Stríbrné prívesky na Darkont.cz
5. 2. 2009

Longital – Gloria

Jednen z nejpozoruhodnějších počinů na slovenské world/indie scéně, duo Longital, dříve Dlhé diely, vydalo na podzim nové album Gloria. Pro milovníky Bjork, Sigur Ros a ale i Hansarda a Irglové je Longital překvapení hodné otevřených úst a zatajeného dechu. Pokud k Vašim uších už tihle dva okouzlující bratislavané doletěli, potom vězte, že nové album, byť lehce odlišné od předchozího, dosáhlo mimořádné kvality „povznášejícího pocitu“.

A o něj jde téhle půvabné Slovence a jejímu parťákovi především. Cesta ke skládání a zpívání vílích písní však vedla dlouhá cesta. Daniel Salontay a Shina Lo si říkají zvukoví cestovatelé a museli toho dost projet, než začali psát písně o rodném Slovensku – Longital je původní název místa, u kterého žijí. Jejich hudbu ještě dotváří „elektronický spoluhráč“ Xi Di Nim, autor všech roztodivných zvuků neznámého původu, které naštěstí vůbec nezní elektricky, ale náležitě snově. Na koncertech Longital doprovází i VJ Kufrík Brothers.

Jelikož jsou Longital správně kosmopolitní, fungují na síti. Stojí za to mrknout na jejich http://www.myspace.com/longital , na jejich facebook.com, nebo na http://www.youtube.com/longital . Jejich vlastní webovky http://longital.com taky stojí za to, upozorňuju, že jsou slovensko-anglické, spíš anglické, tihle světoběžníci totiž jezdí šňůry od Londýna po Istanbul, včetně domácích (Colours of Ostrava) i zahraničních (Les oreilles en Pointe, FR) festivalů. Mimo jiné doprovázeli na turné hanserdovy The FRames. Generation WE žije na internetu a tak je nasnadě být na fanoušky připraven i v angličtině, kterou zvládá každý, tleskám=)

Album ani v Čechách, natož na Slovensku neprošlo bez povšimnutí, pro srovnání zaujalo třeba server idnes.cz nebo výroční ceny slovenského rádia Radio head. Longital také odehráli několik koncertů v české kotlině, aktuálně budou k vidění v Písku, Jimramově, nebo v Roztokách u Prahy. Na koncertech uslyšíte věci u předchozích desek September, Šinadisk (obě 2001), Tu (02), Šina in Virgo (03), Světa diely (04), Výprava/Voyage (06), a aktuální Gloria a o níž tu dnes kráčí=)

13 písniček, které probouzí různé pocity. U většiny je napjatý rytmus, tj. žádné souvislé melodie typu ploužák, vůbec ne, naopak někdy používají rytmus řeči, možná to zní nesrozumitelně, ale speciálně Zrkadlo je toho úžasným příkladem u slov hudby tohoto typu lze předpokládat, že texty budou nosné a budou mít nějakou tu vypovídací hodnotu, ale u Longitalu, možná i díky slovenštině, jsou pointy uloženy hluboko v metaforách a disponují značným apelativním nábojem, podle mě díky řečovému rytmu, který najdeme i v Som modré nebe, My dve, nebo v Už len raz. Odvažuji se ocenit i aliteraci (libozvučnost), kdy je možná moje okouzlení dílem samotného slovenského jazyka, to posuďte sami.


Okná oči čisté, Shinin text, mě zase dostal z trochu jiného úhlu :
„Čo už je dávno pre mňa pripravené
čo je za dverami
Prosím, príď“
Přesně v duchu mého motta – Hic Rhodos, hic salta, prostě „Teď ať přijde co má přijít a ty se ukaž“

Na druhou stranu, jsou i songy, kde texty nemají hloubku Mariánského příkopu a Longital si vyhráli s muzikou, třeba Gloria, Mlyny, Dary, zrovna… náhodou texty od Salontaye…=)

Co se týče přebalu, opět se potvrdila moje teze vzhledu – coby předzvěsti obsahu desky. Nádherně vyvedený titul, bílý, s modrým chmířím z pampelišky a rozpitými „vodovkovými“ fleky. Jednoduché, skvělé. Milá Mária Rojko, jsi třída=) nemám co dodat, důsledně v duchu povznášení a ohledávání věcí, nad kterými si zamýšlíme jen někdy a jen málo. Nakonec bych ale s (bez) dovolení Shiny ocitovala její zpověď publikovanou na webu Longital.

Dobýjam svet a tým zároveň každý kút, všetky kúty vnútri seba. Presvetľujem všetky skládky, vyhadzujem staré veci, čo už nepotrebujem, čistím sa a chystám sa na to, že ma celý svet uvidí ako v zrkadle a zároveň sa ja uvidím v ňom. Obsiahnutá a zároveň odrazená.

Stávam sa známou, ale to len všetky moje súčasti, ktoré som vytlačila von zo mňa, ma poznávajú a vracajú sa ku mne. Vonku zostávajú stále tie, ktoré nespoznávam ako moje a na tie sa buď hnevám, alebo im závidím. A volám ich domov.


Interpret:Longital
Album:Gloria
Počet stop:13
Délka:62:20
Rok vydání:2008
Vydavatelství:Slnko Records
Seznam skladeb:1. Už len raz
2. Ani náhodou
3. Berlin - Grenoble - Arles
4. Zrkadlo
5. Som modré more
6. Červená modrá
7. Anjel môj
8. Okná oči čisté
9. Dary
10. My dve
11. Slnko stúpa
12. Mlyny
13. Gloria


Autor článku: Barushka  Související články:  Komentáře:

10. 2. 2009 11:29
Barushka
Dovoluji si doporučit: 2. 4. Divadlo Rubín, Praha...=)

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist