Reklama
9. 12. 2007

Medium - S Tebou noc je dlouhá

Druhé album plzeňské hardrockové legendy MEDIUM spatřilo světlo světa v roce 2005. Dvě desky sice nejsou na kapelu, která ukrajuje roky z již čtvrté dekády své existence, žádnou velkou náloží, ale Medium si už od 80. let, kdy plnilo okresní sály třikrát týdně, zakládalo na tom, že je především živou kapelou.

Osmdesátá léta jsou však pryč a v současné době se žádná kapela bez pořádné nahrávky neobejde. Přestože MEDIUM se hrne do skládání nového materiálu jen velmi sporadicky a těžiště jejich vystoupení tvoří skladby z 80. let, na několik novinek se na albu „S Tebou noc je dlouhá“ dostalo.

Cédéčko bylo nahráno ve studiu v Třemošné. Nikdy jsem nepatřil k lidem náročným na zvuk, vždy byl pro mě nepoměrně důležitější samotný obsah, ale tady se vyjádřit musím, protože zvuk je skutečně otřesný a nahrávku sráží dolů, přestože muzikanti odvedli tradičně výborný výkon a po instrumentální stránce není nahrávce vůbec co vytknout. Zvuk se totiž topí v zahuhlených hloubkách, zvuk kytary je absolutně nevýrazný (což je u hard rocku docela problém), naskýtá se otázka, zda bylo CD vůbec mastrováno. Jedinou posluchačskou záchranou je přehrávač s několikapásmovým ekvalizérem.

Skladby skupiny Medium byly vždy na běžné poměry západočeské tancovačky vysoce nadprůměrně propracované a prokomponované. Vynikaly značnou klávesovou pompézností, rozsáhlými instrumentálními plochami v mezihrách a v neposlední řadě i výbornými instrumentálními výkony. Na albu jsou zastoupeny především texty s přímočarejšími texty, ale i tak si drží vysokou úroveň. Mnoho jich však u Media zaujme také tajemností a abstraktností (na albu např. Socha s hlavou motýlí, Cesty). Rozhodně žádné podbízení, ale to je ostatně známo, že textově Medium trvale převyšuje podobně zaměřenou konkurenci o několik tříd.

Album obsahuje podařené novinky nebo přesněji řečeno - spíše relativní novinky s příjemnými klávesovými plochami (majestátní klávesy jsou ozdobou celého alba) a líbivými melodiemi (S Tebou noc je dlouhá, Nechci se dívat jak zapomínáš, Co se stalo), šok některým skalním fanouškům může způsobit „Pohřební“, protože téměř rapovaná sloka je asi to poslední, co by člověk od tak konzervativní skupiny čekal. Ale jde o výtečnou skladbu s podařenou klávesovou citací z legendárního Pochodu padlých revolucionářů. „Tisíc věcí“, „Šlapej dál“ a vlastně i všechny ostatní jsou klasické skladby, které asi nemusím pro skalní příznivce nějak rozebírat. Nechybí tradiční dechovkářská vsuvka v „Maškarním bále“. Cédéčko uzavírá asi nejpodařenější skladba, nádherná balada „Socha s hlavou motýlí“.

Jak už bylo řečeno, nahrávka trpí nepodařeným zvukem, na což doplácí hlavně rychlé skladby, znát je to především u těch starších a rychlejších. Nic naplat, živé nahrávky z 80. let nebo hojně rozšířený živák z roku 1996 mi zní tak nějak lépe. Ale to jen potvrzuje již uvedená slova, že Medium je především živá kapela, jejíž nahrávky slouží spíše jako vzpomínka na navštívené akce. Tuto roli album „S Tebou noc je dlouhá“ plní beze zbytku.


Interpret:Medium
Album:S Tebou noc je dlouhá
Počet stop:10
Délka:52:19
Rok vydání:2005
Vydavatelství:vlastní náklad
Seznam skladeb:1. S Tebou noc je dlouhá
2. Tisíc věcí
3. Pohřební
4. Co se stalo
5. Šlapej dál
6. Všichni to ví
7. Maškarní bál
8. Nechci se dívat, jak zapomínáš
9. Cesty
10. Socha s hlavou motýlí


Autor článku: Topi  Související články:  Komentáře:

16. 11. 2017 22:38
Fugas ex SPA Obora
Existuje mnoho kapel, ale tahle kapela, je prostě "naše".
10. 6. 2016 11:30
Jon
Naživo excelentní kapela, jednoznačně nejlepší, co tady v západních Čechách z kdysi mocné bigbítové scény zůstalo. Škoda, že desky točí ve špatných levných studiích. Kéž by je napadlo zajít do nějakého pořádného a nahrát obě desky i všechno ostatní z repertoáru úplně znovu. Byla by to bomba.
23. 11. 2014 19:25
tarzan
MEDIUM srdeční záležitost...
8. 11. 2012 22:04
weiss
Krásné časi budeme vždy mladí přejeme vše ok.šumperáci od porajtu.je to už dávno

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist