Reklama
4. 11. 2011

Kresta - Damaged Passion

Peter Kresta si v roce 2006 udělal radost a s košatým mezinárodním obsazením dal dohromady nahrávku "Damaged Passion", která předcházela pozdější "Deliberate Offence", jejíž recenzi jsem zde zveřejnil před několika měsíci. Říká se, že první album je vždycky nejlepší, ale nutno říci, že článkem o následovníkovi jsem "Damaged Passion" nastavil laťku hodně vysoko. Vydejme se do minulosti, abychom zjistili, zda se podařilo zdolat limity nastavené o 4 roky později.

Nepíšeme tady detektivku, takže verdikt můžeme vynést hned na začátku. "Damaged Passion" je mému uchu bližší než jeho následovník, a to z několika důvodů, které mohou být pro někoho naopak důvodem pro opačné preference. Nekonají se zde výlety na tenký led progresivity, které ale i na "Deliberate Offence" byly zastoupeny spíše drobnými modernistickými elementy. Nahrávka je přímočará a najdete na ní přesně to, co očekáváte od škatulky melodický hardrock. Jedenáct skladeb plus jeden bonus zdobí průzračný zvuk, perfektní instrumentální výkony, spousta nápadů zdobených aranžemi odkoukanými z toho nejlepšího, co zdobilo 80. léta, kdy rocková hudba měla hvězdný lesk. Těmito přívlastky však bývá zahrnuto mnoho desek, které mají podobný základ, ale KRESTA má něco, co se dá v dnešní době nazvat přidanou hodnotou. Má totiž hity! A má jich spoustu. Famózní v osmdesátkovém duchu vyvedené intro "Shine" je předehrou k následující "Fantasy". Obligátní riff doplněný zpěvným úvodním sólíčkem, nakažlivý refrén. Na mysl se mi dere přirovnání k nejlepším skladatelským momentům Axela Rudi Pella. V podobném duchu se nese i následující "Savage Society", kam se mi vloudí i vzpomínka na pozapomenuté debutové album skupiny Macbeth, které dodnes považuji za to nejlepší, co ve zdejších luzích a hájích kdy vzniklo. Ale Kresta trochu méně parádičkuje a sype to o něco více od hardrockové podlahy. Uklidnění přichází s baladou "No Limits", kde se hlas za celou dobu nezvedne k výšinám. Ale znovu jde o habaďůru, jelikož na toto dílko zcela plynule následuje střednětempá "Passion Of The Fire", ve které se opět vynořují vzpomínky na Pella či Malmsteena bez exhibicionistických manýrů. Šestá v pořadí "Open Fire" pro změnu míří přímo do ranku rocku pro dospělé. Nefalšovaná AOR předehra a koneckonců celá skladba by se neztratila na kterémkoliv z alb chrlených vydavatelstvím Frontiers Records. Mírně whitesnakeovsky laděná "Love Reaction" si mě v prvních okamžicích příliš nezískala, ovšem jen do doby, než se do popředí vedral jakýsi pseudooperní nápěv, za který by se nemuseli stydět ani Rhapsody ve svém nápaditém období. Ostatně v duchu těchto italů či jiných metalových operistů se nese i následující balada "Dream Away". V "Golden Time" se znovu vracíme do oblasti AOR, tentokrát nakaženého z hlavy nevymýtitelným motivem. Těžko říci, zda považovat vzhledem k neidentifikovatelnému tempu "Zofie" za baladu, ale pokud ano, pak je právě ona z alba ta nejzdařilejší. Nebudu pokládat naivní otázku, proč se tato česká hudba nehraje v rozhlasových stanicích, kterým nebudeme upírat právo hrát jiné "kulturní dědictví". Konec patří pompézní instrumentálce "Massacre", po níž už následuje jen podivná bonusová verze "No Limits".

Když se chce, všechno jde. Peter Kresta vydal nahrávku, která chytí na první poslech. Nemusel si vypomáhat bombastickou produkcí, zběsilým tempem a udivující technikou na jedné straně, ani podbízivými popěvky na straně druhé. Stačilo perfektně nahrát zdánlivě obyčejné album a obdařit jej skladbami, z nichž žádná není výplní a všechny aspirují na titulování "hit". A to v pravém slova smyslu, jelikož Krestovy nahrávky na nejeden vrchol hitparád dosáhly. Za hranicemi mají rockoví fans vkus.


Interpret:Kresta
Album:Damaged Passion
Počet stop:12
Délka:44:41
Rok vydání:2010
Vydavatelství:Magic Minds Records
Seznam skladeb:1. Shine
2. Fantasy
3. Savage Society
4. No Limits
5. Passion Of The Fire
6. Open Fire
7. Love Reaction
8. Dream Away
9. Golden Time
10. Zofie (A World Apart)
11. Massacre (Strike Down)
12. No Limits (Bonus-Dance)


Autor článku: Topi

Darkont.cz

Komentáře:

15. 12. 2011 21:03
prduch
Jsem rád za to,že tento člověk který dělá hudbu pro radost,dosáhl takového uznání i zde a hlavně za hranicemi. Asi je to tím,že tvoří hudbu hlavně svým srdcem. Hlavně tak dále Petře.
4. 11. 2011 19:26
Rockfogmusic
Ahoj Topi,

diky za recenzi, jsme zase velmi radi jak jsi vse trefil.

Mej se a dale Rock On!!

P

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist