Reklama
6. 6. 2013

Metalfest 2013

Když jsem odjížděl v pátek po práci autobusem z Klatov vstříc letošnímu Metalfestu, padal z nebes jen lehčí deštík. Horko na festivalech nesnáším a tak jsem potěšen odjížděl vstříc osudu. No vedro mi opravdu nebylo…na stupnici hrůzy bych tento festival zařadil hned těsně za předloňský festival With Full Force, který byl horší o to, že jsem jej musel absolvovat ve stanu a daleko od domova.Také jsem tam zažil jakousi evakuaci, tedy spíš úprk z říše Hádovy. V Plzni mě čekalo spaní posteli a možnost se převléknout. Pragokoncertu letošní počasí prostě nepřálo. Doufám, že to nebude důvod k ukončení jinak naprosto skvělého festivalu. Promrzlí jsme byli všichni, stánkaři si nevydělali, pořadatelé měli plné ruce práci udržet festival v chodu ( za to si zaslouží obdiv ) a bylo to pochopitelně znát i na atmosféře celého festivalu. Naštěstí je areál poměrně blízko centra města a tak byla možnost zajít si někam na horké kafe a trochu se ohřát. No nic, příroda je holt příroda.
První kapelu, kterou jsem po odjezdu z práce stihnul byl Citron. Koukám jako blázen, že už je v tuto chvíli stanový areál v podstatě vyplaven, gott mit uns! Nicméně počasí se trochu vyjasňuje a tak si kapelu s Fany Michalíkem za mikrofonem vychutnávám. Klasické vály z alb Radegast a hlavně Plni energie, parádnější úvod festivalu jsem si nemohl přát. Pak přichází na řadu krasavice z Crucified Barbara se svým hairmetalem osmdesátkového střihu. Další pecka hned na začátku.
Následující Pink Cream 69 jsem si poslechl spíš ze zvědavosti, nepatří k mým nejoblíbenějším a dojem z vystoupení byl víceméně tuctový. Těším už se totiž na U.D.O. – bezchybně šlapající metalovou mašinu se skvělým frontmanem s dynamitem v hrdle v čele. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával měrou vrchovatou. Navíc přestalo hustě pršet a tak jsem si show se vším všudy.
Ještě o trochu víc jsem se těšil na vystoupení norských pekelníků Satyricon, které mám živě opravdu, ale opravdu rád. Počasí se stále neumoudřilo a nebýt to zrovna Satyricon, tak už jsem to vzdal. Hlavní hvězda večera a show jak má být. Má to koule, je to promyšlené a naprosto profesionální. Jednoznačně potvrdili mé vysoké mínění o této kapele.
Sobotní program byl z mého pohledu nejslabší z celého třídenního programu festivalu. Při pohledu na nebe jsem si pohrával s myšlenou dnes vůbec nevyrazit. Pořád jsem koukal z okna a říkal si, že déšť musí přestat. A vůbec jsem si nedovedl představit nešťastníky ve vyplaveném stanovém areálu. Nakonec jsem se z tepla a sucha přece jen vypravil na cestu do končin, kde mě čekala zima a neskutečně hnusný déšť. Jak píše jeden perský básník: „Pavouk spředl sítě v císařském paláci a sýček zahoukal na věžích Afrasjábových“…. Jako první dávám Milking The Goatmachine ve, světe div se, slušně zaplněném areálu! Na to počasí to považuji za zázrak…. Bloodbound se svým melodickým metalem mi sedli jak pr… na hrnec, super vystoupení. Kataklysm řekl bych dobrý, jsem už slušně promáčenej, snažím se zahřát a tak nějak se nemůžu úplně soustředit. To se mi podaří až s vystoupením kapely Katatonia, kterou mám spíš naposlouchanou a přemýšlím, kdy jsem je slyšel na festivalu živě, no asi jednou. Nějak hluboký dojem ve mně nezanechali. A už se těším na Sonata Arctica, pro mě hvězdu večera. Od Sonata Arctica nejlepší výkon co jsem kdy viděl a i za hustého deště se jim podařilo vytvořit slušnou atmosféru. Prchám z areálu do tepla, přece jenom zdraví je mi přednější…
Po vysušení a odbahnění svršků vypadá neděle při pohledu z okna mnohem optimističtěji – neprší!!! Do Kalikovského mlýna na skvělý oběd a pln očekávání zahrádkářskou kolonií. Stanovat se v městečku už nedá, podle kolejí tady měly auta dost velký problém. Naštěstí je zpevněných míst v okolí víc, tak se to tu v autě dá nějak přežít, kdo má výkonnější topení ten se aspoň dokáže usušit. Stíhám část vystoupení heavymetalových Enforcer a než se stačím rozkoukat, sakra už zase chčije!!! Vychutnávám zbytek vystoupení těchto sympatických švédů a už se začínám těšit na Kreyson. Velké očekávání střídá řekněme realita, Kreyson mě ani neuchvátili, ale ani nezklamali. S chutí si zajdu na plnohodnotný koncert k doufejme skvělé nové desce. Dánští Mercenary a Varg mi tak nějak splývají v jednu festivalovou zvukovou hmotu, solidní výkony víc k tomu nemám co napsat. Následují neskutečně pozitivně naladění Freedom Call, kteří září jako sluníčka ( když už se nám toho skutečného nedostává ). I když nám ke konci setu déšť slábne a tak finští pijáci medoviny Korpiklaani rozjíždí svojí show před opravdu solidně se hýbajícím areálem. První kapela dne, která mě opravdu zahřála jak na těle tak na duši. Energické vystoupení..ale to je ještě odvar proti energii, která doslova prýští z australských Airbourne, těchto rock n rollových řezníků, kterým v žilách koluje co jiného, než AC/DC. Pravdou je, že první půlhodinka byla super, pak už mě to přece jenom začalo trošku nudit. Ale show to byla opravdu náramná, to se se musí nechat.
No a pak tu máme hodinku pauzu na přestavbu podia a hlavní hvězdu celého festivalu – Kinga Diamonda. Naprosto strhující vystoupení od začátku do konce. Divadelně provedená scéna, do nejmenších detailů propracovaná. Křišťálově čistý zvuk, King zpíval v životní formě, kapela v čele s famozním kytaristou Andy LaRoquem šlapala jako švýcarské hodinky. Průlet celou kariérou nejen solovou, ale došlo i na Mercyful Fate. Pecky z alb Conspiracy a Abigail byly klenoty této pozdní hodiny. To vše doplněno různými scénkami, které víceméně korespondovaly s texty, dusná atmosféra šílenství, zmaru a duševní choroby. Absolutně strhující a nejlepší vystoupení celého festivalu. Důstojnější tečku za festivalem si nedovedu představit. Nakonec se ty tři dny v dešti a blátě daly překonat a odměnou je několik opravdu skvělých hudebních zážitků. Nezbývá než se těšit na další ročník, který se i přes různé spekulace snad bude konat. Nezbývá než smeknout na obětavostí celého týmu, který se staral v tak nepříznivém počasí o chod festivalu a Pragokoncertu, že nám takový festival umožnil navštívit. Díky moc.


Autor článku: Pigeon


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist