Stríbrné prívesky na Darkont.cz
14. 12. 2014

Michal Hromek Consort - Andělové jsou zpívali

Díky delšímu pobytu u a zejména pod mořem v teplých krajích milované matky Země jsem se dostal k poslechu tohoto nového Hromkova alba právě vprostřed času adventního, kdy lezavé mlhy se vtírají do duše stejně neodbytně, jako rádoby vánoční atmosféru navozující rolničky, kam se podíváš, a rudé rypce Santa Clausů v přelidněných obchodních prostorách.

Hromek je obecně v první řadě spojován s pojmem keltská kytara díky úspěchu, kterého dosáhl s takto i pojmenovanou nahrávkou v devadesátých letech století minulého. Nicméně během let mohli posluchači seznat, že kytarista se cítí stejně dobře ve vodách hudby folklorní, renesanční či barokní, a to nejen jako osobitý interpret zmíněných žánrů, ale i jako autor skladeb vlastních.


Stálé koncertní obsazení Consortu (Michal Hromek: kytary, Jakub Klár: flétny, Daniel Mikolášek: perkuse, zpěv) je na nahrávkách obohaceno účastí hostů, kterými jsou houslista Matěj Kroupa, zpěvačky Petra Kohoutová a Hana Horká a dále krom hlasu i hoboj a zobcové flétny ovládající Magdaléna Klárová.


Čtrnáct tracků nového alba provede posluchače krom krajem českých a moravských luhů a hájů též ostrovní staroanglickou vánoční nostalgií, poetikou středověké Francie i zazní rovněž instrumentální variace na latinský hymnus. Nesoudím, že jest nutno pitvati se jednotlivými kousky alba jako dávní a nezapomenutí nebožtíkové z cechu lékařského, kterými byli potupně zemřevší Jan Jessenius, či Rembrandtův prověky v temných barvách dochovaný Tulp, doporučuji toliko pustiti ku potěše své i blízkých onu přehršli jedniček a nul, jak lze též pojmout specifika digitálního záznamu na CD nosiči, a především následně nelenit a najít si čas na návštěvu koncertu tohoto skvělého seskupení muzikusů. Bravurní kytary, lahodné tóny smyčce či sólové či se proplétající a souznívající hlady té něžnější poloviny našeho živočišného druhu činí z nahrávky pohodovou záležitost, na hony vzdálenou komerčním záměrům motivovaným vánočním časem - co vím, mnoho posluchačů odsuzovalo před více než deseti lety např. titul Christmas Album samotnému Hromkovi ne až tak neznámých Jethro Tull, aniž by pamětnicky tušili, že např. Christmas Song vyšel na singlu již v r.1969 a o tři roky později na dvojalbu Living in the Past (takže ona tématika byla Andersonovi kýmsi sesláni mnohem dříve). Citlivý tvor Darwinův i Boží pozná sám, co je opravdu čistá přirozenost autora, a co pouhý na city hrající kalkul.


V dnešní konzumní době, kdy díky obecně zkostnatělé církevní vrchnosti (přes snahy evidentně reformního současného papeže) je mnohdy ne po právu na křesťanské tradice a víru jako takovou nahlíženo s despektem, a kdy navíc sílící radikalizace extrémních islamistických seskupení vyhlašuje svatou válku okolnímu světu, není rozhodně od věci otevřít srdce tónům hudby, evokující vnímavým to krásné z (před)vánoční nálady. Díky podání Michala Hromka a jeho hudebních přátel je možné doma si vytvořit dnes již vzácnou atmosféru nekomerčního ducha Vánoc a doufat, že vládcem světa v krajích evropských nadále bude Bůh náš, jak ba vědomí dává titul první písně tohoto příjemného hudebního počinu a raději dejme naslechnout hlasu andělů - o jejichž existenci lze pochybovat, než nechat sluch a mysl zaplavovat lží reálným postavám, ovládajícím kormidlo lodi bláznů, ne které je nám dáno plout, a tonout slepě bez víry v cokoliv v marastu znechucení a beznaděje z dění kolem .


Interpret:Michal Hromek Consort
Album:Andělé jsou zpívali
Počet stop:14
Rok vydání:2014
Seznam skladeb:1.Vládce světa, Bože náš
2. Poslán jest od Boha anděl
3. Všichni praví milovníci Boží
4. Kriste Ježíši, ty spáso nejvyšší
5. Ó duše svatý, pane náš
6. Kristus Pán se narodil
7. I saw Three Ships
8. Coventry Carol
9. God Rest You Merry Gentlemen
10. Jozef můj kochaný
11. Malé variace na latinský hymnus Veni Creator Spiritus
12. Entre la boeuf et lane gris
13. Sortons de nos chaumiéres
14. Andělové jsou zpívali


Autor článku: Petr Hejna

Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist