Stríbrné prívesky na Darkont.cz
22. 8. 2006

Masterplan - Aeronautics

Většina z těch, co speed mají v oblibě, toto album už pravděpodobně slyšela několikrát, přeci jen rok je dlouhá doba. A proto je to jen takové malé shrnutí toho, co již bylo napsáno a řečeno.

Na začátku loňského roku jsme se konečně po dvou-letém „tichu“ dočkali druhého, studiového alba od Masterplan – Aeronautics. Už se svým prvním albem předvedli Masterplan svou charakteristickou tvář, která se zjevně ukazuje i na Aeronautics.

Jak se dalo čekat, speed metal v jejich podání je blahem pro uši. Melodická kytara v podání Grapowa, podkreslená bicími Kusche a provázená dokonale originálními vokály Landeho, spojená s Mackenrottovýmy klávesy a Eckertovou bassovkou se stává až magicky přitažlivou kombinací. Od první chvíle, kdy zmáčknete play budete vtaženi do jejich světa.

Byla by obrovská chyba řadit Masterplan čistě a jen do speed metalu, protože jak se ukázalo i na předcházejícím album, Masterplan se rádi vyžívají v kombinacích speedu s heavýkem, a to (dovolím si říci) velmi brilantně. Pěkným příkladem je Headbanger’s Ballroom, hudebně propracované intro vás skvěle naladí na zbytek skladby, kdy po necelých pět minut budete chtě nechtě poklepávat prsty do rytmu. Za zmínku také stojí v pořadí 6. Afret This War, přestože je tato skladba považována za baladu, nerozpláče vás, spíše naopak - navodí příjemnou, uklidňující atmosféru.

Zjednodušeně řečeno: Aeronautics dokáže bezesporu nabídnout v každé své skladbě skvělé hudební momenty a melodie, které jsou velmi chytlavé a rytmicky „vypilované“. Proto myslím, že času stráveného poslechem rozhodně litovat nebudete.


Interpret:Masterplan
Album:Aeronautics
Počet stop:10
Délka:54:03 min
Rok vydání:2005 (24.1.)
Vydavatelství:AFM
Seznam skladeb:1. Crimson Rider 4:00
2. Back for my Life 4:14
3. Wounds 4:04
4. I'm Not Afraid 5:29
5. Headbangers Ballroom 4:55
6. After this War 3:51
7. Into the Arena 4:11
8. Dark from the Dying 4:09
9. Falling Sparrow 5:35
10. Black in the Burn 9:47


Autor článku: Atsul  Související články:  Komentáře:

2. 10. 2006 22:43
souhlasím s honzou. Masterplan je, leč nadprůměrný, stále ne moc světoborný power metálek. A co se zpěvu týče s Ark se jeho zpěv na Aeronautics nemůže rovnat.. s BT vůbec.
2. 10. 2006 12:12
Pavel
Jasně, a asi proto se rozešli s Jornem. Uvidíme, jak se to dál vyvrbí. Odchod Jorna je velká ztráta, ale třeba je to nakopne a gtřeba bude nástupce Jorna stejně zajímaví jako on. Nechme se překvapit.
29. 9. 2006 11:32
Jan Stanislav | j.stanislav@volny.cz
Pavel: otázkou je, zda jsi slyšel Ark. Dle mého se atmosféry na deskách Burn The Sun a Aureonautics nedají srovnávat.
29. 9. 2006 10:27
Pavel
Tak Honzo s tím nemohu rozhodně souhlasit. Takhle fošna je skvělá. To, že se to malilinko potemnělo vidím jako plus. Nelze do nekonečna hrát jako FreedomCall samé veselé věci. Je potřeba do toho dát více atmosféry a nálady, což tato deska jednoznačně splňuje. Sklouzli trochu víc do heavyku, ale rychlejší tempa, dva kopáky, hutné kytarové riffy a skvělé aranže tomu dodávají skvělou šťávu. Lande zpívá božsky. A to, že kapela se chce posunout na jiný styl a Landeho to táhne taky jinam, to je prostě osud. Chlapci si to vyřešili a uvidíme co přinese čas.
Nicméně skvělá fošna. Točim ji často i po takřka roce. Super melodie.
28. 9. 2006 09:42
Jan Stanislav | j.stanislav@volny.cz
Pamatuji, jak se v roce 2003 po vydání debutu všude vyprávělo, že Masterplan daleko převyšují současný Helloween, do nebes se vyzdvihoval Jorn Lande a deska Masterplan byla casto u fanoušků melodického metalu považována za nejlepší počin daného roku. Jenže, nastalo to, co se dalo očekávat. Jakkoli byla první deska hitová, a i když by se našla slabá místa, velmi povedená, tam následující fošna Aeronautics zcela zaostává. Nápadů značně ubylo, lehce se přitemnilo a jako by se kapela snažila tlačit Landeho do míst připomínajících více jeho předešlé angažmá v kapele Ark. V samotných kompozicích je však kvalitativní rozdíl dost značný a je trochu smutné, do jaké hudby se Jorn kvůli finančnímu zisku pouštěl. Dnes už v Masterplan, jak známo, nepůsobí a uvidíme, jakou náhradu zbytek skupiny najde. Jisté však je, že počáteční nadšení opadlo a teď je otázkou, zda během let budoucích zcela nevyprchá.

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist