Reklama
10. 1. 2012

Ladrogang - rozhovor s nimi o nich zde a tady

Ladrogang is punkrock concert crew based in Praha/Czech Republic. History goes far a way back to 1993. Beginings took place at Ladronka squat in Prague, and at DIY punk & hardcore shows in Brno...


Moje první otázka je jasná. Ne všichni naši mladší čtenáři znají souvislosti vzniku Ladrogangu. Můžete nám v kostce popsat kdy a jak vznikl ?
Dieda: První koncert pod hlavičkou Ladrogangu se konal v lednu roku 1998. Byl to koncert G.B.H. v brněnském Semilasu. Byl to první koncert, kde se spojili lidi z Brna z Pirat production a z Prahy ze squatu Ladronka. V Brně to byl hlavně Pechys, který tam dělal koncerty už od roku 93 na místech jako legendární Šedá litina, bar Křenka nebo TetraHydroClub. Z Prahy jsem to byl já, od roku 1996 jsem bydlel na Ladronce a spolupracoval s klubem 007 na Strahově. Námi pořádané akce se konaly převážně ve prostorách squatu Ladronka a také v Klubu 007. Do roku 2000, kdy byla Ladronka vyklizena, se uspořádalo na 80 koncertů snad všech zahraničních kapel, které projížděli republikou, napříč všemi punkovými styly. Poté se celý koncept pořádání koncertů musel radikálně změnit. Akce se přesunuly do klubů, nastala časová omezení, muselo se zajišťovat ubytování atd. Už jsme se s nimi nemohli domlouvat pomocí dopisů či fax nebo komunikovat přes známé. Začali jsme k dělání koncertů přistupovat profesionálněji, stejně jako většina kapel. Lidé z Ladronky se rozutekli a zbylo nás jen pár, nechali jsme si název Ladrogang , našli spřízněné kluby a dala se dohromady parta lidí, kteří nám začali s koncerty pomáhat. V současnosti pořádáme v průměru 20 koncertů za rok.

Na koncerty na Ladronce mám taky spoustu vzpomínek. Jaký koncert z té doby byl pro Vás ten nej?
Dieda: Koncertů jsem na Ladronce zažil spoustu. Vypíchnout nějaký, který se mi líbil nejvíc, není možné. V paměti mám ale tři zásadní. Ze začátků Ladronky, kdy na koncertech ještě nebyl zvukař a koncerty se dělaly tak říkajíc na koleni, to byla italská parta Contropotere. Pak mi zůstal v hlavě první koncert s profi aparaturou Mass Murderers a Ratos de Porao a jeden z posledních koncertů na Ladronce kapely Stratford Mercenaries se Stevem Ignorantem.

Existuje ještě vůbec nějaká kapela ze scény, jejíž koncert jste ještě neudělali a je to váš sen? Vím o tom, že se nějak chystali Rancid, ale asi to nedopadlo….
Dieda: Takových kapel samozřejmě pár je. Je jich ale méně, než těch, co se nám už podařilo udělat. Třeba před 6 lety pro nás byl nedosažitelný sen, udělat Turbonegro a povedlo se. Některé kapely, co bychom chtěli udělat, se už rozpadly. Moc rádi bychom třeba Transplants, ale to už se nám asi nepovede. Ale měli jsme tu už basáka z Rancid se svojí kapelou Devil´s Brigade a Larse Frederiksona budeme v dubnu pořádat s jeho projektem Old Firm Casuala ve Futuru.
Monika: Okruh kapel, které zde ještě nehráli, ale stálo by to sakra za to, se sice velmi zužuje, ale pořád je o čem „snít“. Vedle Rancid například Tiger Army nebo Social Distortion, ovšem kapely tohoto kalibru není snadné zabookovat, zvlášť pro menší agenturu, jakou jsme my.

Spousta čtenářů vám asi bude závidět tu spoustu kapel se kterou jste se mohli setkat. Z vlastní zkušenosti vím, že to je spíš o spoustě práce a zařizování. Nicméně nějakou „veselou příhodu z natáčení“ třeba z poslední doby byste neměli?
Dieda: Na tuhle častou a originální otázku nerad odpovídám. Veselých historek je s kapelami asi nejvíce na afterparties. Máme mezi kapelami některé oblíbence, se kterými se často mejdan protáhne až do ranních hodin, jako třeba s Chipem Hannou nebo s Peter Pan Speedrock. Vyprávět by ale určitě mohl majitel hotelu, kde kapely ubytováváme :-)
Monika: Přesně jak říkáš, pořádat koncert je o neustálém zařizování potřebných věcí a ne o vysedávání s drinkem v backstagi a klábosení. Pokud má organizace klapat, musí se tomu celý team intenzivně věnovat, kapela je pak spokojená a vládne pohoda a dobrá nálada a celý večer může „veselou příhodou“.
Při rozhovorech spousty kapel uvádějí, že se jim v Praze, potažmo v naší republice, líbí. Ke kapelám se dostanete opravdu blízko, jsou nějaké, které se sem opravdu rády vracejí ?
Monika: Pokud vím, naprosto všechny co jsme měli možnost udělat. Ale vážně. Z mnoha důvodů. Milují české publikum, líbí se jim kluby, jsou spokojeni s organizační stránkou včetně dobrého jídla a pití, samozřejmě Praha jako město samotné je atraktivní a určitě jsou i další důvody, Česká Republika prostě boduje.

Nedávno jsem před koncertem The Disasters viděl jev poměrně nevídaný – partičku muzikantů fotících si okolní domy a odborně diskutujících o architektuře. Mají kapely z venku zájem i o takové kulturní vyžití?
Monika: Určitě, ovšem velmi zřídka je časově možné, aby si Prahu prohlédli, musí mít v Praze day off, aby se to dalo uskutečnit. Dave Vanian se o historické město velmi zajímal a na vlastní pěst si ho prošmejdil. Captain Sensible se zase vášnivě zajímal o svoje tak oblíbené vlaky a stará nádraží. Rat Scabies se zaměřil pro změnu na kostely a chrámy. „Bones Church“ je lákadlo pro mnohé.

Další kapitolou jsou občas „hvězdné“ požadavky některých účinkujících. O luxusním hotelu pro Damned a drahém šampíčku pro Buzzcocks vím, nějaký „úlet“ z poslední doby by byl?
Monika: Často pokládaná otázka, nesnadná odpověď. „Úlety“ se dějí všelijaké, ať už méně či více humorné, nicméně určitě nejsou ke zveřejnění. Hvězdné požadavky jsou výjimečné a nijak extrémní. Opravdu přehnané je pro nás spíš zrušení koncertu krátce před jeho konáním, jako v případě Demented Are Go nebo Street Dogs, bez vážného důvodu, vysvětlení či kompenzace.
Dieda: Když děláme koncerty, tak si celkem zakládáme na tom, abychom kapelám maximálně vyhověli. Někdy se mohou jejich požadavky zdát divné, musíme si ale uvědomit, že lidi z kapel, co jsou na turné, jsou třeba dva měsíce na cestách a spoustě z nich je kolem padesátky. Proto tyto požadavky nepovažuji za hvězdné. V reálu to bývá spíše u mladších, začínajících kapel, které často vyžadují dodatečně během koncertů věci, které nebyly ve smlouvě.

Když už jsme u toho bulváru, nedávno jsem někde četl, že Roger Miret se může utlouct po našich lineckých rohlíčcích, už vím co mu vezmu na nějaký zahraniční fest k zakousnutí. Prozraď co mají kapely v backstage k pití a papání nejradši?
Dieda: Ano, to je pravda. A k tomu opravdu miluje Budvar 12°. Kapely si většinou předem napíší co chtějí mít v backstagi. Zažili jsme snad všechno od prášků na alergii až po laky na vlasy. Často řešíme bezlepkové vegetariány nebo striktní masožravce.
Monika: Kapely od nás dostávají pečlivě připravený catering, který sestavujeme, dle jejich požadavků a našich osvědčených zvyklostí. Šmakuje jim samozřejmě české pivo. Dostávají výběr ovoce, zeleniny, sladkostí, slaností, sýrů a uzenin, jogurty, saláty a tak podobně. Jelikož je Dieda profi kuchař, velký úspěch mívá teplá večeře a ač se třeba jedná o ne-vegetariány, první vždy zmizí náš vyhlášený sójový guláš. U kapel, které dobře známe, už míříme na jisto - viz. Linecké rohlíčky :)

Uspořádat koncert kapely z venku. Můžeš v kostce čtenářům popsat co to pro váš tým všechno obnáší?
Monika: Mnoho hodin práce. Ať už se jedná o administrativní a propagační činnost týdny před akcí nebo samotný den koncertu, nabitý od rána do pozdní noci. Detailní popis všech činností byl velmi dlouhý a pro čtenáře asi i nudný. Náš úkol je udělat kapelu a publikum spokojené a děláme pro to maximum. Neděláme to pro peníze ani pro zásluhy, je to náš koníček, baví nás to a naplňuje.

S jakým klubem se vám v Praze nejlíp spolupracuje?
Monika: Většinu akcí pořádáme na Sedmičce, to je pro nás zásadní a vlastně „rodinný“ klub, unikátní historie a atmosféra, dokonalý zvuk v rukách Mistra zvukaře, maximálně přátelský přístup od personálu. Vetší akce děláme ve Futuru, také jsme tam po mnoha stránkách spokojeni.
Opět z vlastních neblahých zkušeností se musím zeptat na návštěvnost koncertů v poslední době ?
Dieda: Návštěvnost lidí záleží na hodně aspektech. Těžko na to odpovědět. Přemýšlet nad důvody jako jsou finanční krize, lenost lidí nebo nezájem o kytarovou muziku mi přijde zbytečné. Jsou koncerty, které nepříjemně překvapí neúčastí, ale naštěstí je stále dost těch, které překvapí příjemně.

Neuvažujete občas udělat nějaký koncert i jinde než v Praze? Chápu třeba organizační a jiné důvody, ale třeba my v Plzni bychom to uvítali…
Monika: Dělávali jsme koncerty v jiných městech, ale jelikož máme všichni hodně svých vlastních pracovních povinností, museli jsme od toho upustit. Je to časově a finančně o dost náročnější než pořádat akci ve městě, kde žijeme. Navíc dává přeci smysl, když koncert v tom daném městě dělá lokální promotér, který zná své prostředí, ví kam cílit propagaci atd. Zmiňuješ, že sám koncerty pořádáš, tak na co Ladrogang v Plzni :) Nicméně pokud v nějakém městě máme spolehlivý kontakt, rádi tam kapelu tzv.dohodíme.

Jak vůbec vybíráte kapely, kterým uděláte koncert? Jsou to spíš srdcovky nebo občas jdete i do něčeho co zrovna sami nemusíte?
Monika: Kapely si většinou vybírají nás. Jak jsme zmínili, věnujeme se tomu jen ve volném čase, kterého máme málo a aktivně oslovovat a hledat kapely, to nestíháme, to se děje jen u výjimečných záležitostí. Z těch, co nás osloví, vybíráme hlavně srdcovky, ať už hudební nebo z důvodu osobního přátelství. Jednou za delší čas zkusíme vsadit i na „divokou kartu“, na něco co není moc známé nebo není náš šálek kávy, ale máme pocit, že to bude bomba.. Tyto pokusy končívají sice skvělým koncertem ale taky finančním propadem.
Dieda: Srdcovka je pro nás hlavně samotné dělání koncertů. Co se týká kapel, samozřejmě rádi vybíráme naše oblíbené, ale snažíme se dávat prostor i těm méně známým. Vybíráme je ale vždy tak, aby utvářely jednotný styl toho, jak se chceme jako Ladrogang prezentovat.

A teď nám prozraďte co na nás Ladrogang v nejbližší době chystá, nebo co máte třeba jenom rozjednáno a můžeme se těšit?
Monika: Vše co chystáme je na www.ladrogang.cz. Aktuálně jsou to Mad Sin, Rezurex, Demented Are Go, ale hlavně, možno říct naše akce roku, Old Firm Casuals, tedy novou kapelu Larse Frederiksona !!!!
Autor článku: Pigeon


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist