1. 6. 2016

Na cestě do země Vikingů ... - část 2

Na cestě do země Vikingů aneb malé subjektivní ohlednutí za méně známými následovníky Viking metalu.

V tomto díle jsem se rozhodl pokračovat v dědictví Vikingů. Je spousty hudebníků, kteří se vrací k odkazu skupiny BATHORY. Vlastně je prosté. Ve svém životě jsme často ovlivněni druhými a hudba není žádnou výjimkou. Některé skupiny se odkazu drží a jenom v něm pokračují. Jiné skupiny si pro změnu vytvořili svůj svět a v něm se dostávají k novým a velmi zajímavým světům. Čerpají, jak z Vikingské mytologie, tak i germánské mytologie. V obou těchto mytologiích se popisují boje bohů, obrů a osudu dvou božských rodů Ásů a Vanů. Zatímco Ásové jsou spíše válečníci a praktikují magii gald (magie veršů a zaříkání), tak Vanové praktikovali magii seid (rituální magie). Ódin je Wotan a Thór je Donar.

 

Jednou z takových skupin, které se ve svých příbězích opírají o germánskou mytologii, jsou němečtí FALKENBACH. Jehož jediným člen a tvůrcem je Markus Tümmers alias Vratyas Vakyas. Jeho alba „Asa“ (2013) a „Ok Nejna Tysvar Ty“ (2003) stojí rozhodně za poslech.

 

 


 

 

                                                        * * *

 

 

V sousedním Nizozemí jsem narazil na zajímavý trojlístek. HEIDEVOLK, BALDRS DRAUMAR a MYRKVAR. Jejich viking metal v kombinaci s folk metalem je více než působivý. HEIDEVOLK vydali v loni své páté album „Velua,“ které je pokračovatelem aba předchozího „Batavi“ 2012. Za zmínku stojí, že skupina měla ke skladbě „Een Nieuw Begin“ videoklip s odkazem na seriál Vikingové. Poté, co skupinu opustil druhý frontman Joris de Boghtdrincker, se přidal ke skupině Lars Vogel a doplnil tak skvělého Marka Splintervuyschteho. Oba zpěváci na novince se výtečně doplňují a vytvářejí tak nezapomenutelnou atmosféru, kterou jejich hudba vytváří. I přesto, že nezpívají v angličtině, ale ve svém rodném jazyce.

 

 

 


 

Tématicky podobné skupiny BALDRS DRAUMAR s albem „Aldgillisoan“ (2015) a MYRKVAR  s „As en Bloed“ (2012) patří mezi další party, které v Holandsku patří mezi nejzajímavější.

 


                  

 

Když budeme pokračovat na západ, může narazit na britské ostrovy a narazit na osminohé hříbě zvané Sleipnir, kterého lstivý bůh Loki daroval Ódinovi. (I když uzavřel s Ódinem pokrevní bratrství a byl přijat mezi Ásy, při Ragnaröku se postavil proti němu. S obryní Angrobodou zplodil v Jötenheimu tři děsivé stvůry: obrovského vlka Fenriho, mořského hada Jörmunganda a ženu Hel, vládkyni podsvětí) pozn. autora.

 

 

V anglickém Bedfordu vznikla skupina SLEIPNIR a vydala dvě zajímavá alba „Bloodbrothers“ (2008) a „Oaths Sworn in Blood & Mead“ (2013). Přímo v Leeds pak příběhy ze světa Vikingů vypráví Ben Corkhill, který jako jediný stojí za skupinou OAKENSHIELD. Zatím vydal dva slušné vály „Gylfaginning“ (2008), „Legacy“ (2012) a zařadil se tak mezi další následovníky viking metalu. Jednou z nejznámějších anglických folk metalových skupin je určitě Skyclad, nicméně jejich příběhy vycházejí spíše ze sociálních problémů, než z mýtů a bájí, proto se jim zde věnovat nebudu.

 

 


 

                                                        * * *

 

 

Teď se vrátíme na jih Evropy a uděláme si zastávku v Portugalsku, kde se nachází skupina GWYDION. Album „Horn Triskelion“ (2010) je hodně dobré. Stejně tak jako album „And Thus We Raid“ (2015) od španělských sousedů IMMORGON. Ty patří v současnosti mezi nováčky této scény a jejich zápis v podobě zatím jediného alba je překvapivě zdařilý. Když přeplavíme Středozemní moře, dostaneme se do Itálie, tam nás přivítají GJALLARHORN se svým albem „Nordheim“ z roku 2005.

 

(Gjallahorn je roh, nástroj Heimdallův, který hraje roli v příchozím Ragnaröku. Heimdall jím ohlásí počátek bitvy) pozn. autora.

 

 


 

 

                                                        * * *

 

Moje putování za příběhy Vikingů se vrací do střední Evropy, kde jsem narazil na výbornou partu HEATHEN FORAY. Jejich drsný přesto melodický viking metal si mě získal. Poslední dvě alba „Inner Force“ (2013) a obzvláště pak loňské „Into Battle“ (2015), které je výtečným zářezem do historie tohoto žánru.

 


 

Vydáme-li se směrem na východ do krajin, kde studená zima je na denním pořádku, do zemí bývalého Sovětského svazu neměli bychom minout setkání s ukrajinskou skupinou  MIELLNIR, která vydala před dvěma lety svůj debut „Incineration Astern.“ Rusko jako jeden z největší státu světa je základnou mnoha skupin hlásající se k drsné metalové scéně a já uvnitř této studené země objevil skupinu NOMANS LAND. Alba jako „Hammerfrost“ (2002), „Ravenflight“ (2006) či „Farnord“ (2009)

 

 

 

                                                        * * *

 

Spojením několik hudebníků z mnoha států (Rusko, Francie, Itálie, Argentina, Německo, USA, Švýcarsko, Řecko) vznikl velmi zajímavý spolek hovořící stejnou hudební řečí - FOLKEARTH.  Tento spolek vydal během deseti let, dvanáct alb. V jednom roce, 2008 vydali dokonce tři alba. Mezi nejzajímavější bych asi vybral: „Drakkars in the Mist“ (2007), „Sons of the North“ (2011) a „Valhalla Ascendant“ (2012).

 

 

 

Z této skupiny se pak vytvořilo časem další podobné společenství, které si dalo název FOLKODIA. Většina muzikantů samozřejmě působí i ve FOLKEARTH. Co bylo úmyslem toho počinu, je pro mě velkou neznámou. Jejich příběhy se týkají veškerých evropských mytologií a hudební koncept je mnohdy totožný. V každém případě album „Battlecry“ z roku 2010 mě zaujalo.

 


 

V obou těchto skupinách se objevuje jméno Hildr Valkyrie. Tato zpěvačka a klávesistka se obklopila různými muzikanty a vytvořila skupinu, kterou nazvala podle svého jména, HILDR VALKYRIE. Její doposud jediné album „Shield Brothers of Valhalla“ z roku 2008, které sama složila, stále patří mezi jedno z nejzajímavějších alb Evropského experimentálního folk viking metalu.

 

 

                                                        * * *

 

Na závěr tohoto dílu se jako pravý Viking přeplavím ve svém Drakkaru přes oceán a navštívím některé země, kde se potomci Vikingů také objevili.

 

Když jsem doplul k břehům Kanady, vydal jsem se do Ontaria a tam jsem poznal skupinu SID:AR:TYR. Z jejich tvorby jsem slyšel zatím jen dvě alba, „Beyond the North Winds“ (2008) a letošní novinku „Northen,“ u které musím dát palec nahoru. Bathory znovu ožívají a válečníci Severu tasí své meče. Bitva začíná.

 

V sousedních Spojených státech Amerických jsem objevil ve státě Illinois vikingského nadšence Corta Runyona a jeho hudební svět zvaný NORTHSONG. Jejich debut „The Final Journey“ (2013) rozhodně patří mezi velmi zdařilé kousky. Má poslední zastávka bude v Brazílii. Nevím, jestli Vikingové někdy dopluli, až sem (spíše ne, ale kdo ví), ale já jsem zde objevil výbornou pětičlennou partu HAGBARD. Jejich prvotina „Rise of the Sea King“ (2013) si mě okamžitě získala.

 

 


 

 

Jejich pěti skladbové EP „Tales of Frost and Flames“ o dva roky později jen potvrdilo jejich kvality na poli viking metalu.

 

 


 

                                            HAGBARD

 

 

 

Pokud vás druhý díl toho článku zaujal, mohu jen poděkovat a doufat, že si jmenované skupiny někdy poslechnete…

 

 

Autor článku: Adam

Darkont.cz

Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist