23. 6. 2010

Moravský Anděl - rozhovor

Kopřivnická heavy rocková kapela Moravský Anděl existuje již od roku 1991 a za dobu své existence vytvořila nespočet povedených energických songů, z nichž některé jsou zaneseny na některých z jejich alb. Rozhodli jsme se udělat s nimi rozhovor, aby jsme s nimi seznámili čtenáře, kteří o nich ještě neslyšeli, protože to je opravdu dobrá kapela, o níž je dobré vědět...Zkuste se prosím nejprve představit těm, kteří ještě neměli možnost vás slyšet. Jak, kde a kdy jste vznikli?
Kapela Moravský Anděl vznikla na podzim roku 1991 spojením dvou místních regionálních kapel Menuet a Apači. Zkoušíme v Kopřivnici, odkud taky pochází většina členů. Jen zpěvák za námi dojíždí až z hraniční obce Brumov – Bylnice.
Současná sestava:
Petr Škrabal - zpěv
Karel Prchal - kytary, vokály
Tomáš Maralík - kytary, vokály
Jan Odlevák - baskytara
Jiří Chalupa - klávesy, řev
Martin Pančocha - bicí

Jak vzpomínáte na své první vystoupení?
Tak na první vystoupení už může vzpomínat jen poslední zakládající člen - kytarista a současně kapelník Karel. Ale pokud se na tomto vystoupení nic mimořádného nestalo, tak už si určitě nevzpomene, protože v podstatě ze dne na den plynule přešel z kapely do kapely. Díky oblíbenosti zmiňovaných regionálních skupin byl totiž start Moravského Anděla vskutku raketový a bezproblémový.
Kolik času věnujete zkoušení?
Vzhledem k velké četnosti hraní během roku, kdy se v podstatě až na zimní měsíce hraje nepřetržitě, zkoušíme jen příležitostně, abychom oprášili starší zapomenuté skladby, případně připravili nějaké zajímavé „kopíračky“ pro nezbytnou součást našich vystoupení – zábavy. V případě skládání desky resp. učení nového člena novým věcem se vždy zkoušelo jednou až dvakrát týdně. V současné době si musíme zkoušky díky velké dálce zpěváka trochu více plánovat.

Jak se kapele Moravský Anděl aktuálně vede?
Nejstabilnější roky byly v období 1997 – 2004, kdy se neměnila sestava, natočily se 2 desky a zahráli jsme si po boku známějších skupin jako Alkehol, Arakain, Argema, Citron, Doga, Kern, Tublatanka apod. Počínaje rokem 2005 začaly v kapele problémy s postem zpěváka - nejprve nás opustil Ivan Borovský, aby zahájil svou novou kariéru v ostravské skupině Salamandra a pak ukončil díky své velké pracovní vytíženosti své dvouleté působení i Láďa Lysek (ex Argema, Tarantula, Metalinda, Sára), který s kapelou začínal. Po nejistém roku, kdy nám oba bývalí zpěváci v podstatě vypomáhali na stěžejních štacích, které jsme nechtěli pustit, jsme konečně narazili na skvělého Petra Škrabala, bratra zpěváka skupiny Power 5. Takže minulý rok byl ve znamení zabydlení se nového zpěváka a optimálního sehrání se.

Nepřemýšlíte o natočení dalšího alba? Čtvrtého do sbírky? To třetí vám vyšlo už před osmi lety...
Určitě, je to předmětem mnoha diskuzí, které spolu vedeme. Odpolední směny, pracovní vytížení některých členů, dálka zpěváka či stařecká lenost jde sice proti nám, nicméně představa o náplní desky je jasná a vypadá to, že ji načasujeme na oslavy dvacátého výročí vzniku kapely. Již teď můžeme prozradit její pracovní název - Právo tyranů. Předpokládáme, že na ní bude více songů než na třetím CD a stylově na něj naváže. Rozhodně neplánujeme návrat k „měkčímu“ stylu první desky, ledaže bychom vyhodili našeho klávesáka, strůjce veškerého speedového zla :-)

Už máte nějaké nové skladby na případnou další desku? Hrajete je?
Máme v podstatě rozdělaných pět skladeb v různých stádiích a další jsou rozdělané u jednotlivých skladatelů. Možná tentokrát uděláme výjimku a jednu až dvě skladby budeme hrát ještě před vydáním desky, což u třetího CD nebylo.Jakým způsobem byly a jsou vytvářeny vaše skladby? Jak vznikají?
Stává už se standardem, že větší půlku desky složí náš klávesák a po dvou skladbách dodají oba kytaristé. Tentokrát se ale ke skládajícímu trojlístku přidá i zpěvák, což by desku určitě mohlo obohatit. Doby, kdy se skladba tvořila jako společné dílo, jsou pryč a všechny skladby jsou tvořeny stylem, že autor přijde s 80% hotovou věcí a téměř kompletním textem a zbytek se společně dopiluje. A každý má samozřejmě jiný systém skládání. Třeba, co se týká zpěvu, tak u skladeb kytaristů má zpěvák relativně velkou volnost, naopak u skladeb klávesáka věčně trpí, protože je zpěvová linka pevně daná.

Co by jste dnes na vašem posledním albu Hráči se smrtí udělali jinak?
Je to hodně individuální, určitě by to nebyl zpěv, ten je opravdu luxusní. Někdo by přehrál nějaké úseky, někdo by ubral na rychlosti, někdo by změnil studio. V každém případě bychom příště rádi spolupracovali opět s jedním zvukařem a více si pohlídali závěrečný mix a mastering. Nesouhra dvou zvukařů s jiným hudebním cítěním, kdy každý mixoval jinou část desky je trochu znát. Takže to vypadá, že do třetice změníme studio (první dvě desky byly natočeny ve studiu Citron v Ostravě, třetí v RM studiu na Starém Jičíně).

Jak vznikl váš netradiční název?
Název je dílem našeho bývalého člena, který kapelu založil a i přes mírné protesty nově příchozích členů nebyl důvod zaběhnutý název měnit. A za nějaký čas si člověk stejně zvykne na cokoli, takže teď už nám název vůbec nepřipadá netradiční a neřešíme nějaký hlubší význam. Prostě se zažil stejně jako názvy Citron, Kabát či Vitacit, kdy taky už nikdo nepřemýšlí o původním významu těchto slov. Jako netradiční bychom brali spíše jiné názvy, s kterými jsme přišli do styku, např. Nahoru dolu po schodech band, Okolo stolu rádio Jerevan či Sdružení mírných přátel celeru :-)

Kde hrajete nejraději?
Vždy to byly jednoznačně akce v okolí Valašského Meziříčí. V poslední době však tyto místa opouštíme a nahrazujeme jinými v okolí našeho regionu a pochopitelně zkoušíme i vzdálenější místa, pokud se naskytne příležitost. Je to pro nás trochu složitější, protože nemáme managera a všechny akce si zařizujeme sami.
A zajímavé jsou taky zábavy v místě bydliště našeho zpěváka v okolí Valašských Klobouků, kde máme srovnání jiných místních zvyklostí a lidských nátur.

Co kapela Moravský Anděl plánuje do blízkého i vzdáleného budoucna?
Samozřejmě nahrání čtvrtého CD, zkusit se s ním prosadit v rámci „našich“ možností a hlavně bavit lidi na starých i nových místech, ať už to budou zábavy nebo jednotlivé koncerty.
Co by jste si jako kapela přáli od kouzelného dědečka, tak aby se to týkalo muziky či vašeho hraní?
Tak to víme naprosto přesně - hbité prsty, hbité nohy, neúnavné hlasivky, méně šedin, více slunečného počasí, teleporty na přepravu, bezednou bečku a cisternu rumu. :-)

Je něco, co na muzicírování nesnášíte?
Určitě nákladku a výkladku celého aparátu, tu jsme si za ta léta všichni pořádně užili. V současné době už na to konečně máme čtyři kluky, kteří se o to starají. A naštěstí nevyjíždíme na velké dálky (pokud nepočítáme ojedinělé akce na zpěvákově straně), protože úmorné cestování by byla další věc, která by asi vadila. Teď ale nemluvíme za našeho zpěváka, protože jak takové dálky bude do budoucna snášet on, teprve ukáže čas, prozatím je ještě mladý a plný elánu. No a samozřejmě nepříjemné jsou zbytečné pěstní souboje agresivních tajtrlíků v ranních hodinách, že. :-)

Co plánujete pro letošní rok? A jaký byl pro vás ten loňský?
Jak už bylo zmíněno, loňský rok byl věnovaný adaptaci nového zpěváka, aby do kapely zapadl a po všech stránkách se s námi sžil a plány pro letošní rok jsou taky jasné – připravit co nejvíce materiálu na novou desku a zajistit si vystoupení na nových místech a rozšířit tak základnu našich fanoušků.

Co by jste vzkázali našim čtenářům?
Všechny vaše čtenáře (teď už doufáme, že i naše budoucí fanoušky a příznivce) tímto srdečně zdravíme a vzhledem k lepšícímu se počasí doporučujeme dočíst poslední řádky, zjistit si na našich stránkách www.moravskyandel.cz příslušné informace a co nejdříve vyrazit na nějakou tu naší akci!


Autor článku: David Havlíček

Darkont.cz

Komentáře:

8. 11. 2011 09:26
Luňák
Zdravím všechny kluky z Anděla a taky všechny bývalé členy a fanoušky.Jsem rád,že kapela,kterou jsem kdysi s Tlučkem a Karlem Prchalem založil,stále fungujea doufám,že je někdy opět uslyším živě-ať vám to hraje!!!
15. 6. 2011 12:24
Zdravim vsechny.Vsechno sedi krome zakladatele.Pamet mi zatim slouzi takze neco malo k tomu.Byl jsem v roce 1991 u rozvodoveho rizeni a cestou zpet do Koprivnice jsem zasel na jedno do stareho slunka a tam sedel Petr Lunacek z Apacu a rekl Jiri dlouho te pozoruji,nechces jit do neceho noveho a vlastni veci.Ja rekl ano,je to zajimave.Rekl mi hned i novy nazev Moravsky Andel a ja ze dobre.Pak rekl ze ma basaka,zpevaka a klavesaka.Chces sebou nekoho?Rikam Karla jsem na nej zvykly a za ctyri mesice jsme byli schopni hrat.Samozrejme ze ne celou akci.Byl jsem v roce 1996 vyhozen za alkohol ale vsichni vime ze pila cela sestava.Jinak klukum fandim.S pozdravem Tlucek

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist