Reklama
31. 8. 2007

MindFlow - Mind Over Body

Stále ještě mladá brazilská formace MindFlow svým loňským zajímavým dílem nazvaným Mind Over Body dokáže obstát v rozmanité konkurenci progressive metalového žánru, přičemž zainteresovaní fajnšmekři mohou v její tvorbě nalézt ještě mnohem víc.

Stále ještě mladá brazilská formace MindFlow svým loňským zajímavým dílem nazvaným Mind Over Body dokáže obstát v rozmanité konkurenci progressive metalového žánru, přičemž zainteresovaní fajnšmekři mohou v její tvorbě nalézt ještě mnohem víc.

Vyslovíme-li spojení Brazílie a metalová hudba, velice snadno se nám vybaví často až extrémně tvrdé a razancí napěchované odrůdy dotyčného stylu, několikero celosvětově známých jmen, avšak pokud budeme hladově pátrat po seskupeních produkujících po instrumentální stránce písně mnohem barvitější a bohatší, zřejmě zamíříme do trošku jinačích koutů planety. Vězte, že i z horkokrevné Jižní Ameriky pocházejí sic méně proslulé, zato ale nepřeslechnutelným potenciálem nabité kapely.

Jednou z takových jsou osm let staří MindFlow, kteří mají ve své vitrínce dva nosiče a zejména ten druhý, Mind Over Body, se dočkal dosti vřelých ohlasů u pořád ještě nepříliš četné fanouškovské komunity progresivně laděných metalových nahrávek. Jistě, dnes se slovo „progresivní“ stává těžce zprofanovaným, a tak je na místě brát zařazování nově vznikajících uskupení s patřičným nadhledem, MindFlow bych si však klidně dovolil k některým zavedeným pojmům tohoto ranku přimísit. Lze hovořit o současných stálicích scény (kupříkladu Dream Theater), užitou inspiraci můžeme hledat i u nestorů typu Rush či Yes. Mladý věk a touha po toliko kýženému originálnímu vyznění navíc ženou Brazilce za hledáním vlastní osobitosti, což dnes bývá často příliš těžkým soustem.

Mind Over Body se roztahuje na ploše trvající bez tří vteřin celých osmdesát minut, tudíž pak může posluchač zaujmout nedůvěřivé pohledy proložené pochybnostmi, zda ho nebude čekat plytká nahrávka plná jen stěží rozdýchatelné nudy. Už se nacházíme u otázky, dovede-li interpret vkusně a v pravý čas poodstoupit během hudební náplně do jiných vod tak, aby nedocházelo ke znuděnému stereotypnímu řádění. To kytarové se koná zejména v prvních dvou skladbách, v nichž nelze přeslechnout využití zaběhlých postupů, dramatických rovin a dále pak hlasové výrazivo Danilo Herberta, jehož vokál dovede ve více hrubých zněních doplňovat hoblovačky Rodriga Hidalga, při výškových rozletech pak lehce evokuje třeba takového Daniela Gildenlöwa z Pain Of Salvation. Neustále gradující tvrdší pasáže kombinující se s klávesovými proložkami dostatečně zchladí lehoulinká balada Thousand Miles From You, stejného odlehčovacího náboje pak dostojí i další písně. Ačkoli se ocitají v menšině oproti náročným, často na více než deset minut nafouknutým opusům, jejich délka nabývá dostatečného odpočinku, tudíž se pak poslouchající dokáže připravit na jindy hůře stravitelné kousky. Naštěstí i ty mnohdy nazývané „instrumentální onanie“ znají v případě MindFlow svých hranic. Navzdory značnému počtu rozmanitostí nepůsobí deska jaksi roztříštěně, i když občas se skupina nemůže vyhnout jistému opakování již zahraného, to jest někdy problémem zvláště u delších kompozic.

Jinak Mind Over Body neupouští po celou dobu trvání ze své intenzity a pevně drží svůj standart až do konce. Rozhodně se může měřit s proslulými veličinami, přičemž vzhledem k potenciálu brazilské úderky lze očekávat budoucnost ještě světlejší. Je důkazem, že i v zemích, kde daný žánr příliš nekvete, se občas vyklube na svět pestrá nahrávka, která překračuje již poněkud zašlé vody klasického metalu. Jen houšť takovýmto průbojným kapelám.


Interpret:MindFlow
Album:Mind Over Body
Sestava:Rodrigo Hidalgo – kytary
Rafael Pensado – bicí
Danilo Herbert – zpěv
Ricardo Winandy – basová kytara
Miguel Spada – klávesy
Počet stop:9
Délka:79:57
Rok vydání:2006
Vydavatelství:Nahráno v Mega studiu (Sao Paulo)
Seznam skladeb:01 Crossing Enemy's Line 12:17
02 Upload-Spirit 7:08
03 Thousand Miles From You 3:49
04 Just Water, You Navigate 5:23
05 Chair Designer 10:44
06 A Gift to You 2:47
07 Hellbitat 12:01
08 Follow Your Instinct 15:51
09 Hide and Seek 9:52


Autor článku: Jan Stanislav

Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist