Stríbrné prívesky na Darkont.cz
2. 11. 2017

Konec Donaha

Donaha, to je bruntálská pop-punková kapela ve složení Matěj Jelen, Marek Pešl, Pepa Sedlák a Štěpán Jelen. Za posledních pět let své působnosti stihli složit přes 70 písniček, vydat čtyři alba, odehrát kolem 250 koncertů, vyhrát pár soutěží či předskakovat kapele Sum41. To bylo stručné představení kapely s velkým potenciálem, která ale bohužel končí svoje působení. A ohledně toho jsme si s Matějem, který zastává post zpěváka, popovídali.


Na úvod se nám trochu představ. Kdo jste kluci a jak jste se dali dohromady?

Čáu, já jsem Matěj, posledních 5 let jsem zpíval a hrál na kytaru v kapele Donaha. Vystřídali jsme spoustu stylů a nakonec skončili u takového pop-punku. Než Donaha vzniklo, s bráchou jsme se už asi rok věnovali hudbě a vystřídali dvě sestavy. Když to ani napodruhé neklaplo, začali jsme hledat novej team. Marka jsme znali už od základky a pár let jsme spolu hráli tenis za stejný klub. Už nějakou dobu hrál na kytaru, tak byl jasnou volbou. S Pepou jsem chodil na gympl. Zrovna hledal novou kapelu a tak bylo Donaha (tehdy ještě On The Way) kompletní.

 

Co byl hlavní cíl nebo úspěch, kterého jste v začátcích chtěli dosáhnout?
Určitě jsme chtěli být co nejúspěšnější a zahrát si na velkých akcích. Ale myslím, že jsme neměli vytyčený žádný konkrétní cíl.

 

Momentálně asi nejčastější otázka: Jaké jsou hlavní důvody konce kapely?

Hlavním důvodem bylo určitě to, že jsme s bráchou začali dělat trochu jinou hudbu. Původně jsme chtěli mít souběžně dvě kapely, ale pak nám došlo, že by to nefungovalo. Marek navíc dostal angažmá v olomouckém divadle, tak začínal
mít taky svoje priority jinde. Snažili jsme se rozejít v co nejlepší možné atmosféře a myslím, že se nám to povedlo. Dojeli jsme všechny domluvené akce a na závěr udělali velkej rozlučkovej koncert v Bruntále.

 


Pokud se nepletu, ty píšeš texty a děláš hudbu. Změnila se nějak inspirace ke skládání, že tě to teď táhne jiným směrem?

Na hudbě se už posledních pár let podílíme s bráchou oba. Co se týče inspirace, myslím, že se nic moc nezměnilo. Stále píšu o věcech, které se mě v životě dotýkaj a stále je spousta textů o holkách. Spíš už prostě posloucháme jinou hudbu a táhne nás to jinam.

 

Je to definitivní konec nebo je možnost, že se za čas, případně na čas, dá kapela zase dohromady?

Myslím, že konec je to definitivní. Ale třeba si za 20 let dáme poslední koncert podruhé. Kdo ví.

 

Co si slibuješ od nové kapely? Přece jen máš teď víc zkušeností.

Od nové kapely si toho slibuju možná až moc. Strašně mě to baví a doufám, že to dotáhnem co nejdál.

 

Máte přes 70 skladeb. Dokážete se shodnout na jedné, kterou máte všichni rádi? Respektive nejradši.

Myslím, že na nejoblíbenější skladbě bychom se asi nikdy neshodli. Spíš je dost skladeb, které jsme měli rádi všichni. Patří sem třeba Příběh z křídel, Rozmazlenej fracek, Šampon, Zpověď, Padák a spousta dalších.

 


Trochu sentimentu. Nejlepší zážitek s kapelou?

Takových zážitků byly mraky. Pět let je strašně dlouhá doba a myslím, že nám všem kapela strašně změnila život. Největšími zážitky byly asi velký koncerty jako předskakování Sum41, Tarji Turunen, tour s Rybičkama 48, Imodiem, Zakázaným ovocem a nebo fesťáky. Nejpikantnější zážitky ale stejně vždycky přicházely až po koncertech. Minulý víkend byl poslední koncert.

 

Bylo nějaké překvapení v průběhu?

Bylo! Posledních asi pět songů jsme odehráli jenom v trenkách, abychom aspoň z části dostáli svému názvu. Taky byla spousta hostů, jako například Anička Machů, se kterou jsme si dali náš 4 roky starej duet. S Paťou a Dejvem z kapely Platonic jsme si střihli DNA v takové alternativnější verzi a Hugo alias Lizzy, náš dobrej kámoš a manžel naší ségry, si s náma zazpíval instrumentálku. Ke konci jsme si s Danem z Trochy klidu dali Tu pravou coby duet. Trocha klidu ale hlavně odehrála celej svůj set na začátku akce a bylo to boží.

 

Ukápla i slzička?

Myslím, že to celý proběhlo bez pláče

 

Nějaké slovo závěrem?

Závěrem bych chtěl strašně moc poděkovat všem fanouškům, kteří v tom byli těch posledních 5 let s náma. Bylo to úžasný a jsem strašně rád, že Donaha existovalo. Budu moc rád, když na nás nezanevřete a budete sledovat dál i naši novou kapelu Brixtn, Pepovu kapelu Něco si přej a Marka na celý jeho herecký dráze.


Autor článku: Edith


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist