemám moc rád dotazy typu např. Jak vzniknul název kapely? Kolik let už hrajete?... Myslím si, že tohle nejsou většinou informace, který lidi primárně zajímaj.
Matej: Souhlas s Krtkem. Každopádně hrajem dlouho.
Vítek: Ani nevím…to asi podle nálady. Zase tak častý to pro mě není.

Jak vám letos dupou králíci? Co pro letošní rok všechno plánujete...
Krtek: Ale jo, začali jsme pěkně. Natočili a vydali jsme CD. Momentálně máme před posledním koncertem v rámci společného minitour s kapelou Znouzectnost. Jsme uprostřed práce na novém videoklipu... No a pak už hrát a hrát.
Matej: Čeká nás náročný léto, těch klipů snad stihlem tentokrát i víc. No uvidíme.
Honza: To jsem zvědav na ty klipy, leč je pravda, že se lepšíme, tentokráte točíme dokonce už měsíc po vydání desky, u minulého klipu (Pedro) bylo zpoždění roční a u starších videí škoda mluvit...
Vítek: Letošní rok je pro kapelu opravdu dost aktivní. Je toho dost. Nahrávání desky a klipu (eventuelně klipů), spoustu koncertování a cestování.

Nedávno vyšla vaše nová nahrávka "Vykřičený muž". Čím se podle váš liší od vaší zatím poslední desky? Představte ji našemu čtenářstvu...
Krtek: Je to první deska, na které hraje úplně stejná sestava muzikantů jako na předposlední desce. Je to první deska, na které není žádná písnička o zvířátkách. Je celkově melodičtější, má silnější refrény. A taky má nejlepší zvuk ze všech našich nahrávek.
Matej: A taky vychází jen dva roky po minulém CD Hužva, což je taky zázrak.
Honza: A taky mnohem lépe hrajeme a zpíváme, to je přece jasný.
Vítek: Od poslední desky se liší hlavně propracovaností, hlavně co se týče sladění nástrojů a mnohozpěvů.

Jak vaše skladby vznikají? Je to proces od hudby k textům nebo naopak? Nutíte se do tvoření nových věcí nebo to přichází samo?
Krtek: Proces tvorby silně závisí na datu nahrávání. Jak kdysi někdo napsal, nejlepší inspirace je termín. Když si zabookuješ půl roku dopředu studio, tak prostě musíš něco vyplodit, abys měl co nahrát. No a pak to už přichází samo :-).
Matej: Pro mne je nejsilnějším stimulem očekávaná sláva. Tak zatím kde nic tu nic, ale pořád čekám…
Honza: Když je píseň Krtkova, proces probíhá většinou od textu k hudbě, když tvořím já, natlačím do Krtka mé brilantní hudební nápady a Krtek na ně pak roubuje text.
Vítek: Až co se navzájem strunné a hlasové nástroje pracně dohodnou, pak se na to nějak naroubujou bubny. Mým snem by bylo, aby to bylo naopak…hihihih

Řekněte našim čtenářům, jak se deska rodila...
Krtek: Poslední dobou mám dojem, že nejhorší je najít téma o kterým má smysl psát text. Po těch letech to dá práci se neopakovat. Připadaj mi směšný kapely, který po 15 letech hraní na nový CD nahrajou po x-tý písničku s názvem typu Punk´s not dead, jenom v jiný variaci. Ale to se netýká jenom punkových kapel. Vyhýbání se klišé není silná stránka velký části hudebních spolků v našich krajích. Jak máš téma, máš většinou i písničku. No a pak se to cvičí a cvičí abys ve studiu zjistil, že máš mimo zpěvy, basa nejde všude s kopákem apod. Takže se to stejně ve finále dolaďuje až na místě a pod tlakem.
Matej: Je to náročný i hlasově, vlastně pět dní každé odpoledne se snažíš zpívat. Což se mi nestává tak často mimo studio. Do toho vymýšlíš aranže, vokály, čím někoho trochu poprudit, jinýho pobavit…
Honza: Ve studiu se vždy vznáší ta věčná otázka: jak stvořit cd k obrazu svému tak, aby si toho ostatní nevšimli...:)
Vítek: Deska je opravdu hodně pracná a zdlouhavá věc. Všechno se pořád ladí, dodělává, upravuje…Pak přijde studio a zjistíš, že se málo ladilo a málo upravovalo.

Jaký je zatím o desku zájem mezi lidmi a mezi médii?
Krtek: Jednu písničku si vybralo Rádio Hey do stálý rotace, máme za sebou několik rozhovorů pro regionální rádia, něco nás ještě čeká. No a teď někdy mají dorazit do různých redakcí CD k recenzím, takže jsme zvědaví, jak to dopadne...
Matej: Mám pocit, že i prodejnost na koncertech je větší než minule. Lidi na ty nové písničky reagujou pozitivně, i když je třeba ani neznají, což je super.
Honza: Z názorů, co jsme zatím posbírali, vyplývá, že na albu není píseň, která by vyloženě vyčnívala, na druhou stranu to znamená, že tam není ani odpad, který by tam překážel. U mě spokojenost.
Vítek: Zatím je ohlas velice pozitivní. Doufáme, že tato deska se bude líbit a co nejvíce se rozšíří jakýmkoliv způsobem mezi posluchače.

Kdy, kde a jak byla pokřtěna?
Krtek: Desku nám pokřtil Golda ze Znouze kalnou vodou z řeky Nisy v klubu Na Rampě 15.3.2013 za přítomnosti skoro 200 lidí. Byla to parádní párty.
Matej: Vskutku parádní, nacvičili jsme pár písní se ságem, vymysleli pár fórků, prostě křest, jak by snad měl vypadat.
Vítek: Byla pokřtěna dobře a zodpovědně.

Kdy a kde lze desku sehnat?
Krtek: Na koncertech, na dobírku a v distribuci u PHR Records.

Kde vás bude v nejbližší době možné slyšet? Jak se těšíte na letní festivaly?
Krtek: Čekají nás příjemný festíky jako Poličské rockoupání, Chrastavské městské slavnosti, Altros rock fest, Přeštěnice, Benátská noc, Štěrkovna... Bude to pěkný

Co by jste vzkázali našim čtenářům?
Krtek: Jako obvykle. Choďte na koncerty.
Matej: A mějte rádi sebe i nás. A už nám nebijte členy!
Honza: Protože jsme mladí a krásní a tento požitek by svět neměl být ochuzen.
Vítek: Jak říká Krtek. Choďte na koncerty a poslouchejte muziku.


Autor článku: David Havlíček  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist